zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Wyjście prywatne w godzinach pracy i jego odpracowanie

wtorek, 07-03-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Zdarza się, że pracownicy mają do załatwienia sprawy, które mogą zostać wykonane jedynie w godzinach pracy. Ma więc możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Wymaga to jednak odpracowania. Kiedy należy to zrobić?

Zobacz też: Trzynasta pensja - ile wynosi i kto ma prawo ją otrzymać?

Wyjście prywatne w godzinach pracy i jego odpracowanieWyjście prywatne w godzinach pracy

Kodeks pracy o wyjściu z firmy w celu załatwienia spraw osobistych w godzinach pracy mówi w dwóch miejscach: art. 141 i art. 151 § 2. Pierwszy artykuł traktuje o tym, iż może wprowadzić w trakcie pracy jedną przerwę niewliczoną do czasu pracy na załatwienie spraw osobistych lub np. spożycie posiłku. Taka przerwa nie może przekraczać 60 minut. Za ten czas pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia i nie wymaga on odpracowania.

W drugim z artykułów umożliwiono pracownikowi wyjście z pracy w celu załatwienia spraw osobistych na jego wniosek. Taką przerwę trzeba jednak odpracować. Odpracowanie nie może naruszać jednak przepisów Kodeksu pracy, które mówią, że ten czas:

  • nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych;
  • nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 kp (11-godzinny odpoczynek dobowy i 35-godzinny, ewentualnie 24-godzinny odpoczynek raz na tydzień).

W jakim terminie odpracować wyjście prywatne?

Kodeks pracy nie określa przedziału czasu, w którym trzeba odpracować godziny wyjścia prywatnego. Zatem może się to stać zarówno przed faktem, jak i po. Przyjęło się jednak, aby pracownik odpracował wyjście w tym samym miesiącu, w którym wyjście prywatne miało miejsce. Jeśli tego nie dokona w tym okresie, nie otrzyma pełnego wynagrodzenia - będzie ono pomniejszone o godziny wyjścia prywatnego. Stanowi o tym art. 80 Kodeksu pracy, który mówi o tym, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Ewentualne rozliczenie może odbyć się w kolejnych miesiącach.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama