zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Różne możliwości urlopu dla pracownika

piątek, 14-02-2014 (00:00:00) | komentarze (0)


Bywa tak, że urlop jest czasem odpoczynku, jednak nie zawsze tak musi być. Istnieje kilka opcji do wyboru dla pracownika by wykorzystać przysługujące mu dni wolne od pracy. Zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu pracy każdemu pracownikowi należy się prawo do nieprzerwanego i płatnego urlopu. Taka możliwość przysługuje pracownikowi, co rok. Warto posiadać wiedzę na temat urlopów, aby było to korzystne - pomoże nam w tym lista porad udostępnionych przez portal www.praca.bielsko.pl

Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni wolnych od pracy. Każdy pracodawca powinien udzielić pracownikowi skorzystanie z tych możliwości zgodnie z wcześniej ustalonym planem urlopowym. Istnieje jednak kilka odstępstw od tej reguły. Jedna z opcji dotyczy tych osób, jakie podjęły się pracy pierwszy raz w roku kalendarzowym. Po każdym odpracowanym miesiącu dochodzi im urlop w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, który przysługiwałby pracownikowi po przepracowaniu roku. Trzeba także wiedzieć, że każdemu pracownikowi przysługuje również prawo do skorzystania z możliwości okazjonalnego lub na żądanie. Urlop okazjonalny jest związany z ważnymi wydarzeniami w zależności od okazji.

Urlop związany z planem urlopowym

Biorąc pod uwagę art. 163§3 Kodeksu pracy „urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 167² Kodeksu pracy”. W tym przypadku temat dotyczy opcji urlopów na żądanie. Każdy pracownik chcący skorzystać z takiej możliwości zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu nie później niż w dniu rozpoczęcia takiego urlopu.

W każdej firmie plan urlopowy powinien być z góry ustalony na początku roku. W takim układzie jest to pewnego rodzaju gwarancja dla pracodawcy i pracownika. Plan urlopowy jest tworzony zawsze na podstawie propozycji pracowników. To oczywiście nie jest wiążące dla zatrudniającego, gdy mogłyby to nie iść w parze z prawidłowym funkcjonowaniem danego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji istnieją możliwości porozumienia się w tej kwestii pod względem wszystkich szczegółów. W tym temacie także warto jest pamiętać, że pracodawca jest związany wnioskiem, który złożyła pracownica, która urodzi dziecko lub już je urodziła i chciałaby wykorzystać przysługujący jej urlop wypoczynkowy zaraz po urlopie wychowawczym. Taka reguła dotyczy także pracownika-ojca, któremu przysługuje urlop ojcowski. Pracodawca także jest zobowiązany by udzielić urlopu pracownikowi młodocianemu na przykład w okresie ferii zimowych, gdy taki pracownik uczęszcza do szkoły.

Informacje zawarte w planie urlopowym

Każdy plan urlopowy w przedsiębiorstwie musi być sporządzony dokładnie. Tutaj nie może być miejsca na przypadkowość. Taki plan ma zagwarantować pracownikom pewność, że dostaną urlop w ustalonym w nim okresie. Przez dobrze sporządzony plan pracownicy mają możliwość by dokładnie zaplanować wypoczynek. Jednocześnie przez taki plan pracodawca może zaplanować działalność przedsiębiorstwa w tym okresie ustalonym w planie. W przypadku braku kadry na dany okres jest w stanie zaplanować np. opcje dodatkowego zatrudnienia innych pracowników.

Przy ustalaniu planu urlopowego trzeba dobrze uwzględnić wszystkie planowane urlopy pracowników. Tutaj także muszą być zawarte wszystkie inne dni:

    • zaległe, jakie każdy pracownik powinien wykorzystać do 30 września bieżącego roku,
    • takie jakie pracownik nabędzie z rokiem kolejnym,
    • wszystkie dodatkowe, jakie przysługują pewnej grupie pracowników

Patrząc na te wytyczne dotyczące planu urlopowego widać jasno, że do planu urlopowego nie wlicza się dni, które są urlopem na żądanie. Dla każdego pracownika istotne jest, że gdy nie zostaną wykorzystane, to wliczone będą w urlop zwykły. Wszystkie dni, które pracownik może wykorzystać jako urlop na żądanie nie mogą przejść na następny rok. Patrząc na te reguły, każdy zatrudniony może wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie.

Wyjątki i odstępstwa

Trzeba wiedzieć, że nie zawsze plan urlopowy musi zostać sporządzony przez zatrudniającego. Pewnym wyjątkiem jest art. 163§1¹ Kodeksu pracy. W jego znaczeniu „Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem”. Trzeba także wiedzieć, że pracodawca sporządzający plan urlopowy musi pamiętać, by każdy pracownik się z nim zapoznał. Forma komunikacji w różnych zakładach pracy może się różnić.

Nie ma żadnego wzoru na sporządzenie planu urlopowego i Ustawodawca także nie zamieszcza tego powyższego swoich rozporządzeniach. W takim układzie przyjmuje się, że forma jego sporządzenia jest dowolna. Wzory planów urlopowych istniejące na rynku mogą służyć za przykład.

Urlopy powinny być udzielane w oparciu o plan urlopowy. Jednak istnieją także odstępstwa od tej zasady. Zarówno pracodawca, jak i pracownik posiadają prawo do zmiany tego planu z uwagi na różne okoliczności, które nastąpiły. Takie sytuacje oraz ich zasadność muszą być wtedy rozpatrywane indywidualnie.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama