zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praktyki i staże – wiedza, która buduje sukces

wtorek, 03-09-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


W latach 2013-2015 na polski rynek pracy wkroczy ponad 1,3 mln absolwentów szkół wyższych. To największa fala absolwentów po 1945 roku. Dziś jednak samo ukończenie studiów nie gwarantuje sukcesu na rynku pracy, a dyplom nie jest już przepustką do znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. Pracodawcy coraz bardziej cenią praktyczną wiedzę, doświadczenie i kompetencje. Jak zdobyć je podczas studiów?

Coraz powszechniejszą formą podnoszenia kwalifikacji oraz zdobywania cennych doświadczeń zawodowych w trakcie edukacji wyższej są programy staży i praktyk studenckich. Według raportu Deloitte z kwietnia 2013 roku pt. „Pierwsze kroki na rynku pracy. Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów”, aż 90% badanych mogło pochwalić się jakąż formą praktyk lub pracy zawodowej podczas studiów. Wśród respondentów prawie 81% osób nadal studiowało, zaś 19% stanowili młodzi absolwenci. Powyższe wyniki świadczą o rosnącej świadomości potrzeby rozwoju na każdym etapie kariery.

„Właściwie prowadzone praktyki i staże to z pewnością najskuteczniejsza forma przygotowania do profesjonalnego wykonywania zawodu. To nauka poprzez działanie pod okiem ekspertów, którzy dzielą się praktyczną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Podpowiadają, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i jakich błędów nie popełniać. To bardzo indywidualna forma aktywnej nauki, która zazwyczaj szybko przynosi efekty" – komentuje Łukasz Trzeszczkowski, Doradca ds. Marki Pracodawcy w Grupie PZU.Dlatego też najlepsze programy płatnych praktyk i staży cieszą się tak dużą popularnością i samo studiowanie coraz częściej nie wystarcza, aby z tej możliwości skorzystać. Jak zwiększyć swoje szanse na wartościową praktykę lub staż? Oprócz możliwości korzystania z licznych szkoleń i warsztatów polecam przede wszystkim działalność w organizacjach studenckich i społecznych. Pozwala ona zdobyć praktyczne doświadczenie i umiejętności, poszerza horyzonty oraz kształtuje właściwe i odpowiednie do sytuacji postawy. Braki wiedzy oczekiwanej od praktykantów można przeważnie dość szybko nadrobić, dlatego to właśnie postawy i praktyczne umiejętności studenta decydują najczęściej o jego sukcesie rekrutacyjnym i zawodowym" – dodaje ekspert Grupy PZU.

Aby skutecznie zaistnieć na rynku pracy, ważne jest świadome i odpowiedzialne zaplanowanie ścieżki własnej kariery. Przy wyborze praktyk, a w dalszej perspektywie także przyszłej pracy warto koncentrować się na własnych predyspozycjach, zainteresowania oraz zdobytym wykształceniu. Należy też zwracać uwagę na możliwości rozwoju i rodzaj zdobywanych umiejętności. W ten sposób można z sukcesem zbudować mocną pozycję na rynku pracy.

„Wolontariat studencki jest jedną z form aktywności społecznej, która pozwala zdobyć szeroki wachlarz praktycznych umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy. Wolontariusze uczestnicząc w projektach  zdobywają kompetencje społeczne, które są bardzo pożądane w biznesie, jak zarządzanie czasem czy umiejętność komunikacji. Działalność w trzecim sektorze może być zatem ważnym filarem w procesie budowania doświadczenia zawodowego i planowania kariery, a także sygnałem dla pracodawcy, że student poważnie myśli o swoim rozwoju. Studenci to dostrzegają i chętnie angażują się w programy wolontariackie. Świadczyć o tym może fakt, że aktualnie w bazie projektów programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, który realizowany jest przez Fundację Rozwoju Wolontariatu zarejestrowanych jest ponad 8,5 tysiąca wolontariuszy z całej Polski – głównie studentów” – komentuje Zosia Wodnicka, Członek Zarządu z Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Już 5 września br. o godz. 11:00 – 15:00 odbędą się pierwsze warsztaty kariery z cyklu „Uczelnia dobrych praktyk”, których celem jest przygotowanie młodego pokolenia do świadomego i racjonalnego zaplanowania własnej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Uczestnicy warsztatów poznają możliwości podejmowania różnego rodzaju aktywności studenckiej, które pozwalają na zdobycie uprzywilejowanej pozycji na starcie i zbudowanie realnej przewagi na rynku pracy. Dodatkowo będą mieli też okazję zaznajomić się z realizacjami programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” oraz zarejestrować się w bazie i dołączyć do grona wolontariuszy.

Gospodarzem pierwszych warsztatów z cyklu „Uczelnia dobrych praktyk” jest Uczelnia Łazarskiego w Warszawie (ul. Świeradowska 43).

Partnerzy warsztatów: Narodowy Bank Polski, Adecco, PZU, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Fundacja Rozwoju Wolontariatu – realizator projektu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Patronat medialny objęli: Metro, Radio Kampus oraz portale GazetaPraca.pl, dlaMaturzysty.pl, studentnews.pl i students.pl.

Program „Inteligentna Uczelnia – Partner Biznesu” zaprojektowała firma mbba – komunikacja w biznesie. Koordynacja: mbba – komunikacja w biznesie oraz Concept PR.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama