zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rok szkolny w USA

środa, 03-04-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Program High School USA jest programem rządowym prowadzonym od ponad 40 lat. Jest on organizowany przy współpracy z amerykańskimi szkołami i fundacjami, które posiadają zezwolenie Departamentu Stanu oraz rekomendacje CSIET (The Council on Standards for International Educational Travel).  Program rok szkolny w USA jest programem wymiany edukacyjno-kulturalnej skierowanym do uczniów i uczennic szkół gimnazjalnych i licealnych, Program umożliwia uczniom z różnych krajów naukę w amerykańskim liceum i ma na celu w dostarczenie uczniom  intensywnych doświadczeń w aspekcie kulturowym czy szkolnym.

Nauka w amerykańskiej szkole i mieszkanie z amerykańska rodzina przynosi niezliczone korzyści uczniom, ale tez rodzinom goszczącym. Program pozwala poznać inny punkt widzenia i sposób życia ludzi z innych krajów. Pozwala poznać istotę międzykulturowego zrozumienia, które jest fundamentalne dla rozwoju, wzajemnego szacunku i tolerancji dla ludzi z całego świata

Rodziny amerykańskie biorące udział w programie nie dostają żadnych pieniędzy za goszczenie uczestników programu. Wysyłając swoje dziecko na drugi koniec świata rodzice często zadają pytanie, jakie korzyści czerpie wiec taka rodzina decydująca się na goszczenie ucznia z innego kraju? Jest wiele powodów a główne z nich to:

- rodziny chcą, aby ich dzieci poznały studentów z innych krajów ich zwyczaje, tradycje.
- sami chcą dowiedzieć się więcej o innych krajach, kulturach..
- niektórzy po prostu uwielbiają oferować gościnność

Amerykanie są bardzo otwarci i uwielbiają dzielić się swoim lifestyle! Chętnie pokazują jak żyją, co robią i co sprawia ze są dumni z przynależności do ich społeczności.

Czy warto brać udział w takim Programie?

Niewątpliwie jest to wielka przygoda, podczas, której uczniowie doświadczają wiele zabawy i radosnych chwil, ale tez musza zmierzyć się z różnymi trudnościami tj: szok kulturowy, nowe przyjaźnie nowa rodzina, inne jedzenie, zwyczaje i wszyscy mówią po angielsku co na początku może przywoływać mieszane uczucia.

Na szczęście zasady programu są ustalone w ten sposób aby pomoc uczestnikowi przezyciezyc te trudne chwile i by czas spędzony w USA był pełen sukcesów. Program tren to inwestycja na przyszłość. Oprócz korzyści językowych - uczniowie po powrocie do kraju mogą pochwalić się „ płynnym językiem angielskim” , zdobywają nowe, międzynarodowe przyjaźnie - niekiedy na całe życie oraz poznają miejsca, które wcześniej znane im były tylko z filmów . Uczestnik uczy się niezależności i odpowiedzialności a to wszystko  otwiera mu "furtkę" na lepsza przyszłość…

Amerykańskie Liceum...

Uczeń nie ma możliwości wyboru szkoły dlatego musi liczyć się  z każdą lokalizacją i typem szkoły – duże ( do 2000 uczniów), małe 25- 50 uczniów i wszystkie pomiędzy.

System edukacji rożni się od naszego. Zazwyczaj zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8 rano i kocza się o 15.00. Pomiędzy 11.00 a 13.00 jest przerwa na lunch ( 30 -45 minut).

 Już pierwszego dnia szkoły uczeń  wybiera przedmioty- tutaj może liczycć na pomoc swojego pedagoga szkolnego tzw. school counselor. Amerykańskie szkoły oferuja wiele zajęć, które nie są dostępne w Polsce takie jak: art., debate, drama, journalism, keyboarding, life skill, music, photography oraz .zajęć sportowych ( tenis, koszykówka, piłka nożna, pływanie itd.).

Świetna okazja  aby nauczyć się czegoś nowego i  zgodnego z zainteresowaniami ucznia. W planie zajęć nie może jednak zabraknąć przedmiotów: angielskiego, historii USA, matematyki i przedmiotu przyrodniczego.

Kto może być uczniem amerykańskiej szkoły?

W zasadzie każdy uczeń w wieku 15- 18,5, który osiąga minimum dobre wyniki w nauce (średnia ocen (od 3,75) i zna język angielski na wysokim poziomie.

Oprócz powyższych trzeba spełnić klika istotnych wymagań a jego celem nie będzie lokalizacja czy konkretny rodzaj rodziny, szkoły i tutaj mile widziana jest elastyczność ucznia w tej kwestii.
Uczestnik programu powinien pamiętać że jest „Ambasadorem” swojego  kraju , rodziny i organizacji, z której wyjechał dlatego tak ważne jest aby  przestrzegać zasady programu oraz reguły panujące w danej rodzinie goszczącej i w szkole.

Exchange Student powinien być odpowiedzialny , dojrzały, pewny siebie, opanowany, przyjacielski, tolerancyjny i zmotywowany na osiąganie postawionych celów  oraz  wysokich wyników w nauce.

Źródło: www.naukaipraca.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama