zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Włamanie na konto, wyciek informacji i sprzedaż danych. Jak zachować bezpieczeństwo w social media?

wtorek, 14-06-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Media społecznościowe to od lat jedna z najwygodniejszych form komunikacji. Przyczyniły się do tego chociażby prostota użytkowania czy powszechność aplikacji. Jednakże ignorowanie zagrożenia w sieci może doprowadzić do: włamań, kradzieży danych czy stalkingu. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo w social mediach.

Chroń swoje dane w mediach społecznościowych - prywatne i służbowe konto

Kontroluj to, co udostępniasz w mediach społecznościowych

Kupując nowy sprzęt elektroniczny, nikt z nas nie ma wątpliwości, że należy zainstalować program antywirusowy. Za jego pomocą można wykryć i usunąć szkodliwe oprogramowanie z systemu, a także zapobiegać ewentualnym zagrożeniom zewnętrznym. Podobne inwestycje służą zabezpieczeniu smartfona przed atakami. Dzięki nim mamy poczucie, że nie tylko nasze urządzenie jest chronione, ale także dane zapisane na dyskach. Wyeliminowanie ryzyka zainfekowania sprzętu wirusem, nie zapewnia użytkownikom pełnego bezpieczeństwa w sieci. Okazuje się, że aby otrzymać dostęp do naszych zasobów informacyjnych, nie trzeba łamać skomplikowanych kodów.

Zgodnie z blogiem ExpressVPN za ochronę prywatności i wrażliwych danych w internecie odpowiada to, co udostępniamy w social mediach. Powyższa zasada dotyczy zarówno kont prywatnych, jak i firmowych, które bywają ofiarami cyberprzemocy. Podczas publikacji postu, story czy prywatnej wiadomości do nieznanego użytkownika zwróćmy uwagę na wrażliwe dane. Najczęściej są to: imię i nazwisko, kody, hasła, adres, numer telefonu lub e-mail. Ponadto media społecznościowe umożliwiają również dostęp do następujących informacji: lokalizacja, adres ip i metadane (np. ze zdjęcia).

Zagrożenie bezpieczeństwa prywatności - służbowe konto na SM

Portale internetowe udostępniają narzędzia, za pomocą których można bezpiecznie działać w social mediach. Do najważniejszych z nich należy osobne konto dla firmy, które nie musi być powiązane z żadnym użytkownikiem. Dzięki temu pracownicy nie powinni obawiać się ingerencji w ich prywatność, zarówno ze strony potencjalnych kontrahentów, niezadowolonych klientów, jak i profilowanych reklam.

Bezpieczeństwo w social mediach. Ochrona danych użytkownika i wrażliwych informacji w internecie.

Zwiększenie komfortu psychicznego członków danej grupy uzyskamy również poprzez filtrowanie komentarzy. Firma, która zdecyduje się na takie działania, automatycznie uniemożliwi wyświetlanie wpisów rażących bądź obrażających pracowników czy pozostałych klientów. Dzięki temu zapobiegnie szerzeniu się cyberprzemocy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odpowiedzialne moderowanie dyskusji bezpośrednio przekłada się na zainteresowanie danym produktem bądź usługą. Pamiętajmy jednak o dokładnej selekcji materiałów wizualnych, jak grafiki i fotografie. Należy zwrócić uwagę na treści, które zawierają wrażliwe informacje. Zdjęcie fragmentu przesyłki z dokładnymi danymi odbiorcy nie może trafić do sieci. Nawet przypadkowe udostępnienie stanowi poważne naruszenie prywatności i bezpieczeństwa. Wskazuje również na nieumiejętne posługiwanie się mediami społecznościowymi przez pracowników danej firmy. Sytuacja sugerowałaby brak profesjonalizmu ze strony przedsiębiorstwa, z czym nikt nie chciałby być kojarzony.

Zapewnienie bezpieczeństwa w sieci wymaga analizy swoich mediów społecznościowych. Mimo świadomości niektórych zagrożeń, wciąż nie potrafimy zadbać o dane publikowane w internecie. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy nie potrzebują numeru pesel, żeby zaciągnąć na nas kredyt. Wielu z nich jest w stanie ingerować w prywatność, posiadając wyłącznie nazwisko i adres e-mail. Z tego powodu tak ważne jest, abyśmy pilnowali treści, którą publikujemy.

Zobacz też: Czy Facebook i Instagram czekają zmiany? >>

KK

fot. ExpressVPN; Pixabay z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama