zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Rozmowa kwalifikacyjna, stosując się do tych porad pracę masz w kieszeni

czwartek, 02-07-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


Większość osób, które po raz pierwszy szukają pracy, nie wie, jak powinny się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie mamy zaledwie od 7 do 11 sekund. Podczas tego czasu zostaje oceniona nasz wygląd, postawa, gestykulacja i wszystkie elementy pozawerbalne. Jak zakomunikować pracodawcy, że jesteśmy idealnymi kandydatami na stanowisko?

Wygląd
Nie bez powodu mówi się „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Odpowiednio dobrany strój to podstawa. Bez względu na stanowisko, na jakie aplikujesz, powinieneś być czysto i w miarę schludnie ubrany. Pamiętaj, by strój był stosowny do stanowiska, na jakie aplikujesz. Jeżeli chcesz pracować w biurze, to najbezpieczniejszym zestawem będzie elegancka koszula lub bluzka i ołówkowa spódnica czy spodnie. Jeżeli zdecydujesz się na pomalowane paznokcie, to pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się cieliste, delikatne odcienie lakieru. Makijaż typu nude z delikatnie podkreślonymi oczami doda Ci pewności siebie. Włosy powinny być umyte i uczesane, a hełm z lakieru do włosów lepiej zostawić na inną okazję.  Dla mężczyzn idealnie sprawdzą się casualowe spodnie i elegancka koszula.  Pamiętajmy, że ubiór związany jest ze stanowiskiem. Na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko w rockowym barze nie decydujmy się na bardzo elegancką sukienkę, raczej wybierz jeansy.

Dokumenty
List motywacyjny i CV powinny być przyniesione w teczce lub koszulce. Dzięki temu zapobiegniesz wygnieceniu papieru i pobrudzeniu kartek. Wszystko powinno wyglądać jak specjalnie wydrukowane na tę okazję. Zdecydowanie lepiej mieć komplet ze sobą, ponieważ w przypadku nagłego strajku drukarki w hipotetycznym miejscu pracy uda Ci się pozytywnie zaskoczyć rekrutera na samym początku.

Small talk
Small talk to krótka rozmowa wstępna, poprzedzająca właściwą. Najczęściej poruszane podczas niej tematy to pogoda lub przebyta droga. Podczas tej chwili musimy przełamać pierwsze lody i mamy okazję w delikatny sposób sprawdzić grunt. Podczas parominutowej pogawędki pamiętajmy, by dać możliwość mówienia i nie śmiać się zbyt głośno. Treść nasze wypowiedzi nie może mieć zbywającego charakteru, ani stanowić zestawu komunałów. Na wszystkie wypowiedzi powinniśmy reagować we właściwy sposób mimiką, dającą sygnał chęci dlaszego słuchania i rozwijania wypowiedzi.

Komunikacja niewerbalna
Twoje ciało podczas stresu gwałtownie napina mięśnie i staje się przygotowane do ataku. Postaraj się maksymalnie rozluźnić i nie sprawiać wrażenia, jakby ktoś przyprowadził Cię tu za karę. Nie krzyżuj rąk na brzuchu i staraj się patrzyć rozmówcy w oczy. Uśmiech Jokera zostaw na później i od czasu do czasu delikatne się uśmiechnij.  

Dobre maniery
Kiedy witamy się poprzez podanie ręki musimy pamiętać o paru rzeczach takich jak uśmiech czy kontakt wzrokowy. Wielu osobom ten gest sprawia duży problem, ponieważ nie wszyscy wiedzą kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń. W sytuacji zawodowej zawsze należy czekać, aby osoba wyższa rangą podała rękę. W sytuacjach prywatnych kobieta podaje dłoń zawsze pierwsza, lecz w przypadku, gdy rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza mężczyzna, zawsze czekamy na jego gest.

Czas
Ten kto jest przed czasem, ten jest na czas. Upewnij się, że wiesz, gdzie ma odbyć się rozmowa i bądź tam pięć minut wcześniej. Pomocna może okazać się mapa Google, dzięki której wirtualnie przejdziesz drogę na spokanie. Spóźnienie się już przy pierwszym spotkaniu z pewnością nie spowoduje, że rekruter będzie bardziej skłonny powierzyć Ci stanowisko.

Wypowiedzi dotyczące poprzednich pracodawców
Jeżeli nie możesz o kimś powiedzieć nic dobrego, zwyczajnie nie mów o nim wcale. Coraz częstszą praktyką jest wymiana informacji między pracodawcami. Jeżeli ciągle pracujesz w te samej branży to możesz być pewien, że rekruter zasięgnął opinii na twój temat u kolegów z innych firm.

Sprawdź się w internecie
Internet jest coraz częściej używanym narzędziem w procesie poszukiwania pracowników. Umieszcza się tam ogłoszenia o pracę i publikuje CV w poralach społecznościowych. Jeżeli nie jesteś pewien co mówi o obie wyszukiwarka, to lepiej szybko to sprawdź. Aby usubąć niechcianą lub kompromitującą treść wystarczy wejście na stronę usuwania nieaktualnej treści wyszukiwarki Google i wysłanie formularza.

Wiedza
Dokładnie przestudiuj swoje CV. Musisz dokładnie zapamiętać i uargumentować każdy zapis o swoich umiejętnościach. Często będą pojawiały się pytania dotyczące tego, jakie dokładnie zadania zostały Ci powierzone. Dodatkowo niezbędna jest wiedza o firmie w której chcesz pracować. Przestudiuj dokładnie wszystkie informacje, jakie uda Ci się na jej temat znaleźć i zapoznaj się z ofertą.


„Tak nie należy robić”
Jeżeli podczas rozmowy zorientujesz się, że bez względu na twoje wybitne umiejętności nie dostaniesz pracy, to potraktuj to jak lekcję. Wyłap wszystkie błędy jakie popełniłeś  i zastanów się jak lepiej można byłoby odpowiedzieć na zadane pytania. Nawet najlepszym zdarzają się wpadki. Zawsze kulturalnie podziękuj za odbytą rozmowę i staraj się przyjaźnie ją zakończyć.

Lidia Zawistowska

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama