zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Awans kolegi/koleżanki w firmie. Jak sobie z tym radzić?

środa, 01-03-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


W przypadku dobrej atmosfery w pracy często jest tak, że kontakty ze współpracownikami utrzymuje się także poza biurem. Kiedy nagle okazuje się, że kolega/koleżanka z pracy zostanie naszym szefem, pojawia się pytanie, co teraz będzie. Czy trzeba zakończyć znajomość?

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie pracownika.

Awans kolegi/koleżanki w firmie. Jak sobie z tym radzić?Awans kolegi/koleżanki z pracy - co zmienia?

Właściwie, kiedy jedna strona awansuje, np. poprzez rekrutację wewnętrzną, zmienia to wszystko, co dotychczas działo się w biurze. Pracownicy zwykle trzymają się w jednej grupie, ponieważ wiedzą, że nad nimi stoi przełożony. W momencie, gdy jeden z pracowników staje się szefem, reszta grupy może poczuć się oszukana. Często też zastanawiamy się, dlaczego to nie my awansowaliśmy? Co takiego musiałbym zrobić, aby awansować? W czym on/ona jest lepszy/lepsza od reszty? Takie myśli prowadzą do tego, że odczujemy złość i zdystansujemy się od tego, który awansował.

Nie zawsze jednak musimy zazdrościć i być źli na drugą osobę. Spotykana jest też reakcja radości, ale nie z samego faktu awansu. Cieszymy się, bo myślimy, że jeżeli nasz kolega został szefem, nikt nie będzie nas kontrolował, a w pracy będziemy mieli większe przywileje.

Jak reagować na awans współpracownika?

Oczywistym jest, że jeżeli pracujemy w firmie, w której dajemy z siebie wszystko wraz z innymi pracownikami, prędzej czy później dojdzie do tego, że jeden z nich awansuje. Kiedy już to się stanie, zastanawiamy się, czy powinniśmy zakończyć znajomość. Nie jest to konieczne, ale wiadomo, że niektóre zachowania w środowisku pracy trzeba będzie zmienić. Przede wszystkim nie okazujmy naszej zazdrości. Wszyscy odczują zmiany w firmie, nie tylko pracownicy, ale ten który awansował. Czeka go trudne zadanie, więc też ma prawo odczuwać pewien dyskomfort.

Trzeba wyzbyć się postawy, która mówi, że jeżeli poszliśmy z szefem na piwo, możemy pozwolić sobie na wszystko. Niezależnie od tego, czy szef jest naszym kolegą/koleżanką, może zwrócić nam uwagę i wyciągnąć konsekwencje. W takiej sytuacji dobrze jest pokazać swój profesjonalizm i umiejętność oddzielenia spraw zawodowych od prywatnych.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama