zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

W IT po prostu nie da się oszukiwać

poniedziałek, 20-05-2013 (00:00:00) | komentarze (1)


Z Katarzyną Jaśkiewicz, kierownikiem zespołów projektowych w Ceneo.pl rozmawiamy o karierze w IT, idealnych kandydatach do pracy i o tym, czy polonista może zostać programistą.

Osoby zatrudnione w dużych korporacjach we Wrocławiu często narzekają, że ich praca jest nużąca i monotonna, a sami czują się jak łatwo wymienialne trybiki w machinie.
Zdecydowanie muszę zaprzeczyć że praca przy projektach IT jest nużąca i monotonna – na pewno nie w Ceneo! Zespół bardzo ściśle współpracuje z Właścicielem Produktu, który rozwija (lub tworzy) produkt. Najważniejsze, że projekty nigdy nie są oderwane od realiów biznesowych.  Zespół zna cele biznesowe projektu, wie, po co robi dane funkcjonalności. Zespół ma prawo (a wręcz obowiązek) zwracać uwagę stronie biznesowej, jeśli uważa, że coś można zrobić inaczej, lepiej. Takie zaangażowanie i zrozumienie, po co dany projekt się robi i jakie z niego będą realne korzyści biznesowe powoduje, że nie można się nudzić, że tworzy się produkt, który będzie rozwijał firmę, zarabiał. To jest trochę tak, że każdy z zespołu czuje, że jest to jego dzieło – ktoś spisał   wymagania biznesowe, ktoś inny zaprogramował rozwiązanie, ktoś je przetestował, i na końcu ktoś wdrożył. Projekt jest naszą wspólną pracą, analizowaną na każdym kroku, dzięki czemu zawsze jest to praca ciekawa i rozwijająca.

Przy jakich więc projektach mają szansę pracować Wasi pracownicy?
W IT realizujemy bardzo różne projekty – od tworzących nowe produkty, przez te które rozwijają istniejące, po projekty dostosowujące działalność do zmieniających się warunków prawnych. Przykłady takich wdrożonych projektów to oczywiście nowy layout, program partnerski, rekomendacje w Ceneo, konto na Ceneo z opcją zakupów bezpośrednio na platformie oraz Program Lojalnościowy i wiele, wiele innych.  

Jakich ludzi zatrudnia Ceneo.pl? Macie jakiś profil idealnego kandydata?
Wyróżniłabym dwie kwestie: umiejętności i wiedza praktyczna kandydata. Oczywiście, na różne stanowiska te umiejętności są inne – w IT niezbędna jest wiedza teoretyczna i praktyczna dotycząca technologii, z jakimi pracujemy. Druga sprawa to umiejętność pracy w zespole – to może się wydawać dość banalne, natomiast z mojej perspektywy jest to niezwykle istotne. W IT stosujemy SCRUM – (jest to pewna metodyka prowadzenia projektów), a jako, że cała organizacja w SCRUMie uczestniczy – praca zespołu jest tu podstawą. Ważne jest żeby potrafić komunikować się w zespole, co nie zawsze jest łatwe – czasem są niedomówienia, nieporozumienia, ale też potrafimy je wyeliminować. Idealny kandydat również powinien się w tym odnaleźć. Bardzo wysoko cenimy zaangażowanie i chęć nauki. W Ceneo jest bardzo dużo osób, od których naprawdę wiele można się nauczyć. Samemu też trzeba się dokształcać, a nasza firma to umożliwia organizując szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne.

Wystarczy tylko wyjść z inicjatywą.
Niestety bardzo często zauważam wśród osób, które rozpoczynają pracę, że maja problem z zaangażowaniem – trzeba być aktywnym, pytać, uczyć się, poznawać branżę. To nic złego, że się wielu rzeczy na początku nie wie, nie rozumie – ważne żeby z każdym dniem poznawać, jak działa nowy pracodawca, jakie ma procesy, produkty, poznawać branżę no i oczywiście w IT architekturę, rozwiązania, aplikacje itd. Pracownik, który pozna te rzeczy, jest bardzo ceniony przez pracodawcę.

Może to kwestia edukacji? Dookoła słychać narzekania, że polskie uczelnie kształcą marnych pracowników.
Uczelnie na pewno dają solidne podstawy. Ukończyłam matematykę na UMK w Toruniu, miałam wspaniałych profesorów i jeden z nich powiedział nam coś, co zapamiętam sobie już do końca życia: „studia mają was nauczyć myśleć, a w pracy macie tą umiejętność wykorzystać”. Nie można też podchodzić w ten sposób, że jeśli czegoś na studiach nie było (języka programowania, zagadnienia itd.), to możemy czuć się usprawiedliwionym w myśl zasady „bo mnie tego nie nauczono”. Samemu trzeba się uczyć i rozwijać. W pracy też jest to nieuniknione – żaden student w swojej pierwszej pracy nie będzie umiał od razu wszystkiego.

No ale chyba absolwent polonistyki nie zostanie nagle programistą?
Niekoniecznie. Będzie on jednak musiał włożyć w to mnóstwo wysiłku. Nie będzie miał bazy, którą ma osoba po kierunkach ścisłych. Podam swój przykład – moja mama jest polonistką, miałam ogromny dylemat wybierając studia - iść na matematykę czy studia humanistyczne. Skończyło się na matematyce, chociaż doskonale radziłam sobie z przedmiotami humanistycznymi. Już wtedy myślałam o tym co chcę dalej robić – jak pracować i jakie umiejętności w sobie rozwijać. I takie nastawienie powinno być najważniejsze.   

No właśnie, zajmuje Pani wysokie stanowisko w dziale IT. To świat, który wydaje się być zdominowany przez mężczyzn. Dlaczego tak niewiele pań decyduje się na karierę w tej branży?
Trudno mi powiedzieć, dlaczego jest tak mało kobiet w IT.  Zaczyna się to już na poziomie uczelnianym, politechniki nie cieszą się również dużym powodzeniem wśród pań. Ja natomiast swojej decyzji absolutnie nie żałuję. Mogę tylko zachęcić panie do takiego wyboru. Praca w IT ma mnóstwo zalet, a dodatkowo kobiety są bardzo doceniane w IT. Swoja pierwszą pracę rozpoczynałam w dziale biznesowym – zawsze jednak było to zajęcie związane z logicznym i analitycznym myśleniem, a w IT jest to niezbędne. Dla mnie to duży plus tej  pracy, bo nazywam ją „bardzo konkretną z namacalnymi efektami” – ta praca nie jest ulotna, jej efekty bardzo cieszą. Praca w IT jest ciężka, wymaga ciągłego rozwoju, ale daje dużą satysfakcję. W IT po prostu nie da się oszukiwać.

Jakie szanse zaczepienia się w Ceneo.pl mają studenci? Organizujecie jakieś staże?
Cała Grupa Allegro, do której należy Ceneo organizuje staże dla studentów. Z reguły są one realizowane między lipcem a wrześniem. Każdy z nich trwa 2 miesiące, w pełnym wymiarze godzin. Staże naturalnie są płatne.

Na czym one polegają? Nie kończy się na przysłowiowym parzeniu kawy?
Taki staż pozwala poznać pracę, zapoznać się ze specyfiką branży, poszczególnych działów. Nie jest to na pewno to przysłowiowe „parzenie kawy”. Jeśli stażysta się wykaże, ma szanse na zatrudnienie po stażu. To świetna okazja by rozpocząć swoją zawodową przygodę w ciekawym miejscu i współtworzyć największą w Polsce porównywarkę cen. Przyjmowanie zgłoszeń do programu stażowego na ten rok zakończyło się 12 maja, ale zachęcam śledzić stronę http://kariera.allegro.pl/, gdzie pojawiają się aktualne oferty staży i pracy. O wszystkich informujemy też w portalu dlaStudenta.pl.

Wiele wrocławskich firm technologicznych nawiązuje współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi. Przygotowują warsztaty i szkolenia dla studentów, przygotowując sobie przyszłych pracowników oraz ucząc ich praktycznych umiejętności. Czy Ceneo.pl też ma taką formę działalności w planach?

Ceneo brało udział w targach pracy organizowanych na uczelniach, niewykluczone, że w przyszłości będziemy organizować warsztaty i szkolenia dla studentów. W planach jest też projekt „Ceneo edukatorzy” – chcemy zmierzyć się ze szkolnictwem wyższym na Politechnice i Uniwersytecie Ekonomicznym. W pierwszym etapie zaangażujemy się w prowadzenie pojedynczych zajęć dla studiów zaocznych i wieczorowych oraz na kursach. Chcemy zaistnieć w roli ekspertów, którymi niewątpliwie jesteśmy.

Rozmawiał: Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

 

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • ag [0]

    Wiadomo, zę najważniejsza jest praktyka i to co ma się w głowei a nie kierunek kóty się studiowało. Mi mam nadzieję praktykę uda się zdobyć w Mediolanie http://www.accenture.com/pl-pl/landing-pages/Pages/konkurs.aspx ale jak bedzie zobaczę.

    p, 2013-05-24, 23:37:36

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama