zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

piątek, 18-06-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna to ważny moment w karierze każdego z nas. W dużej części to właśnie od niej zależy, czy dostaniemy wymarzoną pracę, dlatego warto się do niej solidnie przygotować. Znamy zasady tworzenia dobrego CV, ale czy wiemy jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Zobacz też: Aktualne oferty praktyk i staży.

W jaki sposób odpowiadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

O czym mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli chcemy, żeby rozmowa z rekruterem przebiegła pomyślnie, to warto się do niej przygotować w jak najlepszy sposób. Niestety, istnieje spore ryzyko, że dopadnie nas stres i nie będziemy wiedzieli, jak odpowiadać na zadane pytania. To właśnie dlatego należy poświęcić chwilę jeszcze przed samym spotkaniem. Co zawrzeć w odpowiedziach na pytania zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 • Po pierwsze, należy podkreślać swoje osiągnięcia i umiejętności. To one wyróżniają nas na tle pozostałych kandydatów.
 • Drugą kwestią jest wykształcenie. Mamy tu na myśli zarówno ukończone szkoły, jak i udział w kursach, warsztatach czy seminariach. To one poszerzają nasze kompetencje. Z tego powodu chwalmy się nimi podczas rozmowy o pracę.
 • Ostatnim elementem, którego nie możemy pominąć, jest doświadczenie zawodowe. Odpowiadając na pytania, dobrze jest nawiązywać do poprzednich projektów, rozmów i zleceń. Dzięki temu rekruter pozna nasze mechanizmy działania i będzie wiedział, czego spodziewać się po nas jako pracownikach.
Są to 3 podstawowe wyznaczniki, do których warto się odnosić podczas rozmowy. Dzięki temu pokażemy, że wiemy, z czym się mierzymy. Dodatkowo pokazujemy pracodawcy jakie konkretne korzyści będzie miał, jeśli nas zatrudni.

Czy warto zadawać pytania rekruterowi?

Przysłowie głosi: kto pyta, ten nie błądzi i coś w tym jest.  Rozmowa z rekruterem to czas, w którym możemy dowiedzieć się wszystkiego o stanowisku, na które kandydujemy. Jeśli potrzebujemy większej ilości informacji, niż została udzielona w ogłoszeniu o pracę, to jest to najlepszy moment, na ich uzyskanie. Oto pytania do pracodawcy, które warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

 1. Czy to stanowisko zostało dopiero co stworzone, czy wcześniej obejmowała je inna osoba?
 2. Na czym dokładnie będą polegały obowiązki przyszłego pracownika w tym miejscu?
 3. Czy jest to praca indywidualna, czy raczej grupowa?
 4. Jaka jest szansa na to, że moje obowiązki zostaną zmienione np. po roku pracy?
 5. Jak wygląda ścieżka dalszego rozwoju kariery w tej firmie?
 6. Czy firma oferuje szkolenia poszerzające kompetencje pracowników?
 7. Jakich wynikówspodziewają się Państwo, po pracy na tym stanowisku?

Zobacz też: Pytania behawioralne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Mowa ciała. Opanowanie jej podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Ponad połowa przekazu to komunikaty niewerbalne. Składają się na nie gesty, postawa ciała, ton głosu i mimika. Warto o nich pamiętać w stresujących sytuacjach, jakimi są m.in.: występy, prezentacje czy właśnie rozmowy o pracę. Kluczem do sprawienia dobrego wrażenia jest utrzymanie spójności między naszymi emocjami, treścią werbalną a mową ciała. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka wskazówek:

 • Należy zwrócić uwagę na opanowanie głosu. Drżenie lub jąkanie nie wyglądają profesjonalnie i mogą zniechęcić potencjalnego pracodawcę.
 • Podobną wagę ma mimika twarzy. Jeśli nie jesteśmy jej pewni, to spójrzmy na swoje reakcje w lustrze podczas ewentualnych ćwiczeń przed rozmową kwalifikacyjną. Będzie nam dużo łatwiej zapanować nad nimi, jeśli wcześniej odpowiednio się przygotujemy.
 • Unikajmy przesadnej gestykulacji. Ruchy świetnie się sprawdzają, kiedy chcemy coś podkreślić. Jeśli jednak robimy to przez cały czas, to tak naprawdę dla odbiorcy w naszej wypowiedzi nic nie było ważne lub wartościowe.
 • Nie pozbywajmy się jej całkowicie. Gestykulacja jest bardzo obrazowym narzędziem, o którym nie warto zapominać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dodatkowo całkowite wykluczenie sprawi, że nie będziemy wyglądali naturalnie. Sztuczność i mechaniczność również mogą odstraszyć rekrutera.
Stosując się do tych 4 podpunktów, zwiększamy nasze szanse, na zrobienie dobrego wrażenia. Może ono zaważyć na rozwoju dalszej ścieżki zawodowej. Nie bez przyczyny uważa się, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz, dlatego tym bardziej postarajmy się, żeby było efektywne.

KK

fot. Tim Miroshnichenko z Pexels

źródło: pracuj.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama