zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jakie regulacje przewidziano?

wtorek, 06-12-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Pandemia COVID-19 była wystawieniem ludzkości na próbę. Musieliśmy poradzić sobie z trzymaniem w zamknięciu. Nastąpiły wielkie zmiany, jeśli chodzi przede wszystkim o systemy pracy. Pracownicy nie mogli pojawiać się w biurach, więc byli zmuszeni wykonywać zawodowe obowiązki z domu. Rząd chce uaktualnić przepisy w Kodeksie pracy o zasady związane z pracą zdalną. O czym będzie mówiła ustawa?

Zobacz też: Czy bezrobotny ma prawo do urlopu?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jakie regulacje przewidziano?Nowy rozdział w Kodeksie pracy

Dokładnie 24 maja 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, w którym zawrze się informacje dotyczące wykonywania pracy zdalnej. Na ten moment o tzw. home office mówi się w kodeksie w art. 3 Ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.). Przepis został wprowadzony ze względu na pandemię i może być stosowany jedynie w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Okazuje się, że duża liczba pracowników wolałaby pozostać w systemie hybrydowym, ponieważ home office ma dużo zalet, dlatego postanowiono wprowadzić zmiany.

Regulacje dotyczące pracy zdalnej

Aby wykonywać pracę zdalną, musi dojść do porozumienia dwóch stron umowy o pracę. Może to nastąpić przy podpisywaniu umowy, jak i już w trakcie zatrudnienia. Jeżeli mowa tu o drugiej z wymienionych sytuacji, takie porozumienie może zostać zawarte z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika - pisemny, bądź elektroniczny. Ustawodawca zakłada, że takie uzgodnienie powinno obejmować:

  • fakt pracy zdalnej;
  • ustalenie, czy będzie ona całkowita, czy częściowa;
  • miejsce świadczenia pracy;
  • inne istotne elementy pracy zdalnej, o ile nie są sprzeczne z obowiązującym prawem.

Nowe przepisy mówią także, że pracodawca będzie zobowiązany zapewnić pracownikowi materiały i narzędzia niezbędne do wykonywania pracy zdalnej. Jeśli jednak pracownik będzie zmuszony korzystać z własnego sprzętu, pracodawca musi pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych. Zwrot takich kosztów może nastąpić w wartości realnej lub w formie ustalonego ryczałtu.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@olly/

Źródło: poradnikprzedsieborcy.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama