zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca za granicą szansą dla młodych ludzi

piątek, 17-02-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


Decyzja o wyjeździe za granicę jest jedną z najtrudniejszych w naszym życiu. To jaką obierzemy drogę ma kluczowy wpływ na nasze dalsze losy. Podjęcie pracy za granicą musi być jednak dobrze przemyślane. Co czeka nas w nowym miejscu oraz jak się do tego przygotować - to największe obawy osób planujących rozpoczęcie pracy w innym państwie.

Na podjecie pracy za granicą decydują się przede wszystkim młodzi ludzie. Jest to dla nich szansa na szybki zarobek, naukę języka, poznanie różnych kultur i nawiązanie nowych znajomości. Decyzję o podjęciu pracy podejmują często za radą znajomych, którzy mieli już okazję pracować w innym kraju.

Kto i gdzie decyduje się na wyjazd?
Najbardziej aktywną pod względem migracji grupą są osoby w wieku 25-34 lata. Dla młodych osób często jest to wyjazd sezonowy. Jedna trzecia z nich zamierza starać się o zatrudnienie poza granicami naszego państwa, natomiast ponad 60% studentów planuje wyjazd za granicę po zakończeniu edukacji. Średni czas ich pobytu za granicą to okres do dwóch lat. Wyjazd na stałe to alternatywa dla osób dojrzałych, które po wielu latach życia w kraju poszukują swojej przyszłości gdzie indziej. Praca za granicą to przede wszystkim wysokie zarobki, które zapewniają im i ich rodzinom pewną przyszłość. Krajem do którego najchętniej migrujemy są Niemcy. Wyjazd tam deklarowało 43% osób, które pracowały bądź są zatrudnione za granicą. Inne popularne kierunki migracji to Wielka Brytania (25%), Holandia (13%) oraz Włochy (8%).

Jak uniknąć ryzyka
Praca za granicą mimo dużych możliwości jakie ze sobą niesie wiąże się również z ryzykiem. Z tego względu, decydują się na nią głównie młodzi ludzie, bardziej odważni i otwarci. Oto garść porad, dzięki którym łatwiej ustrzec się zagrożeń:

• Największym niebezpieczeństwem jakie wiąże się z pracą za granicą jest wyjazd „w ciemno”. Nie powinniśmy decydować się na niego w przypadku, kiedy osoba proponująca nam pracę nie podaje nam szczegółowych informacji dotyczących pracy. Sygnałem ostrzegawczym może być również konieczność zdeponowania dokumentów czy pobieranie opłat za pośrednictwo

• Pamiętać należy również o zabraniu ze sobą numerów telefonów do bliskich oraz adresów i kontaktów do ambasady, konsulatu i innych pomocnych instytucji. Nasz telefon komórkowy powinien mieć włączony roaming i zdjętą blokadę SIM-lock. Ułatwi to w nagłym wypadku użycie miejscowej karty. Przydatny może być również słownik oraz rozmówki

•  Często zdarza się, że osoby wyjeżdżające za pracą za granicę mają przy sobie jedynie pieniądze na bilet w jedną stronę licząc na to, że zarobią wystarczająco dużo, aby utrzymać się na miejscu. Dodatkowe pieniądze pozwolą nam przetrwać okres poszukiwania pracy lub ewentualny powrót do domu. Tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni co nas tam czeka. Rzeczywistość nie zawsze wygląda tak obiecująco, jak nam ją przedstawiają inni

• Praca za granicą to dla nas duży stres. To nie tylko nowe miejsce pracy, ale i nowa kultura, język i prawdopodobnie inne zasady, na których będziemy pracować. Musi upłynąć trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do wszystkich zmian.

Atrakcyjny zachód
Rynek pracy w naszym kraju nie jest w dobrej kondycji, a najpokaźniejsze płace odbiegają poziomem od standardów zachodnich. Odkąd Unia Europejska otworzyła dla nas swoje granice do krajów Europy Zachodniej wyjechało ponad 2 mln Polaków. Średnia krajowa w Belgii, Holandii czy Niemczech jest parokrotnie wyższa od tej w naszym kraju, a Polscy specjaliści są tam o wiele lepiej traktowani. Oprócz parokrotnie wyższej pensji na wykształconych pracowników czekają tam dodatkowe gratyfikacje takie, jak: firmowe mieszkanie czy auto.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama