zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Prokrastynacja - zwalcz ją metodą plasterków salami

piątek, 03-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Utrata motywacji do pracy spowodowana natłokiem obowiązków jest bardzo częstym zjawiskiem wśród pracowników. Sprawia to, że zadania do wykonania kumulują się tuż przed deadline'em. Jak sobie z tym poradzić? Wypróbuj metodę plasterków salami!

Zobacz też: Specjalista ds. marketingu - jakich umiejętności potrzebuje?

Prokrastynacja - zwalcz ją metodą plasterków salamiProkrastynacja - co to jest?

Najprościej mówiąc, prokrastynacja to odkładanie różnych obowiązków na później. Zdajemy sobie sprawę z obowiązków, które mamy do wykonania, ale twierdzimy, że mamy jeszcze sporo czasu na ich wykonanie. W rezultacie budzimy się z tzw. ręką w nocniku dwa dni przed terminem deadline'u, a wielkość zadań zmusza nas do zarywania nocy dla pracy. Nie jest to zjawisko, występujące jedynie w środowisku zawodowym. Każdy człowiek doświadczył tego chociaż raz. Często ofiarami prokrastynacji są studenci, którzy muszą oddać prace dyplomowe w określonym terminie, jednak zostawiają jej tworzenie na ostatnią chwilę. Zdarza się prokrastynować także podczas pracy zdalnej lub przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, kiedy to sami jesteśmy własnymi szefami.

Dlaczego odkładamy rzeczy na później? Przede wszystkim dzieje się to w przypadku przytłoczenia zadaniami. Ogromna ilość zadań na liście sprawia, że tracimy motywację do działania. Podobnie w przypadku wymagających i długotrwałych obowiązków. Wszystko to potęguje obawa przed porażką.

Metoda plasterków salami

Prokrastynacja nie jest rzeczą, którą nie da się zwalczyć. Przyda się do tego silna wola i samodyscyplina, ale czasami to nie wystarczy. Dobrym sposobem na zmotywowanie się do pracy jest metoda plasterków salami. Zjedzenie całego kawałka salami nie jest łatwe. Zdecydowanie lepiej pokroić je wpierw na cienkie plasterki - stąd nazwa metody. Naszym kawałkiem salami będzie trudne i złożone zadanie do wykonania. Plasterkami, które będziemy kolejno kroić i zjadać będą mniejsze polecenia. Jak korzystać z tej metody?

Pierwszym krokiem w metodzie plasterków salami jest zapisanie na kartce ogólnego obowiązku, który musimy wykonać. Następnie należy w punktach wymienić mniejsze zadania, których dopełnienie sprawi, że finalnie wykonamy całość. Zaczynamy nie od zadania najważniejszego, ale robimy je chronologicznie. Ważne jest, aby nie zaczynać kolejnego polecenia bez zakończenia poprzedniego.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama