zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Sztuczna inteligencja a redukcja etatów. Jakie zawody są zagrożone?

poniedziałek, 06-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Boty napędzane sztuczną inteligencją potrafią w ciągu kilku sekund wygenerować cały tekst. Bez problemu analizują dane i wyciągają z nich wnioski. Okazuje się, że może to zrobić zamieszanie na rynku pracy. Jakie zawody są zagrożone?

Zobacz też: Prośba o podwyżkę - jak przeprowadzić trudną rozmowę z szefem?

Sztuczna inteligencja a redukcja etatów. Jakie zawody są zagrożone?Czym jest Chatbot GPT?

Chatbot GPT to sztuczna inteligencja, która potrafi w krótkim czasie stworzyć pełny tekst. Bot został umieszczony w sieci pod koniec listopada ubiegłego roku. Był testowany w wielu dziedzinach: pisał teksty piosenek, artykułów, a także scenariusze do filmów krótkometrażowych. Choć po tych informacjach najbardziej zagrożone czują się osoby, tworzące treści, to eksperci podkreślają, że może na tym ucierpieć znacznie większa część rynku pracy.

Jakie zawody mogą czuć się zagrożone przez sztuczną inteligencję?

  • Specjaliści IT (programiści, analitycy danych)

Kodowanie i programowanie to obecnie najbardziej pożądane umiejętności na rynku pracy, a popyt na specjalistów w tej dziedzinie cały czas rośnie. Eksperci uważają jednak, że sztuczna inteligencja potrafi kodować o wiele szybciej niż człowiek. Oznacza to, że Chatbot GPT może zająć kilka miejsc pracy w tej branży.

  • Pracownicy mediów (dziennikarze, copywriterzy)

Jak było wspomniane wyżej, chatbot GPT potrafi stworzyć pełny, merytoryczny tekst w kilka sekund. Chociaż trudno tu mówić o dziennikarstwie dobrej jakości, to sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie z tekstami PR-owymi czy newsowymi. BuzzFeed już zdecydował się na redukcję etatów w tej branży. Pisaliśmy o tym w artykule -> BuzzFeed zwalnia 180 osób i zapowiada wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia tekstów.

  • Analitycy rynku

Analitycy rynku zajmują się analizą danych rynkowych, które pomagają w tworzeniu kampanii reklamowych. Po testach wiadomo, że sztuczna inteligencja radzi sobie z tym dobrze.

  • Graficy

Sztuczna inteligencja potrafi w ciągu kilku sekund stworzyć unikalną grafikę. To zapowiada przełom w branży, do którego dostęp będą mieli wszyscy użytkownicy.

  • Nauczyciele

Uczniowie coraz częściej korzystają z Chatbota GPT do odszukiwania kluczowych informacji np. o treści lektury lub pisania wypracowań. Sztuczna inteligencja tworzy oryginalne, unikalne teksty, zatem nie będzie to zaliczane jako plagiat, a prace będą w pełni merytoryczne, co może znacznie wpłynąć na światową edukację.

KD

fot. pexles

Źródło: tvn24.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama