zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zadbaj o perspektywy na przyszłość! Wybierz zawód związany z nowymi technologiami

wtorek, 26-09-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Obecnie zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu i aplikacji mobilnych, a wiele osób, nie tylko w nastoletnim wieku, doskonale relaksuje się za sprawą gier komputerowych. Jednym z wyznaczników roli nowych technologii są przemiany na rynku pracy – projektanci aplikacji i gier oraz specjaliści w dziedzinie IT mają na nim coraz silniejszą pozycję, a ich zarobki rosną.

TEb


Przemiany na rynku pracy związane z nowymi technologiami

Statystycznie korzystamy w ciągu dnia z około 6–10 aplikacji mobilnych, a na naszych smartfonach jest ich zainstalowanych kilkadziesiąt. Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, w 2018 roku na terenie krajów wspólnoty przychody z rynku aplikacji mobilnych sięgną 63 miliardów euro. Z kolei według raportu PayPal i SuperData zyski wygenerowane przez e-sport w samej Polsce przekroczyły w 2016 roku 10 milionów dolarów, a wartość ta będzie w kolejnych latach dynamicznie rosła, zwłaszcza że dla młodych ludzi najpopularniejsi gracze stają się niemal celebrytami. Rynek pracy związany z nowymi technologiami stał się obecnie rynkiem pracownika, ponieważ ze względu na jego dynamiczny rozwój zapotrzebowanie na specjalistów jest na nim ogromne.


Duże zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie nowych technologii znajduje odzwierciedlenie również w ofercie edukacyjnej. Największy w Polsce holding edukacyjny – sieć szkół TEB Edukacja (http://bit.ly/InformatykTEB), która wcześniej specjalizowała się w kształceniu personelu medycznego średniego szczebla, dziś na wysokim poziomie edukuje też informatyków i programistów. Na nowych kierunkach zgodnie z najnowszymi branżowymi trendami kształcą się technicy informatycy, programiści gier ze specjalizacją w e-sporcie, programiści aplikacji mobilnych oraz projektanci stron internetowych.


Gra o wysokie wynagrodzenia
Przyszłych projektantów aplikacji mobilnych kuszą naprawdę godziwe wynagrodzenia. Według danych portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków programisty to niemal 6000 zł brutto, przy czym aż jedna czwarta obecnie zatrudnionych specjalistów w tej branży pobiera wynagrodzenie powyżej 8200 zł miesięcznie. Z kolei web developer może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 4387 zł.


Specjaliści w dziedzinie nowych technologii mają wręcz nieograniczone możliwości zarządzania swoją karierą. Czeka na nich między innymi praca w agencjach kreatywnych i firmach informatycznych. Są również niesłychanie potrzebni w działach marketingu i IT największych międzynarodowych korporacji. Ciekawą alternatywą jest także praca jako freelancer. Jeśli posiada się bogate doświadczenie, można w ten sposób obsługiwać wybranych klientów na całym świecie. Dynamicznie rozwijająca się branża gamingowa wciąż potrzebuje specjalistów w takich zawodach, jak game designer, level designer czy game producer. Pasjonaci e-sportu mogą z kolei spróbować swoich sił jako zawodnicy, sędziowie i komentatorzy.


Opcja dla osób, którym zależy na państwowym dyplomie potwierdzającym kwalifikacje
O ile umiejętności projektowania stron internetowych, czy też programowania aplikacji zwykle zdobywa się na kursie, o tyle zawód technika informatyka uzyskać można tylko kończąc naukę na kierunku z tzw. uprawnieniami. Oprócz świadectwa ukończenia szkoły, absolwenci otrzymują również państwowe uprawnienia do wykonywania zawodu. Dzięki współpracy z koncernem Microsoft, słuchacze kończący naukę w szkołach TEB Edukacja (http://bit.ly/ProgramowanieGier) dostają także certyfikaty z obszarów takich jak: systemy operacyjne, technologie sieciowe, programowanie aplikacji internetowych oraz bazy danych. Uzyskane dokumenty stanowią potwierdzenie zdobytych umiejętności zawodowych i są ważnym atutem dla przyszłych pracodawców.

Jak zrobić karierę w nowych technologiach?
Pierwszym krokiem do udanej kariery we wspomnianych kierunkach z pewnością jest pasja i zainteresowanie np.  gamingiem, Internetem oraz nowymi technologiami. Na rynku pracy dobrze radzi sobie wielu samouków, jednak programowania warto uczyć się również od najlepszych, w szkołach policealnych i na odpowiednich kursach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że specjaliści związani z nowymi technologiami niekoniecznie muszą legitymować się wyższym wykształceniem, by osiągać sukcesy i doskonale zarabiać. W tej branży zdecydowanie ważniejsza jest wspomniana już pasja, a przede wszystkim liczą się umiejętności, które dzięki pasji można szybko doskonalić.

Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

FB dlaMaturzysty.pl reklama