zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Ruszył program pożyczek studenckich

niedziela, 17-11-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Ponad 20 mln zł czeka na absolwentów i studentów ostatniego roku z trzech województw, którzy chcą otworzyć własne firmy. Specjalnie dla nich ruszył program "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie", który umożliwia otrzymanie niskooprocentowanych pożyczek (0,69% w skali roku).

Program działa na razie jedynie w województwach mazowieckim, małopolskim oraz świętokrzyskim, ale już od przyszłego roku ma on być dostępny w kolejnych regionach Polski. W tej chwili decydującym czynnikiem jest miejsce zarejestrowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Kto może starać się o pożyczkę? Niepracujący absolwenci szkół wyższych (w ciągu 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu) i niepracujący studenci ostatniego roku studiów. Absolwenci nie muszą być zarejestrowani jako bezrobotni, powinni jednak przedstawić oświadczenie o pozostawaniu bez pracy (ważne! Można być zatrudnionym na umowie zlecenie lub o dzieło) oraz dyplom ukończenia studiów. O pożyczkę mogą się także starać osoby, które prowadziły już własną działalność gospodarczą, ale od czasu jej zakończenia do złożenia wniosku o wsparcie musi minąć jeden rok.

Maksymalna kwota pożyczki może wynieść 60 tysięcy złotych na jedną osobę. W przypadku, gdy wspólną działalność zamierza prowadzić więcej osób, każda z nich może złożyć odrębny wniosek. Okres spłaty wynosi 7 lat, co ma na założeniu umożliwienie młodym przedsiębiorcom zachowania płynności finansowej. Po 3 miesiącach spłacania rat można się ubiegać o pożyczkę uzupełniającą w wysokości do 20 tys. zł pozwalającą na zatrudnienie bezrobotnego wskazanego przez urząd pracy. Jeżeli stanowisko to zostanie utrzymane przez co najmniej rok przy regularnej spłacie swojego kredytu można starać się o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty kapitału.

Plusy pożyczek? Korzystne oprocentowanie, które obecnie wyniesie tylko 0,69% w skali roku. Absolwenci oprócz odsetek nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów takich jak prowizja za rozpatrzenie wniosku, jego późniejszą obsługę czy wcześniejszą spłatę kredytu.

Minusy? Zabezpieczenia - podstawowym jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie dwóch osób fizycznych, które to jest sporym problemem przy otrzymaniu pożyczki nawet przy dużej zdolności kredytowej absolwenta.

Wnioski o pożyczkę udostępniane będą na stronach pośredników finansowych po ogłoszeniu naboru. Rozpatrzenie ma trwać do 14 dni.

Gdzie można ubiegać się o pożyczki?

woj. małopolskie
Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej (MFES)
ul. Rakowicka 10b/10 (III piętro), 31-511 Kraków
tel.: 12 423 76 05
mail: biuro@mfes.pl, www.mfes.pl

woj. mazowieckie
Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. (MRFP)
ul. Hoża 86 (II piętro) lok. 211, 00-682 Warszawa
tel.: 22 890 04 26
mail: pozyczki@mrfp.pl, www.mrfp.pl

woj. świętokrzyskie
Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach (FARR)

Starachowice
ul. Mickiewicza 1a, 27-200 Starachowice
tel. 41 274-46-90
mail: farr@farr.pl, www.farr.pl

Kielce
ul. Warszawska 21 (II piętro) pokój nr 9, 25-512 Kielce
tel./fax 41 345-05-33
mail: kielce@farr.pl, www.farr.pl

JUR/forbes.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama