zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Te rzeczy zdyskwalifikują cię na rozmowie o pracę

środa, 20-09-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Szukając pracy musimy się liczyć z tym, że będziemy nie raz na wielu rozmowach rekrutacyjnych. Podczas takiego spotkania niezwykle ważne jest to, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, którego nie zrobimy już drugi raz. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób przebrnąć przez tego typu sytuacje i idą jak burza, popełniając wpadka za wpadką. O czym mowa? Zobaczcie, jakie rzeczy dyskwalifikują na rozmowie o pracę.

rozmowa o pracę

Nieodpowiedni dress code
Przed spotkaniem w sprawie pracy powiniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, dotyczących naszego wyglądu. Przede wszystkim bierzmy pod uwagę fakt, że nie idziemy na imprezę czy spotkanie towarzyskie. Rozmowa rekrutacyjna zobowiązuje do tego, aby założyć eleganckie ciuchy, w odpowiednim charakterze i kolorze. Pamiętajmy również, żeby zachować zasady higieny i sprawdzić dokładnie, czy nasz strój jest schludny, czysty i wyprasowany. Osoba, która przychodzi na spotkanie w sprawie pracy ubrana w rażące, kolorowe ubrania, brudne buty i wymiętą koszulę już na wstępie jest skreślona u rekrutera. Niepoważne podejście, które widoczne jest właśnie w wyglądzie nie wpływa pozytywnie na całoksztalt danej osoby. Warto więc dokładnie przemyśleć, co założyć na tak ważne spotkanie.

Mijanie się z prawdą vs CV
W trakcie roozmowy rekrutacyjnej na pewno padną pytania, dotyczące CV. To właśnie dzięki życiorysowi rekruterzy zapraszają nas na spotkania i robią wstępną eliminację z innymi potencjalnymi pracownikami. Osoba, która poproszona o wyjaśnienie pewnych punktów z CV, zaczyna mijać się z prawdą i kręci, nie jest wiarygodna dla przyszłego pracodawcy. W takim przypadku, rekruter zazwyczaj skreśla kandydata i odprawia go z kwitkiem, często od razu kończąc spotkanie.

Postawione warunki i życzenia
Może wydawać się to dziwne, ale są osoby, które na rozmowie o pracę zamiast słuchać i przedstawić sie z jak najlepszej strony, stawiają warunki. Bez wejścia na kolejne szczeble spotkania, bez wahania mówią o tym, czego chcą, jakie są ich życzenia, przedstawiając rekruterowi obraz swojej osoby, która jest roszczeniowa i mało przyjemna. Często tego typu sytuacja dotyczy osób, które nie mają odpowiednich kwalifikacji i chcą od razu z ulicy wskoczyć na fotel prezesa. Dla przyszłego pracodawcy jest zrozumiałe, że tego typu kandydat to najgorsze zło, które można przyjąć do firmy.

Szkalowanie byłego pracodawcy
Na rozmowie o pracę na pewno padnie pytanie, dlaczego szukamy nowej pracy. Bardzo złym wyjściem jest odpowiadanie, że to przez byłego pracodawcę, który... I tutaj zaczyna się często epopeja, która szkaluje byłego szefa i stawia w kiepskim świetle całą firmę. Rekruter, który ma głowę na karku nie będzie przyklaskiwać w takim momencie, ale poważnie zastanowi się nad dalszym dialogiem. Jeśli potencjalny kandydat do pracy nie pozostawił suchej nitki na byłym szefie, to zapewne zrobi to kolejny raz, odchodząc z nowej pracy. Tego typu ludzi po prostu warto omijać i nie przyjmować do swojego grona.

Słoma z butów
Każdy z nas chce wypaść jak najlepiej podczas rozmowy o pracę. Warto więc pamiętać o zasadach kultury osobistej i o tym, że niektóre teksty powinniśmy zostawić dla siebie. Nawet w momencie, kiedy poczujemy się swobodnie warto zachowywać się formalnie i z klasą. Jeśli kandydat zaczyna używać wulgaryzmów, jego gesty są niegrzeczne, lub wręcz chamskie, a do tego opowiada żarty, które nie są na miejscu, to znak, że na ewentualnej rozmowie z potencjalnym klientem firmy sytuacja może się powtórzyć. A jest to niedopuszczalne w przypadku poważnych spotkań, na których takie zachowanie jest po prostu szokujące.

Nieznajomość firmy
Osoba, która ubiega się o dane stanowisko powinna wiedzieć, do jakiej firmy się zgłasza. Przed rozmową o pracę warto więc przewertować internet i dopytać się, jak wygląda struktura danej korporacji, w jaki sposób funkcjonuje i kto nią zarządza. Wielu pracodawców priorytetowo traktuje fakt, że kandydat zna lub totalnie nie kojarzy miejsca, do którego ubiega się o stanowisko. Tego typu zachowanie przekreśla marzenia o nowej pracy, a rekrutera i przyszłego szefa na pewno dodatkowo denerwuje do czerwoności...

gol

fot. pexels.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama