Jak wygląda praca w sklepie odzieżowym? Czy to dobre zajęcie dla studenta?

wtorek, 04-08-2020 (00:00:00) | komentarze (0)

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zacznie szukać swojej pierwszej pracy. Dla studentów bez większego doświadczenia często dobrą opcją jest rozpoczęcie pracy w znanych sieciówkach. Nie jest to tylko sposób na dorobienie sobie w wolnym czasie, ale również daje nam to okazję zdobycia jakiegokolwiek doświadczenia w pracy, które zawsze będzie lepiej wyglądało na naszym CV, niż puste pole. Popularnym wyborem jest zatrudnienie w sklepie odzieżowym. Czego możemy się spodziewać po takiej pracy?

Dziewczyna w sklepie

Potrzebne kwalifikacje

O ogłoszeniach dotyczących poszukiwania przez firmy nowych pracowników, możemy się dowiedzieć w różny sposób, dzięki: informacji na stronie internetowej, wywieszonym ogłoszeniom na witrynach sklepowych, czy z grup na Facebooku dotyczących poszukiwania pracy. Dużą zaletą składania swoich dokumentów do takich firm jest fakt, że często nie wymagają doświadczenia. Oczywiście, jakiekolwiek zdobyte umiejętności w tym zakresie zawsze będą mile widziane przez pracodawcę, jednak jego brak nie jest czymś, co pozbawia nas całkowicie szans na zatrudnienie.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Przyjmowanie nowych pracowników, często uzależnione jest od pory roku. Większy zespół ludzi na pewno przydaje się podczas wakacji, czy też w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, dlatego w tym okresie możemy zobaczyć o wiele więcej ofert. Po złożeniu CV stacjonarnie lub przez stronę internetową, jedyne co możemy zrobić to czekać na odpowiedź ze strony potencjalnego pracodawcy. Jeśli dostaniemy telefon zwrotny, kolejną częścią etapu rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, po której możemy dostać możliwość przejrzenia i podpisania umowy o pracę lub zlecenie.

Zobacz też: Jak zanleźć parcę po studiach?

Obowiązki pracownika sklepu

Swoją przygodę w sklepie zaczniemy pewnie od obowiązkowego szkolenia BHP. Każdy sklep odzieżowy posiada swoje własne reguły, które zostaną nam przedstawione podczas pierwszych dni pracy. Niektóre z nich są jednak bardzo do siebie zbliżone. Przede wszystkim znajomość położenia rzeczy w sklepie i ogólna orientacja na jego terenie to podstawa. Zostaniemy najprawdopodobniej przeszkoleni z obsługi kasy fiskalnej oraz odpowiedniego kontaktu z klientem. Niezbędna może się okazać znajomość polityki zwrotu danej firmy, czy informacji o trwających wydarzeniach związanych sklepem.

Powinniśmy również umiejętnie planować swój czas. Dużo firm, dzięki elastyczności swoich grafików potrafi je dostosować pod potrzeby studentów. Nie możemy jednak liczyć na tygodniowe wolne w okresie największych obrotów na sklepie. Niektóre firmy wymagają również odpowiedniego ubioru, do którego powinniśmy się dostosować, idąc każdego dnia do pracy.

Zalety pracy w sklepie odzieżowym

Zalety pracy w sklepach odzieżowych to przede wszystkim to, że możemy liczyć na różnego rodzaju zniżki. Wiele firm szczególnie po upływie okresu próbnego oferuje możliwość wykupienia pakietu medycznego, czy też karty Multisport w niższej cenie, niż gdybyśmy kupowali ją na własną rękę. Oprócz zdobycia bezcennego doświadczenia i wpisu do CV, mamy możliwość poznania nowych osób w naszym przedziale wiekowym. Firmy często organizują różne imprezy integracyjne, które pozwalają poznać swoich współpracowników w zupełnie innym otoczeniu.

Z czym się wiąże praca w sklepie?

Praca w sklepach odzieżowych nie jest łatwa. Tłumy, które przychodzą każdego dnia oraz hałas temu towarzyszący to na pewno jej negatywne strony, jednak brak wymagań odnośnie doświadczenia, elastyczny grafik i często sprzyjająca lokalizacja danego sklepu sprawia, że może być to atrakcyjna oferta dla studenta. Na pewno musimy być gotowi na wykonywanie takich czynności jak obsługa klientów, czy sprzątanie i układanie po nich ubrań. Będąc na to przygotowanym i układając sobie odpowiedni grafik, jesteśmy w stanie bardzo dużo zyskać dzięki takiej pracy, zaczynając od odpowiedniego zarobku, a kończąc na doświadczeniu.

BS

Fot. Burst z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię