zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rekrutacja IT - gdzie i jak szukać odpowiednich kandydatów?

piątek, 06-03-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Branża IT (ang. information technology) rozwija się w błyskawicznym tempie, wkraczając we wszystkie aspekty naszego życia. Rekrutacja IT staje się również coraz bardziej popularna ze względu na ilość poszukiwanych pracowników w tej branży. Dzięki niej pracodawcy mają możliwość wykorzystywania nowoczesnych metod i rozwiązań w procesie aktywnego poszukiwania pracowników. Gdy rekrutacja ich przerasta lub po prostu nie mają na nią czasu, zlecają jej wykonanie zewnętrznym firmom. Jest to tzw. outsourcing procesów rekrutacji.

Rekrutacja IT

Rekrutacja IT to proces, którego celem i efektem jest zatrudnienie nowych specjalistów branży IT. To najczęściej programiści, administratorzy, DevOps itd. Rzadko można ich zrekrutować, wykorzystując tradycyjne ogłoszenia o pracy wywieszane na słupach ogłoszeniowych. Rekruterzy lub pracownicy działu HR danej firmy aktywnie poszukują kandydatów na dostępne stanowiska pracy. Wydawałoby się, że dokonują niemożliwego. Potrafią bowiem do nowego zatrudnienia przekonać nawet te osoby, które aktualnie pracy nie poszukują.

Rekrutacja IT – najlepsze narzędzia

Taki wynik osiągnąć można tylko dzięki korzystaniu z narzędzi pomocnych w procesie rekrutacji IT. Coraz częściej wykorzystuje się zwinną rekrutację (ang. agile recruiting) również dla tej branży. Podejście to określane jest jako najbardziej elastyczne i innowacyjne. Polega na poszukiwaniu talentów w uproszczony i szybki sposób. W procesie rekrutacji wykorzystuje się krótkoterminowe projekty i zadania. Gdy zostają wykonane, poddaje się je analizie i ocenie. Dzięki temu potencjalny pracodawca ma większe możliwości pozyskiwania nowych informacji, a czas rekrutacji zostaje skrócony nawet o połowę! Rekrutacja IT ma być jednocześnie szybka i skuteczna.

Rekrutacja IT to coś więcej niż sam proces zatrudniania czy poszukiwania pracownika. W ramach niej wymienia się również inne działania: onboarding, coaching, zarządzanie zasobami ludzkimi, planowanie ścieżek kariery, organizowanie i przeprowadzanie szkoleń. Wszystkie z nich mogą być etapami rekrutacji. Wykorzystywane są głównie w branży IT ze względu na jej specyfikę i dynamiczny rozwój.

Znaleźć odpowiedniego pracownika pomaga metoda Executive Search. Nastawiona jest ona na poszukiwanie wyłącznie tych kandydatów, którzy  w najlepszy sposób odpowiadają wymaganiom pracodawcy. Rekruter musi być nie tylko spostrzegawczy i ostrożny. Oprócz tych umiejętności przydatne może okazać się doświadczenie i posiadana przez niego sieć kontaktów. To dzięki niej może dotrzeć do tych najbardziej wartościowych kandydatów dla danej branży. Direct Search to poszukiwanie kandydatów niemal idealnych, o odpowiednich kompetencjach, kwalifikacjach, ale i umiejętnościach twardych i miękkich.

Jeśli masz kłopot z wykorzystaniem dostępnych narzędzi lub ze znalezieniem wymarzonego kandydata, skorzystaj z usług profesjonalnych firm rekrutacyjnych. Po pomoc możesz zgłosić się m.in. do krakowskiej firmy Sowelo Consulting. Przeszkoleni rekruterzy (headhunterzy) znajdą kandydatów godnych polecenia, biorąc pod uwagę Twoje konkretne wymagania i preferencje. Finalnie spotkasz się z najlepszymi z najlepszych. Ostateczny wybór zawsze należy bowiem do firmy zlecającej.

Rekrutacja IT

Headhunter rekrutuje

Rekrutacja z wykorzystaniem zasad headhuntingu jest procesem niezwykle dynamicznym. W związku z tym, że dla każdego „łowcy głów” liczy się konkret oraz oszczędność czasu, poszukują oni pracowników w sprawdzonych bazach danych. Często wykorzystują własne sieci kontaktów, budowane niejednokrotnie przez lata. Dlatego też warto rekrutację zlecić firmom, które wiedzą, co robią. Pracodawca rzadko posiada tak bogate możliwości dotarcia do wielu talentów. Są oni rozchwytywani ze względu na kierunek swojego wykształcenia. Mimo że coraz więcej osób studiuje kierunki techniczne, związane z branżą IT, bezrobotnych jest ich niewielu. Niemal każdy specjalista ma pracę – tak duże są potrzeby rynku.

Tradycyjne dokumenty odchodzą powoli do lamusa. Większość przedsiębiorstw zamiast „oklepanego” listu motywacyjnego prosi o przesłanie referencji lub próbek umiejętności i możliwości zawodowych kandydata. W ten sposób mogą na bieżąco oceniać, czy jego kandydatura warta jest uwagi. Szczególny nacisk na konkretne umiejętności techniczne kandydatów kładzie się właśnie w branży IT.

Gdzie jeszcze szukać pracowników?

Na dobrych kandydatów do pracy możemy natrafić już w szkołach średnich i uczelniach. Warto bowiem poszukiwać młodych talentów wśród uczniów i studentów. Choć zwykle nie mają bogatego doświadczenia, mają pasję i chęci do nauki. Poza tym mogą znacząco wpłynąć na rozwój danej firmy. Warto zatem zastanowić się nad stworzeniem oferty płatnych staży i praktyk. Studenci chętnie poszukują źródła dodatkowego dochodu. Zwłaszcza jeśli będzie to stanowisko pracy połączone tematycznie z ich zainteresowaniami i kierunkiem studiów.

W procesie rekrutacji młodych specjalistów pomocne mogą okazać się narzędzia internetowe. Warto udzielać się na internetowych grupach tematycznych, rozbudować swój profil na Facebooku, Instagramie oraz śledzić bazy danych na LinkedIn. Młodzi ludzie poruszają się w wirtualnej rzeczywistości tak swobodnie, jak w świecie rzeczywistym. Nic więc dziwnego, że headhunter najczęściej w sieci będzie w stanie znaleźć tego konkretnego kandydata. Nie bez znaczenia pozostaje wobec tego styl pisarski rekrutera. Porozumiewając się za pośrednictwem skrzynki mailowej czy aplikacji powinien on pisać wyłącznie o konkretach. Mile widziane jest przedstawienie oferty w sposób jak najbardziej przejrzysty i klarowny. Jednocześnie warto zastanowić się, jak sprawić, by była ona nie do odrzucenia.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama