zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Projektant mody - sprawdź, jak możesz nim zostać!

piątek, 02-08-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Kiedy wybrzmiewa hasło projektant mody, w wyobraźni wielu osób pojawiają się kadry z takich topowych filmów jak ,,Diabeł ubiera się u Prady”, „Coco Chanel” czy „Yves Saint Laurent”. Kultowe produkcje zdradzają, że najlepsi w tym fachu cechują się przede wszystkim determinacją i kreatywnością, a ich praca jest niezwykle złożona i wymagająca. Jak poradzić sobie z trudnościami i realizować się w zawodzie projektanta mody?

projektant mody

Postaw na profesjonalne przygotowanie

Mimo że wielu światowej sławy projektantów mody nie ma kierunkowego wykształcenia, warto zgłębiać tajniki tego zawodu w wyspecjalizowanych placówkach (kierunek projektowanie ubioru dostępny jest m.in. w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, School of Form w Poznaniu czy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi). Osoby chcące nauczyć się projektowania ubrań mają trudny wybór – szkoły i uniwersytety kuszą nie tylko ofertą, ale również wyspecjalizowaną kadrą. Wśród placówek tego typu wyróżnić można m.in. technika odzieżowe, policealne szkoły ukierunkowane na projektowanie ubioru czy wcześniej wspomniane uczelnie publiczne i niepubliczne. Przyszli projektanci mody mogą również uczestniczyć w kursach, podczas których będą zaznajamiać się z podstawami rysunku, sztuką tworzenia wykrojów, charakterystyką poszczególnych materiałów czy obsługą programów graficznych. Niezwykle istotnym punktem w tego typu szkoleniach jest także ściśle powiązana z tym zawodem praktyczna nauka szycia.

Bierz udział w konkursach

Początkujący designerzy mogą także próbować swoich sił w konkursach. Podczas tego typu wydarzeń możliwe jest zdobycie cennego doświadczenia – nie tylko za sprawą samodzielnie wykonywanych projektów, ale również obserwacji techniki innych uczestników. Jednym z takich eventów jest chociażby Responsible Fashion Awards. Partnerem wydarzenia zorganizowanego przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru jest LPP, polski producent odzieży. Myślą przewodnią tego typu konkursów jest najczęściej wsparcie młodych projektantów, którzy, dzięki zdobytym nagrodom rzeczowym i finansowym, mają możliwość zaprezentowania swoich kolekcji szerszej publice czy wzięcia udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Szlifuj najważniejsze umiejętności

Osoby myślące o karierze projektanta mody mają zazwyczaj obawy związane ze swoimi umiejętnościami: Czy rysuję na odpowiednim poziomie? Czy jestem wystarczająco kreatywny? Jak poradzę sobie z pracą pod presją czasu? Tego typu wątpliwości są naturalne, jednak na początku drogi wcale nie trzeba być doskonałym we wszystkich dziedzinach. Czas nauki warto jednak wykorzystać na ich polepszanie. Które z nich są najistotniejsze dla projektanta mody?

  • Szkicowanie i rysowanie

Wykonywanie szkiców i rysowanie jest w tym zawodzie kluczowe. Można oczywiście przywoływać liczne przykłady projektantów (m.in. Miuccia Prada czy Tory Burch), którzy doskonale radzą sobie bez rysowniczego warsztatu. W przypadku początkujących osób samodzielnie tworzone projekty będą jednak dodatkową zaletą, świadczącą o wszechstronności i samodzielności. Renomowane uczelnie, takie jak Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi czy Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru gwarantują w programie nauczania m.in. zajęcia z rysunku, czy rysunku żurnalowego, podczas których studenci mogą szlifować swoje umiejętności i poznawać nowe techniki.

  • Dobór materiałów

Zaprojektowane przez designera ubranie musi zachwycać nie tylko oryginalną formą, ale również jakością tkaniny. Umiejętny wybór materiału jest zatem jedną z kluczowych kwestii. Młody projektant powinien wykazać się znajomością rodzajów tkanin i ich właściwości w takim stopniu, aby bez problemu mógł dopasować je do zastosowania i charakteru projektu.

  • Krawiectwo

Niektórzy wybitni projektanci mody otwarcie przyznają się do tego, że korzystają z usług konstruktorów czy krawców, a sami odpowiadają jedynie za projektowanie oryginalnych rozwiązań. Warto jednak podkreślić, że umiejętność szycia jest niezwykle ważna i jedynie nielicznym udaje się bez niej obejść. Tak jak w przypadku wcześniej wspomnianego rysunku, techniki szycia i krawiectwo są wykładane podczas kursów, a także zajęć w szkole lub na uczelni. Młody adept sztuki projektowania powinien wykazać się zatem znajomością sprzętu do szycia, a także starannego i dokładnego tworzenia zaprojektowanych przez siebie konceptów.

Wybierz odpowiednią ścieżkę rozwoju

Projektant może wybierać spośród wielu ścieżek kariery, ale największą popularnością cieszą się dwie:

  1. Praca w dużym przedsiębiorstwie.
  2. Indywidualna działalność.

Pierwsze rozwiązanie jest idealną opcją dla wszystkich tych, którzy cenią sobie pracę w zespole oraz są komunikatywni i otwarci na krytykę. W modowym przedsiębiorstwie najlepiej poradzą sobie osoby umiejące utrzymać szybkie tempo pracy i zaangażować się na jej każdym etapie. Alternatywna dla niej możliwość doskonale sprawdzi się w przypadku projektantów, chcących urzeczywistnić swoje artystyczne wizje, tworząc niebanalne, limitowane projekty. Najlepiej odnajdą się oni w samodzielnie prowadzonym atelier czy butiku, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za projektowanie, tworzenie wykrojów, szycie i konstruowanie, a także marketing własnej działalności.

Artykuł Partnera

fot. fotolia.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama