zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Mikrorachunki - podstawowe informacje dla przedsiębiorców

wtorek, 17-12-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Mikrorachunek.pl to nowy indywidualny rachunek bankowy zgodnie z którym podatnicy od 1 stycznia 2020 powinni wpłacać należności z tytułu podatków: PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych), podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) oraz podatku VAT (podatek od towarów i usług). Wielu przedsiębiorców nie ma jeszcze odpowiedniej wiedzy jak funkcjonować ma nowe rozwiązanie i w jaki sposób z niego korzystać. Według zapowiedzi ustawodawcy dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych będą działać tylko do 31 grudnia 2019, dlatego warto już teraz sprawdzić jak i gdzie zapłacić podatki w przyszłym roku.

Mikrorachunek

Zasady główne - rodzaje rachunków i przedsiębiorców

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że nowe zasady i mikrorachunki zostały uruchomione na razie dla zobowiązań z tytułu trzech podatków: PIT, CIT i VAT. Oznacza to, że podatki inne należy płacić na dotychczasowych zasadach, czyli w praktyce na rachunki podawane przez urzędy skarbowe w odpowiednich obwieszczeniach.

Nie ma natomiast ograniczenia dotyczącego podmiotowości (rodzajów podmiotów), które mają skorzystać z mikrorachunków. Oznacza to, że zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i niezarejestrowane jako podatnicy VAT jak i podmioty prowadzące taką działalność, będące podatnikami VAT lub będące płatnikami podatków i składek, powinny od 1 stycznia 2020 korzystać właśnie z mikrorachunków.

Zasady budowy i generowania własnego mikrorachunku

Organy podatkowe nie będą informować każdego podatnika (indywidualnie) jaki jest jego nowy rachunek mikrorachunku. Każdy podatnik powinien więc samodzielnie zweryfikować go w odpowiednim generatorze. Aby poznać swój numer trzeba znać numer PESEL lub numer NIP.

  • PESEL – będzie właściwy dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej, oraz niezarejestrowanych jako czynni podatnicy numeru VAT;
  • NIP – będzie odpowiedni dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą lub będących podatnikami VAT, oraz dla płatników podatków i składek.

W zależności od podanego numeru generator przedstawi nowy indywidualny mikrorachunek składający się z 26 znaków. W tym liczby kontrolnej, stałych, oraz numeru NIP lub PESEL.

Jeżeli podatnik do tej pory nie posiada identyfikatorów podatkowych takich jak NIP lub PESEL (bo znajduje się na przykład w oczekiwaniu na decyzję o jego przyznaniu) nie będzie mógł wygenerować swojego indywidualnego numeru rachunku (mikrorachunku). W takiej sytuacji powinien zapoznać się z odpowiednim obwieszczeniu w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych (według zapowiedzi takie będą publikowane w grudniu) i wpłacić zobowiązanie na mikrorachunek podatkowy swojego urzędu skarbowego. Dodatkowo rekomendowane jest podanie numeru dokumentu (na przykład paszportu lub dowodu osobistego) w tytule przelewu.

Uzasadnienia zmian - korzyści dla podatników

Wiele osób może zastanawiać się po co wprowadzane są nowe obowiązki, jednak mogą być one korzystne dla podatników. Po pierwsze wskazuje się, że podatnik nie będzie już musiał sprawdzać konkretnych numerów rachunków bankowych w urzędach, teraz zapłaci wszystkie główne zobowiązania na jeden, stały, własny mikrorachunek podatkowy, który nie zmieni się również na przykład przy przeprowadzce firmy. Dodatkowo mikrorachunki mają zapewnić dużo sprawniejsze rozliczenie i obsługę płatności podatków PIT, CIT i VAT, co ma przełożyć się między innymi na krótszy czas oczekiwania na różne decyzje i dokumenty w tym na przykład zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama