zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe

czwartek, 31-03-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Szacuje się, że około 60% dorosłych Polaków cierpi na wypalenie zawodowe. Pod koniec 2021 roku wiele mówilo się o uznaniu tego stanu za chorobę. Dzięki zmianie statusu pracownicy mogliby otrzymać zwolnienie lekarskie (L4) na wypalenie zawodowe. Niestety mimo aktualizacji ICD-11 wciąż nie wszystko jest jasne. Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić obecny status wypalenia zawodowego w Polsce [stan na 31.03.2022 r.].

Zobacz też: Jak napisać podanie o urlop wypoczynkowy? >>

Zwolnienie lekarskie (L4) na wypalenie zawodowe

Czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego objawy?

Wypalenie zawodowe (ang. professional burn-out) jest stanem stresowym, który został wywołany bezpośrednio przez środowisko pracy. Najbardziej narażeni są na niego ci, którzy mają ciągły kontakty z klientami, pacjentami lub społeczeństwem. Mgr Katarzyna Znańska-Kozłowska, autorka pracy "Wypalenie zawodowe - pojęcie, przyczyny i objawy" uznaje wypalenie zawodowe za odpowiedź organizmu na stres, którego źródłem jest miejsce pracy.

Symptomy wskazujące na wypalenie zawodowe:

  • wyczerpanie emocjonalne i utrata wiary we własne możliwości zawodowe;
  • obojętność na potrzeby innych pracowników, poczucie bezsensu i cynizm;
  • negatywna samoocena pracownika, przeżywanie lęków o przyszłość i stabilność pracy, poczucie winy i krzywdy.

Dlaczego jeszcze nie dostaniemy L4 na wypalenie zawodowe?

Mimo że wypalenie zawodowe zostało już uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden ze stanów, który wymaga interwencji służby ochrony zdrowia, to ZUS nie zatwierdzi zwolnienia lekarskiego wystawioneho z tego powodu. Dlaczego obecne wytyczne WHO nie obowiązują w Polsce?

Zmiana statusu wypalenia zawodowego została uwzględniona w jedenastej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11). Niestety w Polsce wciąż obowiązuje wersja dziesiąta (ICD-10), która nie obejmuje tego stanu psychicznego. Dopóki nie dojdzie do zmian legislacyjnych, ZUS będzie zobowiązany do odrzucania wniosków o zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego, ze względu na brak podstaw prawnych do jego przyznania.

Zwolnienie lekarskie (L4) na wypalenie zawodowe od 2023 r.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie zdrowie.gov.pl jedynasta wersja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) zacznie obowiązywać w 2023 roku.

Realizacja projektu nr POWR.05.02.00-00-0004/20 pt. "Poprawa jakości informacji medycznej dzięki wzrostowi kompetencji, wiedzy oraz umiejętności pracowników podmiotów leczniczych w zakresie prawidłowego posługiwanie się klasyfikacją ICD-11" (etap I) zakończy się w przyszłym roku.

- Realizacja tego zadania umożliwi również dostosowanie do warunków polskich zestawu narzędzi WHO wspomagających użytkowników klasyfikacji ICD 11 i wypracowanie polskich instrumentów tego rodzaju. W wyniku realizacji tego zadania powstanie także program wdrażania klasyfikacji ICD-11 w Polsce, w tym koncepcja dostosowania krajowego systemu informacji w ochronie zdrowia do ICD-11, przewodnik WHO do ICD 11 oraz podręcznik dla pracowników technicznych dotyczący implementacji ICD-11 w systemach teleinformatycznych polskich podmiotów leczniczych - zdrowie.gov.pl.

KK

fot. Nataliya Vaitkevich z Pexels

źródło: zdrowie.gov.pl; humanitas.edu.pl, mgr Katarzyna Znańska-Kozłowska doktorantka UEK "wypalenie zawodowe - pojęcie, przyczyny i objawy"

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama