zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Prośba o podwyżkę - jak przeprowadzić trudną rozmowę z szefem?

poniedziałek, 06-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Sam temat wynagrodzenia za wykonywaną pracę jest dla pracowników i przełożonych trudny. Nie lubimy rozmów o pieniądzach, bo nie wiemy, jak o nich rozmawiać. Tym bardziej stresujący jest moment proszenia o podwyżkę. Jak przygotować się do takiej rozmowy z szefem?

Zobacz też: Prokrastynacja - zwalcz ją metodą plasterków salami.

Prośba o podwyżkę - jak przperowadzić trudną rozmowę z szefem?Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

W podjęciu inicjatywy, jaką jest rozpoczęcie rozmowy o podwyższeniu wynagrodzenia za wykonywaną pracę, ważne jest, aby odpowiednio się do niej przygotować. Nie może być to temat podjęty z tzw. marszu, idąc z kuchni ze świeżo zrobioną kawą. Bardzo istotne jest, aby wybrać odpowiedni moment na rozpoczęcie rozmowy z szefem. Jeśli będzie on zirytowany, zestresowany, niewyspany czy po prostu w złym humorze - lepiej odłożyć to na później. Dobrze wcześniej zasygnalizować przełożonemu chęć rozmowy na ważny dla ciebie temat. To pozwoli ustalić konkretny termin spotkania, gdy szef nie będzie się nigdzie spieszył i znajdzie chwilę na zamienienie kilku zdań.

Przed rozpoczęciem dialogu warto przygotować sobie argumenty, które będą potwierdzeniem tego, że zasłużyliśmy na podwyżkę. W takich negocjacjach najważniejsze są interesy firmy, nie twoje. Dobrymi argumentami będzie np.: zdobycie wyższego wykształcenia, zaliczenie dodatkowych kursów, większe wyniki, które przyniosły jakiś sukces, większa ilość obowiązków do wykonania.

Rozmowa o podwyżce - o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim postaw się na miejscu swojego pracodawcy. On musi zobaczyć, że udzielenie ci podwyżki będzie dla niego efektywne i będzie miało uzasadnienie. Co firma zyska na tym, że ty otrzymasz większe wynagrodzenie? Warto również zastanowić się, w jakim przedziale chcielibyśmy otrzymać podwyżkę. W takiej rozmowie z przełożonym musimy być konkretni. Jeśli szef poprosi cię o czas do namysłu, daj mu go. Nie naciskaj i nie popędzaj. Przemyśl także, czy chcesz mówić jedynie o pieniądzach. Formą pewnej podwyżki może być także wysłanie na dodatkowe kursy doszkalające lub elastyczne godziny pracy. Nie oznacza to, że musisz się na wszystko zgodzić. Podczas rozmowy nie daj się ponieść emocjom - nie bądź arogancki, ironiczny. Mów spokojnym tonem, odpowiadaj na pytania i wysłuchaj przełożonego dokładnie.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama