zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia - co robić?

środa, 14-12-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Dzień wypłaty to ten, na który wielu pracowników czeka z niecierpliwością. Są jednak sytuacje, kiedy mimo upływu 10 pierwszych dni miesiąca na koncie bankowym nadal nie pojawia się pensja. Co zrobić, kiedy pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia?

Zobacz też: Działalność gospodarcza a prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia - co robić?Do kiedy powinniśmy otrzymać pensję?

Wynagrodzenie powinno zostać przyznane przez pracodawcę z dołu, tj. pod koniec każdego miesiąca, jednak nie może to nastąpić później niż po upływie 10 dni od rozpoczęcia miesiąca kolejnego. Konkretny dzień powinien być dokładnie określony w umowie o pracę. W przypadku rozwiązania umowy pracodawca może wypłacić pensję w terminie przyjętym do wypłaty w danym zakładzie pracy lub ostatniego dnia pracy.

Co robić, gdy pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia?

Pierwszym krokiem w sytuacji, gdy pracodawca nie dotrzymał terminu wypłaty wynagrodzenia, jest przedstawienie wezwania do zapłaty. Dzięki tej opcji pracodawca ma możliwość sprawdzenia przyczyny opóźnienia w zapłacie. Często wynika to ze zwykłego błędu innego pracownika. Jeśli jednak wezwanie do zapłaty nie przyniosło żadnych skutków, można zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Taka skarga powinna być kierowana do właściwego okręgowego inspektoratu pracy i musi zawierać:

  • miejscowość i datę sporządzenia skargi;

  • dane osoby wnoszącej skargę, czyli imię, nazwisko oraz adres;

  • treść skargi wraz z krótkim opisem.

Po otrzymaniu zawiadomienia inspektorat podejmie się kontroli i zażąda wyjaśnień od pracodawcy. Inspekcja może również nakazać natychmiastową wypłatę wynagrodzenia i dodatkowo nałożyć na przedsiębiorcę karę grzywny.

Pracownik ma możliwość zgłoszenia sprawy do sądu. W pozwie może żądać natychmiastowej wypłaty pensji wraz z odsetkami z powodu opóźnienia. Pracownik nie poniesie kosztów wniesienia pozwu, jeżeli wartość sporu nie przekracza 50 000 zł.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama