zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rozmowa kwalifikacyjna. Jakie pytania warto zadać?

czwartek, 28-08-2014 (00:00:00) | komentarze (0)


Większość rekrutujących da ci szansę zadawania pytań po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego przygotuj listę nurtujących cię tematów. Spróbuj skoncentrować się na ważnych dla Ciebie kwestiach, które są istotne dla firmy i na stanowisku, o które się ubiegasz.

Z powodu różnych stylów przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, jest bardzo prawdopodobne, że nie uzyskasz wszystkich informacji o posadzie, o którą się ubiegasz. - Zawsze możesz zasięgnąć więcej informacji o organizacji, ale jeśli nie przygotujesz przynajmniej pięciu pytań do rekrutera, możesz zostać uznany za kandydata pasywnego, zamiast zaciekawionego i zainteresowanego pracą – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Spójrz na opis stanowiska, aby sprawdzić, czy są zagadnienia o których chciałbyś uzyskać więcej informacji.

Oto kilka dobrych przykładów pytań, jakie możesz zadać na temat stanowiska:
- Dlaczego zwolniła się dana posada?
- Jakie są główne cele i zadania na stanowisku, na które aplikujesz?
- Jak jest oceniana efektywność pracownika?
- Jakie trudności niesie ze sobą praca na danym stanowisku?
- W jakim czasie należy osiągnąć spodziewane rezultaty?
- Czego możesz oczekiwać w zakresie rozwoju zawodowego i wsparcia w codziennej pracy?
- W jaki sposób możesz realizować swoje ambicje?
- Jak konkretne stanowisko jest osadzone w strukturze?

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno zaprocentować uzyskaniem większej wiedzy na temat tego, jak wygląda praca w firmie. Jest to dobry sposób na uzyskanie odpowiedzi z pierwszej ręki, w przypadku, gdy pojawiły się u Ciebie niejasności, związane z posadą o którą się ubiegasz.

Te pytania rozwieją Twoje wątpliwości:
- Co jest najlepszą stroną pracy w Państwa firmie?
- Czego oczekują Państwo w pierwszej kolejności od swoich pracowników?
- Jak dbacie Państwo o dobre relacji pomiędzy pracownikami?
- Czy w przedsiębiorstwie istnieje rotacja personelu?
- W jaki sposób organizacja planuje się rozwijać?
- Jak można opisać kulturę i styl zarządzania firmy?

- Aby pokazać swoje zainteresowanie i znajomość branży w jakiej działa potencjalny pracodawca, dobrym pomysłem jest posiadanie gotowych wypowiedzi dotyczących aktualnych wydarzeń  w firmie lub zagadnień rynkowych – proponuje Małgorzata Majewska. Na przykład pytanie „Jak Państwo sądzą, czy ostatnie połączenie dwóch głównych konkurentów, będzie miało wpływ na przyszłość Państwa branży i samego przedsiębiorstwa?” pokaże nas w dobrym świetle – jako osoby będące na bieżąco w sytuacji rynkowej.

To, w jaki sposób rekruter reaguje i odpowiada na twoje pytania, da ci wgląd w sytuację. - Rozmowa kwalifikacyjna nie tylko sprawdza, czy na pewno pasujesz do organizacji. Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności i zdolności, upewnij się, że firma pasuje również do Ciebie – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Pamiętaj także, że pytania o wynagrodzenie lub świadczenia na pierwszym spotkaniu, nie są w dobrym stylu. Wydajesz się wtedy bardziej zainteresowany tym, co może zostać ci zaoferowane, aniżeli tym, co twoja osoba może zrobić dla przedsiębiorstwa.

ip

Fot. Wiki Commons

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama