zmień miasto
Jesteś tutaj:
 • dlaStudenta.pl
 • »
 • Kariera i Praca
 • »
 • Praca w branży fotowoltaicznej - rosnący zapotrzebowanie na pracowników w rozwijającym się segmencie gospodarki
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca w branży fotowoltaicznej - rosnący zapotrzebowanie na pracowników w rozwijającym się segmencie gospodarki

poniedziałek, 04-11-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie. Nie ma w tym nic dziwnego. Z ekonomicznego punktu widzenia rynek Odnawialnych Źródeł Energii można porównać do odjeżdżającego pociąg. W tej chwili wagony jeszcze stoją na stacji, ale skład zaraz ruszy. Dlaczego? Ludzie coraz częściej chcą mieć darmowy prąd ze słońca, ale także bardziej przyszłościowo myślą o środowisku naturalnym naszej planety. Powstają małe, prywatne, przydomowe instalacje, ale także większe farmy fotowoltaiczne. Wraz z tym trendem automatycznie rośnie liczba miejsc pracy związanych z tym sektorem OZE.

panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika - rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika należy do sektora Odnawialnych Źródeł Energii. Owe źródła to odpowiedź na tradycyjne paliwa kopalne: węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Odpowiedź, co trzeba wyraźnie zaznaczyć, nowoczesna, tańsza i ekologiczna. Jak sama nazwa wskazuje Odnawialne Źródła Energii odnawiają się sam. Tradycyjne metody spalania wydobywanych surowców, niestety kiedyś będą miały swój kres, a dodatkowo należy wyraźnie podkreślić ich nieekologiczny charakter. Sama fotowoltaika jest obecnie najprostszym, najbardziej przystępnym i najtańszym sposobem na zieloną energię. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że można ją zastosować niemal wszędzie. O ile wiatr nie zawsze wieje, a woda nie wszędzie płynie silnym strumieniem, o tyle światło słoneczne jest wszechobecne i dostępne dla każdego.

Dlatego też coraz bardziej rośnie popularność tego Odnawialnego Źródła Energii. Po pierwsze chcemy być bardziej ekologiczni, po drugie nie chcemy już płacić za prąd, co w dobie galopujących cen za każdy kilowat jest bardzo ważny aspektem ekonomicznym. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” łączna moc zainstalowana wynosiła w maju zeszłego roku około 300 MW. To, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej ciągle nie jest wynik imponujący, ale jednak autorzy tego samego raportu przewidują, że do 2020 roku fotowoltaika „wyjdzie z niszy”, a jej zbiorcza moc w 2020 roku ma wynieść 1,2-1,5 GW.

Dlatego właśnie sektor ten można uznać za pociąg, który za chwilę odjedzie. Mądrzy są ci, którzy interesują się tematem nie wtedy, gdy już wszyscy go poruszają, ale jeszcze zanim to nastąpi. Tak było na przykład z akcjami firm komputerowych sześć dekad temu. Światli ludzie widzieli w tym przyszłość. Krytykanci pukali się w czoło. Dziś my możemy dostrzec przyszłość w Odnawialnych Źródłach Energii i znaleźć w tym sektorze miejsce dla siebie.

Praca w branży fotowoltaicznej

Rośnie zapotrzebowanie na fotowoltaikę, więc rośnie zapotrzebowanie oraz ilość miejsc pracy w tej właśnie branży. Nie dysponujemy bowiem jeszcze taką technologią, by wszystko wykonywały za nas roboty. Choć nowoczesna technologia wykorzystywana jest w sektorze OZE w sposób mądry i ergonomiczny. Przykładowo, do inspekcji dachów, czy samych już gotowych instalacji używa się dronów. A te, póki co, muszą mieć swoich operatorów. Ale oprócz latania dronem i badania dachów kamerą termowizyjną, potrzebni są ludzie o następujących profesjach, lub predyspozycjach powiązanych z owymi profesjami:

 • monter instalacji fotowoltaicznych
 • pracownicy techniczni
 • managerowie działów w firmach fotowoltaicznych
 • przedstawiciele handlowi
 • specjaliści do spraw OZE (jednocześnie osoby orientujące się w kwestii dotacji i potrafiący poprawnie wypełniać wnioski)
 • logistycy
 • analitycy danych

I inni, którzy tworzą cały, rozbudowany sektor fotowoltaiki.

Monter fotowoltaiki - o czym należy wiedzieć?

Musi być to osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Jest to prawnie ustalone. Dlaczego? Dlatego, że są prace z elektrycznością, a jak mówi znane przysłowie „elektryka prąd nie tyka”. W tej frazie kryje się nie tyle wiara w konkretny zabobon, ale przede wszystkim zaufanie fachowej wiedzy. Przysłowiowego elektryka prąd nie tyka, nie dlatego, że jego zantropomorfizowana osobowość boi się specjalisty, ale tego, że ów specjalista wie, jak nie pomylić kabelków. Warto również wspomnieć, że nieprawidłowe łączenie urządzeń grozi ich zniszczeniem, a w przypadku poszczególnych elementów fotowoltaiki straty mogą być kosztowne. Dlatego prace powinny być powierzone osobom z właściwymi kwalifikacjami. I nie chodzi tu tylko o prowadzenie prac związanych z instalacjami elektrycznymi, czego wymagają przepisy, ale także o gruntowne przeszkoloni w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych.

Gdy specjaliści poprawnie zainstalują nam panele i całą instalację, mamy pełną gwarancję i pewność, że system będzie wydajny, że zostaniemy dobrze poinstruowani odnośnie korzystania, konserwacji i postępowania awaryjnego.  Najlepiej więc znaleźć firmę, która oferuje pełen zakres usług: od doradztwa, stworzenia projektu, wyliczenia, doradzenia, przez dostarczenie paneli, transport, instalację, monitoring, a nawet pomoc w zdobyciu dodatkowych środków finansowych.

Źródło: Stilo Energy https://stiloenergy.pl/

Artykuł partnera

fot. materiały Stilo Energy

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama