zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Prace interwencyjne - co to jest i ile można na nich zarobić?

wtorek, 14-03-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Osoby bezrobotne często szukają wsparcia w urzędach pracy. Takie urzędy nie tylko dysponują dużą ilością stanowisk pracy, ale także proponują przedsiębiorcom dofinansowanie do stanowisk w formie prac interwencyjnych. Czym są takie prace?

Zobacz też: Częste zmiany w CV - wpływają na korzyść czy niekorzyść pracownika?

Prace interwencyjne - co to jest i ile można na nich zarobić?Czym są prace interwencyjne i kto może z nich skorzystać?

Prace interwencyjne to inaczej zatrudnienie osoby bezrobotnej przez firmę, która otrzymuje dofinansowanie do danego stanowiska od urzędu pracy. Refundacja obejmuje składki społeczne oraz część wynagrodzenia dla pracownika. Celem istnienia prac interwencyjnych jest pomoc bezrobotnym w wejściu na rynek pracy. Przedsiębiorca, który chciałby w swojej firmie zorganizować prace interwencyjne, musi zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy. Praca ta to nic innego, jak przejęcie tych samych obowiązków, które mają osoby już zatrudnione w firmie.

Takie stanowiska są przeznaczone dla wszystkich osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Jeśli osoba ta otrzyma zlecenie pracy interwencyjnej i ją odrzuci, może utracić status bezrobotnego. Aby taki status otrzymać, trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy, można poszukiwać stanowiska, brać udział w oferowanych kursach i szkoleniach oraz pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Te osoby są objęte ubezpieczeniem zdrowotym, dzięki czemu mogą korzystać z refundowanych usług medycznych.

Jak długo trwają prace interwencyjne i ile się zarabia?

Wynagrodzenie za prace interwencyjne jest zależne od pracodawcy, otrzymującego dofinansowanie z urzędu pracy. Takie prace trwają od 6 do 24 miesięcy. Według prawa pracy mogą trwać maksymalnie 4 lata. Osoba bezrobotna podpisuje z przedsiębiorcą umowę o pracę, przy czym pensja nie może być niższa niż minimalna kwota wynagrodzenia, która obowiązuje w danym roku.

Refundacja dla pracodawcy wynosi odpowiednio:

  • 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, gdy bezrobotny nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia przedemerytalnego;
  • 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, gdy bezrobotny spełnia warunki do uzyskania świadczenia przedemerytalnego.
KD
fot. pexels
Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama