zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy

wtorek, 26-03-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Urlop wypoczynkowy to świadczenie przysługujące osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jego wymiar zależy m.in. od stażu i liczby przepracowanych lat, ale kodeks pracy zawiera wiele szczegółowych zapisów, które warto znać, aby w pełni skorzystać z tego przywileju. W jaki sposób przepisy prawne regulują urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy?

Urlop wypoczynkowyPrawo do urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z kodeksem pracy zatrudnionym przysługuje prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracownik ma możliwość wykorzystania swojego urlop jednorazowo, ale na jego wniosek to świadczenie może zostać podzielone (wtedy jednak jedna z jego części musi trwać co najmniej 14 dni). Wymiar tego przywileju jest uzależniony od liczby przepracowanych lat, dlatego, zgodnie z art. 154 kodeksu pracy, wynosi on:

  • 20 dni dla osób zatrudnionych mniej niż 10 lat,
  • 26 dni dla pracowników z ponad 10-letnim stażem pracy.

W jakim wymiarze przysługuje zatem urlop pracownikowi, który podejmuje swoją pierwszą pracę?

Taka osoba uzyskuje prawo do tego świadczenia wraz z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 urlopu, czyli otrzymuje 1 i ⅔ dnia wolnego. Prawo do kolejnego urlopu przysługuje zatrudnionym z każdym nowym rokiem kalendarzowym, a to oznacza, że można go nabyć z góry.

Przykład

Magdalena rozpoczyna swoją pierwszą pracę 25 marca. Prawo do pierwszych dni urlopu wypoczynkowego (które będzie mogła odebrać cząstkowo) będzie jej przysługiwało po przepracowaniu pełnego miesiąca, tj. 24 kwietnia.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie wykorzystał w danym roku kalendarzowym, musi zostać pobrany najpóźniej do 30 września następnego roku, przy czym okres wypoczynku może rozpocząć właśnie ostatniego dnia tego miesiąca. Kodeks pracy nie dopuszcza jednak wykorzystania zaległego świadczenia bez uprzedniego poinformowania o tym fakcie pracodawcy, od którego zależy ostateczna decyzja. Prawo pozwala również na wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego, ale jest to możliwe jedynie w dwóch sytuacjach:

  1. Rozwiązanie umowy o pracę.
  2. Wygaśnięcie umowy o pracę.

W kodeksie pracy nie jest jednak przewidziana możliwość rezygnacji z urlopu wypoczynkowego na rzecz dodatkowego wynagrodzenia w postaci ekwiwalentu.

Urlop wypoczynkowy a niepełny wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy, to okres, w którym pracownik musi pozostać do dyspozycji pracodawcy. Osoby zatrudnione na pełny etat pracują 8 godzin dziennie, co daje 40 godzin tygodniowo. Pracę można też podjąć w niepełnym wymiarze, a etat jest wtedy odpowiednio podzielony (np. ½ etatu – ok. 20 godzin tygodniowo czy ¼  etatu – ok. 10 godzin w ciągu tygodnia). W takiej sytuacji urlop wypoczynkowy zostaje odpowiednio skrócony, ale równie ważnym czynnikiem jest staż pracy, który wpływa na długość tego przywileju.

Przykład

Mateusz pracuje na ½ etatu, ale jego staż pracy przekracza 10 lat, dlatego przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego. W tej sytuacji należy pomnożyć liczbę dni urlopowych przez etat, co daje 13 dni urlopu.

***

Podjęcie pierwszej pracy to bardzo ważny krok w życiu każdego człowieka. Warto wybierać zaufanych pracodawców, takich jak chociażby http://bridgestone-stargard.pl, którzy oferują pozapłacowe dodatki i stabilne zatrudnienie. Doskonałą alternatywą będą również międzynarodowe przedsiębiorstwa, umożliwiające zdobycie cennego doświadczenia oraz praktycznych umiejętności, a także uznane i cenione na rynku firmy z wieloletnimi tradycjami.

Artykuł Partnera

fot. fotolia.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama