zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pytania, których pracodawca nie ma prawa zadawać

piątek, 18-02-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Pytania, których pracodawca nie ma prawa zadawać


Porad udziela Paulina Kaja – kierownik działu HR firmy Contact Center z Torunia

 

 

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko kandydaci muszą przestrzegać pewnych zasad. Również rekruterów obowiązują normy. Należą do nich pytania, których  nie mają prawa zadawać.

Jeśli rekruter zada pytania związane z wyznaniem religijnym, planami macierzyńskimi czy orientacją seksualną kandydat ma prawo odmówić na nie odpowiedzi. Stanowią one bowiem naruszenie jego praw. Zatrudnienie powinno opierać się na ocenie wykształcenia, umiejętności oraz kwalifikacji kandydata, a nie jego życia prywatnego.

Co narusza nasze prawa?

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie formalne, podczas którego powinny pojawiać się pytania tylko związane ze stanowiskiem pracy. W związku z tym pracodawca nie ma prawa zadawać pytań mających na celu poznanie naszego życia prywatnego. Należą do nich pytania dotyczące wyznania religijnego, pochodzenia etnicznego czy poglądów politycznych. Równie niedopuszczalne jest poruszanie kwestii związanych z rodziną, wykształceniem, miejscem pracy rodziców lub współmałżonka. Z kolei pytania o plany zawodowe kobiet, założenia rodziny czy planów małżeńskich stanowią nie mają wiele wspólnego z wykonywaną pracą i są przejawem dyskryminacji płciowej.

A czego możemy się spodziewać?

Nie należy jednak doszukiwać się w każdym pytaniu elementów dyskryminacji. Jeśli rekruter zapyta nas o cechy osobowości, hobby czy ulubione danie – nie stanowi to naruszenia mienia, a rekruter ma prawo je zadać. Taki zestaw pytań służy często rozluźnieniu atmosfery i wprowadzeniu w główną część rozmowy. Dzięki nim pracodawca może też poznać nas lepiej i ocenić pod kątem przydatności na danym stanowisku. Możemy więc spodziewać się pytań o imię, nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców, wiek, wykształcenie i doświadczenie oraz preferencje zawodowe. Rekruter ma też prawo poprosić nas o przedstawienie dokumentów potwierdzających nasze umiejętności. Zalicza się do tego m.in. dyplom ukończenia studiów i kursów, referencje, opinie pracodawców itp. Pracodawca może również poprosić o przedstawienie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Decyzja należy do nas

Im więcej będziemy wiedzieli na temat przysługujących nam praw, tym sprawniej możemy poruszać się po rynku pracy. Jeśli jednak zdecydujemy się odpowiedzieć na niewygodne pytania zastanówmy się czy nieprzestrzeganie naszych praw jest warte tej posady. Sytuacja taka daje nam bowiem sygnał, że nie tylko na etapie rozmowy kwalifikacyjnej możemy spodziewać się łamania naszych praw.

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama