zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Znajdź wakacyjną pracę na legalu!

wtorek, 30-07-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Sesję letnią, jak również świętowanie z powodu jej zakończenia, mamy już za sobą. Czas zastanowić się nad planem działania na najbliższe trzy miesiące wakacji. Po krótkim odpoczynku polecamy coś, co wzbogaci cv i podreperuje studencki budżet: pracę tymczasową.

Na czym polega system pracy tymczasowej i dlaczego warto z niego skorzystać?  
Z roku na rok coraz więcej osób pracujących sezonowo, doraźnie (np. w okresie wakacji) lub przy realizacji konkretnego projektu, korzysta z zatrudnienia w formie tymczasowej. Jest to legalna forma pracy, którą gwarantuje ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z 2003 roku. Polega ona na wykonywaniu pracy na rzecz innego podmiotu (pracodawcy użytkownika) niż podmiot, który nas zatrudnia. W efekcie tworzy się trójstronny model współpracy: agencja pracy tymczasowej (APT), pracownik tymczasowy (PT) i pracodawca użytkownik (PU). W tym układzie to właśnie APT jest formalnym pracodawcą pracownika tymczasowego, który wykonuje daną pracę na rzecz pracodawcy użytkownika (PU), czyli przedsiębiorcy. Jak wybrać odpowiednią agencję pośredniczącą w zatrudnieniu i jak odnaleźć się na rynku pracy tymczasowej? Sam proces poszukiwania ofert czy późniejszy proces rekrutacji wyglądają tak samo jak w przypadku standardowego zatrudnienia. Warto jednak dobrze zapoznać się z tym tematem i świadomie przejść każdy etap przygotowujący do podjęcia zatrudnienia tymczasowego, by finał był dla nas w pełni satysfakcjonujący.

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu...
I wcale nie chodzi tu wyłącznie o należyte przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Musimy przecież wykazać się na wielu płaszczyznach, zanim dojdzie do ewentualnego spotkania z pracodawcą. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakie mamy oczekiwania, jak wygląda sytuacja na rynku pracy, jakie posiadamy kwalifikacje i umiejętności oraz jaka forma pracy będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Sezon wakacyjny obfituje w rozliczne oferty pracy tymczasowej - zarówno w kraju jak i zagranicą. Możliwości zarobkowania w tym systemie jest wiele, a podjęcie współpracy z rzetelną agencją pracy tymczasowej gwarantuje pewne wynagrodzenie, opiekę i dogodne warunki pracy. Gdzie szukać ofert w tym zakresie i jak znaleźć sprawdzoną agencję pracy tymczasowej (APT)? Oczywiście w pierwszej kolejności z pomocą przychodzi Internet wraz z serwisami udostępniającymi aktualne oferty pracy, jak również stronami internetowymi firm  zajmujących się zatrudnieniem tymczasowym. Można też rozeznać się na tematycznych forach dyskusyjnych. Najlepiej jednak zasięgać opinii wśród znajomych, którzy faktycznie korzystali z usług danej agencji. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy zweryfikować daną firmę innymi drogami. -  Na początku należy sprawdzić, czy wybrana APT posiada certyfikat świadczący o jej wpisie do rejestru agencji zatrudnienia, prowadzonego przez marszałka danego województwa. Praktycznie każda działająca w Polsce agencja taki certyfikat musi posiadać. Ustawowymi wyjątkami są m.in. tylko zagraniczne agencje pochodzące z krajów europejskich. - podpowiada Agnieszka Smolnik z agencji pracy tymczasowej Poland Workforce. O tym, czy agencja jest rzetelna, świadczy także jej pozycja oraz okres funkcjonowania na rynku, a także ilość proponowanych ofert pracy. Przegląd listy oferowanych stanowisk pomoże nam również zorientować się, w jakich branżach mamy największą szansę na zdobycie pracy. Wiedza ta przyda się już podczas przygotowywania i składania dokumentów aplikacyjnych, co z pewnością zwiększy szansę na zatrudnienie.

 - Najbardziej popularnymi ofertami pracy tymczasowej są te, proponujące zatrudnienie w branży turystycznej (m.in. na stanowiskach kelner/kelnerka, pokojówka, sprzątaczka), branży budowlanej oraz przy zbiorach owoców i warzyw. - dodaje Agnieszka Smolnik.

Podczas poszukiwania ofert pracy tymczasowej warto również zastanowić się, jaka praca da nam najwięcej satysfakcji i w jakiej w pełni wykorzystamy nasze umiejętności. Dobór odpowiedniej dla siebie formy pracy to podstawa.

Zalety pracy tymczasowej
Jedną z niezaprzeczalnych zalet pracy tymczasowej jest fakt, że pracownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z procesem rekrutacji oraz późniejszym zatrudnieniem. Jest to cecha, którą pracownicy tymczasowi bardzo sobie cenią. Dzięki pracy tymczasowej można szybko znaleźć legalne zatrudnienie w bardzo dogodnych warunkach. Pracownicy tymczasowi mają bowiem takie same prawa, jak ci zatrudnieni na stałe. Rynek pracy tymczasowej rozwija się niezwykle dynamicznie, co skutkuje dużą ilością oferowanych stanowisk. Wśród różnych ofert znajdziemy zarówno propozycje dla pracowników wyższego szczebla (informatyków, kadry menadżerskiej) oraz niższego szczebla (branża budowlana, przemysłowa, turystyczna, rolna, spożywcza). Jak widać praca tymczasowa jest idealna zarówno do zadań  o charakterze sezonowym, jak również do realizacji projektów w określonym czasie. Dodajmy także, że rynek pracy tymczasowej otwarty jest zarówno dla ludzi młodych, absolwentów szkół i uczelni, będących dopiero na początku swojej kariery zawodowej, jak również dla tych, którzy na nowo szukają zatrudnienia i tym sposobem chcą powrócić na rynek pracy. Warto również podkreślić, że wielu przedsiębiorców traktuje pracę tymczasową jako okres próbny, po którym składa się pracownikowi ofertę pracy stałej.

Cenne porady
Jeśli znaleźliśmy idealną ofertę pracy oraz pomyślnie przeszliśmy rekrutację, kolejnym etapem będzie finalizacja uzgodnień i przystąpienie do podpisania umowy. Jest to niezwykle ważny moment, ponieważ od niego zależeć będą nasze zarobki, zobowiązania oraz długość kontraktu. Na co zwrócić szczególną uwagę? - W pierwszej kolejności warto sprawdzić nazwę zakładu pracodawcy (zwłaszcza zagranicznego), dokładnie przeanalizować oferowane warunki pracy (w tym świadczenia socjalne), zweryfikować obowiązki i uprawnienia własne oraz agencji pośredniczącej, wynagrodzenie (stawka, okres rozliczeniowy) oraz zapoznać się z kwestią ubezpieczenia. Im ściślej doprecyzowane są punkty  umowy, tym bardziej jest ona rzetelna i korzystna. Niespełnienie przez pracodawcę któregokolwiek z uzgodnionych warunków umożliwia nam dochodzenie swoich roszczeń - wyjaśnia Agnieszka Smolnik. Pamiętajmy także, aby dobrze przyjrzeć się zapisom dotyczącym odpowiedzialności cywilnej obu stron umowy: agencji pośredniczącej i pracownika. Jest to niezwykle istotna kwestia, która określa zobowiązania stron w sytuacji, gdy np. wyjazd nie dojdzie do skutku lub gdy pracodawca użytkownik zmieni zdanie i odmówi zatrudnienia. Podpisując taką umowę i przygotowując się do wyjazdu ważne jest zatem, by dokładnie sprawdzić naszego pracodawcę, skrupulatnie przeczytać umowę, a nawet poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych punktów czy skonsultować się z prawnikiem lub specjalistą. Oszczędzi nam to rozczarowań, albo problemów wynikłych z niezrozumienia treści czy niedomówień.

System pracy tymczasowej jest niezwykle korzystnym, o czym świadczy choćby fakt, że jest to najchętniej wybierana forma pracy sezonowej. Różnorodność ofert, wsparcie agencji pracy tymczasowej, możliwość szybkiego zarobku, forma legalnego zatrudnienia, to tylko nieliczne punkty z całego pakietu zalet. Pamiętajmy jednak, że warto  poświęcić więcej czasu na rozeznanie się w temacie, wybór właściwej agencji i świadome podpisanie umowy.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama