zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zatrudnianie opiekunów osób starszych ma być łatwiejsze

poniedziałek, 19-12-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


15 grudnia Senat przegłosował ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Już niedługo zatrudnienie opiekuna osoby starszej, niani czy pomocy do sprzątania będzie dużo prostsze. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt specjalnego systemu teleinformatycznego, który pomoże zmniejszyć obowiązki administracyjne pracodawcy.  Za pomocą prostych narzędzi online będzie można podpisać umowę z pracownikiem, aplikacja przypomni także o ważnych zobowiązaniach jak np. zapłata składki na ubezpieczenie społeczne. Nowe rozwiązania sprzyjają stopniowemu ograniczeniu szarej strefy i otwierają prostą legalną ścieżkę zatrudniania w tego typu pracy, m.in. w usługach opieki domowej

Gdy praca ma być wykonywana w domu, zwykli obywatele nie będący przedsiębiorcami są często przerażeni formalnościami, które musieliby spełnić jako pracodawcy, a to sprzyja zatrudnieniu na czarno. Powierzanie legalnej pracy ma być teraz łatwiejsze dzięki możliwości zawarcia umowy przez system teleinformatyczny, który powstanie na bazie istniejących już systemów praca.gov.pl oraz biznes.gov.pl i będzie z nim w pełni zintegrowany. Największą zaletą systemu będzie ułatwienie prawidłowego naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Użytkownicy będą mogli również skorzystać z gotowych wzorów standardowych umów.  

Każda inicjatywa, która zachęci mieszkańców naszego kraju do formalizowania usług wykonywanych w naszych domach jest bardzo cenna. Zleceniodawcy i zleceniobiorcy czuliby się bezpieczniej mając spisany w umowie zakres obowiązków czy szczegóły dotyczące wypłacanej pensji. Wiele polskich rodzin zatrudnia np. nianie czy opiekunki osób starszych, ale w większości przypadków jest to tzw. zatrudnianie na czarno, niebezpieczne dla obu stron. Warto pamiętać, że osoba angażowana bez umowy nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, nie gromadzi też uprawnień emerytalnych – mówi Tomasz Piłat, Przewodniczący Komitetu Założycielskiego Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej.  

Skorzystają na tym także małe przedsiębiorstwa 

Nowe rozwiązania dotyczą nie tylko osób fizycznych. Powstały z myślą o zmniejszeniu obciążeń mikroprzedsiębiorców i podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 osób, a także rolników. Narzędzie pomoże pracodawcom i zleceniodawcom prowadzić stosowne umowy i archiwizować ważną dokumentację za pomocą aplikacji. Wiele obowiązków prawnych, które do tej pory spadały na barki podmiotów zatrudniających będzie ułatwionych poprzez dostępność wszystkiego w jednym systemie. Nie bez znaczenia dla mikroprzedsiębiorców, którzy zazwyczaj są pracodawcami dla kilku osób jest fakt, że wszystkie sprawy dotyczące ich pracowników będą do szybkiego wglądu przez aplikację. System przypomni także o datach związanych z zapłatą składek czy wypłatą wynagrodzeń.  

Potrzebne rozwiązania systemowe 

Uchwalenie nowej ustawy i wprowadzenie nowego systemu ułatwi procedury, nie rozwiąże jednak problemu związanego z szarą strefą w prostych usługach. Koszt zatrudnienia specjalisty legalnie znacznie przekracza możliwości wielu gospodarstw domowych. 

– Za pracę opiekuna osoby starszej, który dostanie na rękę 2000 PLN miesięcznie, na umowę zlecenie trzeba by zapłacić prawie 2500 zł. To spora różnica i wiele osób nie może sobie pozwolić na taki koszt. Potrzebne są tu rozwiązania na poziomie krajowym, takie jak np. specjalne dopłaty. Dzieje się tak np. w Niemczech, gdzie istnieje specjalna składka społeczna na potrzeby opieki, z której następnie dofinansowane są tego typu usługi tłumaczy Tomasz Piłat, PSOD.  

Ustawa o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów trafi teraz na biurko Prezydenta. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie wszystkich funkcjonalności  systemu do 2025 r. Można się spodziewać, że pierwsze moduły aplikacji dostępne będą dużo wcześniej, ponieważ ustawa wejdzie w życie już po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.  

ip

fot. pixabay

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama