zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Ukończenie 26. roku życia a wynagrodzenie - co się zmieni?

poniedziałek, 23-01-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


W podpisywaniu umowy z pracodawcą ważny jest zarówno status studenta, jak i wiek, w jakim jesteśmy w momencie zawierania umowy. Zwykle w dokumentach pojawia się zwrot "jest/ nie jest studentem do 26. roku życia", ponieważ do tego wieku osoby mogą korzystać z różnych przywilejów. Jak ukończenie 26 roku życia wpływa na wynagrodzenie?

Zobacz też: Nadużycie zwolnienia lekarskiego - gdzie możemy wyjść podczas L4?

Ukończenie 26. roku życia a wynagrodzenie - co się zmieni?Zwolnienie z PIT

Pracownicy do ukończenia 26. roku życia są zwolnieni z podatku dochodowego. Z tej ulgi mogą skorzystać osoby zatrudnione na podstawie:

  • stosunku pracy;
  • stosunku służbowego;
  • pracy nakładczej;
  • spółdzielczego stosunku pracy;
  • umowy zlecenia;
  • praktyki absolwenckiej, stażu.

Pracodawca, obliczając wynagrodzenie, nie uwzględnia ulgi podatkowej i nie pobiera podatku. To zwolnienie nie dotyczy jednak umowy o dzieło, a także przedsiębiorstw. W momencie ukończenia 26. roku życia pracownik nie może korzystać z tej ulgi. Istotna okazuje się pełna data urodzin. Jeśli pracownik otrzyma wynagrodzenie za dany miesiąc przed swoimi urodzinami - skorzysta z ulgi ostatni raz, jeśli już po urodzinach, będzie musiał odliczyć podatek.

Zwolnienie ze składek

Drugim przywilejem osób do ukończenia 26. roku życia jest zwolnienie ze składek ZUS. Dotyczy to jednak tylko pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie oraz posiadających status ucznia lub studenta. W związku z tym data ukończenia 26. lat jest datą graniczną, co do zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS-ie. Osobę zgłasza zleceniodawca z dniem następnym po ukończeniu 26. lat do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama