zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Szykuje się dobry rok dla inżynierów - nie zabraknie dobrze płatnej pracy

poniedziałek, 21-02-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Postępująca robotyzacja i automatyzacja, gwałtownie rosnąca liczba danych oraz przyspieszony rozwój technologiczny – to wszystko sprawia, że inżynierowie to jedni z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Na jakie benefity płacowe i pozapłacowe mogą liczyć w 2022 roku? Dane z raportu „Rynek pracy inżynierów w polskim przemyśle. Raport 2021 i prognoza 2022” od Bergman Engineering.

praca dla inżyniera Wybuch pandemii przyniósł mnóstwo zawirowań na rynku pracy, niemniej inżynierowie, obok specjalistów od IT, nie musieli obawiać się ani o pracę, ani o zarobki, wynika z raportu „Rynek pracy inżynierów w polskim przemyśle. Raport 2021 i prognoza 2022” od Bergman Engineering. Jak mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering: - Mimo zwolnień, wynikających z trudności ekonomicznych wywołanych pandemią, rynek pracy dla inżynierów pozostał wyjątkowo stabilny. Ci pracownicy, którzy pojawiali się na rynku pracy, bardzo szybko byli rekrutowani przez inne firmy, u których zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry wyraźnie się zwiększało – tłumaczy ekspert.

Z badań Bergman Engineering wynika, że w 2021 roku najczęściej rekrutowanymi specjalistami na rynku pracy byli inżynierowie projektu, jakości/rozwoju dostawców, sprzedaży, utrzymania ruchu, automatycy i programiści PLC oraz inżynierowie produktu. Czy w 2022 zapotrzebowanie na inżynierów będzie podobnie silne?

Lista najczęściej rekrutowanych inżynierów wraz z zarobkami:

/ dane Bergman Engineering (2021 r.)

  1. Inżynier projektu:

- 20% ogółu procesów rekrutacyjnych

- oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 9.000 zł do 16.000 zł

  1. Inżynier jakości / rozwoju dostawców

- 15% ogółu procesów rekrutacyjnych

- oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 zł do 13.000 zł

  1. Inżynier sprzedaży:

- 15% ogółu procesów rekrutacyjnych

- oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 12.000 zł

  1. Inżynier utrzymania ruchu:

- 15% ogółu procesów rekrutacyjnych

- oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 11.000 zł

  1. Inżynier automatyk/programista PLC

- 10% ogółu procesów rekrutacyjnych

- oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 14.000 zł

  1. Inżynier produktu:

- 10% ogółu procesów rekrutacyjnych

- oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8.000 do 12.000 zł

2022 rok pod znakiem walki o inżynierów

Wygląda na to, że ten rok może przynieść specjalistom z branży przemysłowej kolejne benefity, nie tylko płacowe, ale i pozapłacowe. Na bazie dotychczasowych obserwacji eksperci z Bergman Engineering sprawdzili, w których sektorach pojawi się największe zapotrzebowanie na inżynierów. Jak podaje Tomasz Szpikowski:

  • Technologia przemysłowa w branży FMCG i farmaceutycznej

Tutaj możemy spodziewać się dużej walki o inżynierów, która rozpoczęła się już w 2021 roku. Z naszych danych wynika bowiem, że 80% kandydatów, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy chcieli zmienić miejsce zatrudnia, otrzymało od swojego pracodawcy kontrofertę. To wskazuje na dużą rywalizację firm, jeżeli chodzi o specjalistów tej dziedziny.

Warto przy tym wspomnieć, że podwyżki w branżach, w których panuje największa konkurencja mają sięgnąć w tym roku 5-7% (2021 Salary Budget Planning Survey Report – EMEA, Willis Towers Watson).

  • Utrzymanie ruchu w branży FMCG i farmaceutycznej

Również inżynierowie pracujący w działach utrzymania ruchu mogą spodziewać się szerokiego dostępu do lukratywnych ofert pracy (zarobki w zależności od doświadczenia wynoszą od 7.000 do nawet 12.000 zł). Z naszych danych wynika, że liczba rekrutacji na tego typu stanowiska rośnie w tempie ok. 50% rocznie.

  • Inżynier elektryk

Na podstawie danych za 2021 rok szacujemy, że wzrost zapytań o specjalistów z tego obszaru w 2022 sięgnie 200%. Istnieje tak duży niedobór pracowników tej specjalności, że ich pozycja na rynku pracy jest praktycznie niezagrożona.

  • Inżynierowie w e-commerce 

Rosnące inwestycje w technologie marketingowe i automatyzację, z naciskiem na jak najlepszy customer experience, powodują dynamiczny wzrost ofert zatrudnienia dla inżynierów działających w e-commerce. Tempo wzrostu zapotrzebowania na programistów, testerów i analityków danych szacujemy na 150% w skali całego 2022 roku.

Benefity pozapłacowe, czyli na co jeszcze mogą liczyć inżynierowie?

Z badań wynika, że jeszcze nigdy przemysł nie był tak mocno otwarty na pracę zdalną, jak obecnie. - Choć nadal zdecydowana większość ofert dla inżynierów, ze względu na specyfikę ich pracy, wymaga obecności w firmie, to 2021 rok zamknęliśmy z rekordowym, 20-procentowym wzrostem zapytań pracodawców o kandydatów zainteresowanych pracą w systemie zdalnym. Dotyczyło to głównie programistów oraz konstruktorów i projektantów - tłumaczy Tomasz Szpikowski.

Gdzie jest najwięcej ofert pracy dla inżynierów zainteresowanych pracą zdalną? Paradoksalnie, w lotnictwie – to 57,69% wszystkich ofert. Oczywiście dotyczy to pracy dla programistów. Poza tym pracować zdalnie mogą inżynierowie z branży chemicznej (32,95%), a także specjalizujący się w automatyce przemysłowej (21,99%).

Polski przemysł skończył 2021 rok na zdecydowanym plusie – sprzedana produkcja była niemal o 17% wyższa niż rok wcześniej. - To wynik, który przekroczył najśmielsze oczekiwania ekonomistów i dowód na to, że mimo trudności wynikających z niedoboru materiałów, branża ma się bardzo dobrze – podsumowuje Tomasz Szpikowski.

ip

fot. pixabay.com/RAEng_Publications

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama