zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rekrutacja a kompetencje programistów i dopasowanie do zespołu

wtorek, 23-05-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


W dzisiejszym dynamicznym, opartym na technologii świecie (hello "Generative AI" w 2023!), sukces projektów software zależy od talentu i współpracy zespołu devs. Aby stworzyć wydajny zespół wzrostu lub inżynierii produktu, istotne jest uwzględnienie nie tylko wiedzy technicznej, ale także czynników takich jak dopasowanie kulturowe i dodawanie wartości kulturowej. Dlatego cechy osobiste, kompetencje oraz dopasowanie kulturowe są istotne dla formowania zespołu, osiągnięcia wysokiej wydajności i redukcji rotacji pracowników.

Rekrutacja programistówTworzenie zespołu programistycznego

Rekrutacja wymaga wszechstronnego zrozumienia indywidualnych kompetencji i tego, w jaki sposób przyczyniają się one do ogólnej dynamiki zespołu. Obejmuje to ocenę umiejętności technicznych (wiedza programistyczna, ekspertyza dziedzinowa i umiejętności rozwiązywania problemów), umiejętności miękkich (np. komunikacja, współpraca, empatia, adaptacyjność) oraz cech osobistych (uczciwość, odpowiedzialność, wytrwałość, myślenie wzrostowe i dopasowanie kulturowe). W Gyfted trwa właśnie krutacja dla studentów i absolwentów poszukujących stanowisk na poziomie podstawowym. Także osoby zmieniające pracę z mniej niż 3-letnim doświadczeniem są mile widziane! Sprawdźcie tutaj: https://www.gyfted.me/programs/start-career-in-tech

Różnorodność myśli i stylów pracy

Wydajny zespół programistów powinien przyjąć różnorodność w myśleniu, doświadczeniach i stylach pracy, aby promować innowacyjne działania produkcyjne i rozwiązywanie problemów. Zespoły o większej różnorodności są w stanie generować bardziej kreatywne rozwiązania dla złożonych wyzwań, identyfikować potencjalne pułapki i uprzedzenia w projektowaniu oprogramowania, poprawiać podejmowanie decyzji poprzez integrację różnych perspektyw oraz przez różne style komunikacji i inteligencję emocjonalną (EQ) podejść bardziej intencjonalnie do interakcji człowiek-komputer. Skuteczna komunikacja stanowi podstawę sukcesu każdego zespołu. Programiści powinni umieć jasno formułować swoje pomysły, zwłaszcza w formie pisemnej, na przykład na Slacku. Wysoka inteligencja emocjonalna pozwala programistom poruszać się w relacjach międzyludzkich i zarządzać własnymi emocjami, chociaż większość programistów cechuje się wysokim stopniem niestosowności (co oznacza, że prawdopodobnie nie są wysoko rozwinięci pod względem EQ). 

Umiejętności miękkie i kompetencje

Dobrzy programiści powinni posiadać solidne umiejętności miękkie i cechy charakteru, takie jak:

  • Adaptacyjność, umożliwiająca przyjęcie zmian i naukę na podstawie niepowodzeń.
  • Wytrwałość w rozwiązywaniu problemów.
  • Współpraca, czyli skuteczna komunikacja i efektywna praca z innymi nad kodem i produktem.
  • Niemiła natura, gdzie badania pokazują, że najlepsi programiści są bardzo nieprzychylni w stosunku do ogółu populacji.
  • Estetyka, czyli chęć pisania schludnego kodu.

Dopasowanie kulturowe zespołu a wydajność

Dla programistów (i nie tylko) istotne jest także dopasowanie kulturowe: dopasowanie kulturowe odnosi się do tego, jak dobrze twoje wartości, przekonania i zachowania zgadzają się z kulturą i wartościami zespołu. Dobre dopasowanie kulturowe zapewnia płynną współpracę i wspólną wizję lub misję, a także pasję do produktu lub problemu klienta. Dopasowanie kulturowe sprzyja innowacjom i jednoczy zespoły programistyczne wokół trwałości na dłuższą metę.

Jeśli interesuje cię pomiar twoich własnych cech osobowości i miękkich kompetencji, takich jak styl pracy, styl komunikacji, styl poznawczy, inteligencja emocjonalna, a także preferencje dotyczące kultury firmowej, wypróbuj bezpłatne narzędzia do rozwoju osobistego oferowane przez Gyfted, aby dowiedzieć się więcej o sobie i zwiększyć swoją samoświadomość.

Silne dopasowanie kulturowe zespołu ma bezpośredni wpływ na wydajność i rotację pracowników. Wydajność zwiększa się poprzez bardziej zaangażowanych członków zespołu, a zmniejszenie rotacji osiąga się poprzez harmonię i więź.

Umiejętności

Umiejętność poznawcza - zdolność do rozumowania, nauki i rozwiązywania problemów - ma rzeczywiście znaczenie w przypadku zadań bardziej abstrakcyjnych i technicznych, zwłaszcza dla programistów. Umiejętność poznawcza umożliwia programistom zrozumienie złożonych systemów, rozwiązywanie problemów i szybkie przyswajanie nowych technologii. Jest to jedna z przyczyn, dla których osoby ze spektrum autyzmu, które często mają zdolności matematyczne i poznawcze, czerpią przyjem

ność i odnoszą sukces w matematyce, inżynierii i programowaniu. Ocena umiejętności poznawczych wraz z umiejętnościami programistycznymi zapewnia, że programiści posiadają intelektualne zdolności do radzenia sobie z kompleksowymi, technicznymi i wymagającymi projektami.

Budowanie mocnego zespołu devs wymaga oceny nie tylko umiejętności technicznych, ale również umiejętności miękkich, cech charakteru i dopasowaniem kulturowym. Poprzez skompletowanie zespołu o różnorodnych kompetencjach, można stworzyć środowisko inżynieryjne sprzyjające innowacji na dłuższą metę. 

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama