zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

By czas studiów wykorzystać jak najlepiej

wtorek, 10-07-2007 (00:00:00) | komentarze (0)


ZAGRANICZNE PRAKTYKI DLA STUDENTÓWpraca praktyki dla studenta

Co zrobić, żeby czas studiów faktycznie wykorzystać właściwie? Jak sprawić, by poza nauką był jeszcze czas na zabawę, przygody, podróże i żeby to wszystko przekładało się jeszcze na konkretne zapisy w naszym Curriculum Vitae? Odpowiedź nasuwa się sama - udział w zagranicznych praktykach.

Czas studiów to dla wielu pierwsze zderzenie z rzeczywistością, z wymogami rynku pracy, z dorosłym życiem. Wszyscy wokół o tym mówią - gdzie pracują, gdzie są na praktyce, co robią, żeby przyszły pracodawca był nimi zainteresowany. Nie było tego w szkole średniej, a już na pewno nie w gimnazjum, czy w szkole podstawowej. Po studiach oczekuje się dobrze wykształconego kandydata do pracy, który dodatkowo posiada ciekawe doświadczenie zawodowe. To z pewnością jeden z większych paradoksów polskiej rzeczywistości. Co zrobić, żeby czas studiów faktycznie wykorzystać właściwie? Jak sprawić, by poza nauką był jeszcze czas na zabawę, przygody, podróże i żeby to wszystko przekładało się jeszcze na konkretne zapisy w naszym Curriculum Vitae? Odpowiedź nasuwa się sama - udział w zagranicznych praktykach daje nam coś więcej niż tylko doświadczenie. Dzięki nim zwiedzamy świat, poznajemy kulturę innych krajów, nawiązujemy międzynarodowe znajomości, które dla wielu oznaczają przyjaźnie na całe życie. Zdobywane podczas takiego wyjazdu doświadczenie w krótkim czasie okaże się bezcenne.

Teraz, gdy Polska jest już członkiem Unii Europejskiej, otworzyły się dla naszych pracowników nowe możliwości. Nie oznacza to, że wszyscy wyjadą do Brukseli i zrobią karierę w wielkiej organizacji. Na pewno jednak oznacza to, że rodzime firmy zwracają szczególną uwagę na osoby, które w swoim życiorysie posiadają doświadczenie w zagranicznej firmie, czy organizacji. Ma to związek z coraz bardziej globalnym prowadzeniem interesów, fuzjami oraz faktem, że wiele firm przenosi swoją działalność za granicę. Przykład - do dzisiejszego dnia zrobiło tak już kilkadziesiąt tysięcy polskich firm przenosząc się na terytorium Anglii. Ma to oczywiście związek ze zdecydowanie bardziej preferencyjnymi warunkami zakładania i prowadzenia przedsiębiorstwa. Projekt nowej ustawy, która miała poprawić warunki zakładania firm w Polsce, wylądował w koszu, więc problem ten będzie się tylko pogłębiał.

Doświadczenia z praktyki za granicą to sygnał, że osoba jest otwarta na potencjalne możliwości, zna język obcy, nie boi się wyzwań, ma ciekawą i przydatną wiedzę praktyczną oraz jest elastyczna - może pracować wszędzie. Dlatego właśnie podczas studiów warto skorzystać z szerokiej oferty praktyk, którą oferują zagraniczne firmy. Na polskiego studenta czekają programy umożliwiające staż w placówkach zlokalizowanych na całym świecie.

Programy dzielą się na odpłatne i takie, za które płacić nie trzeba. Jeżeli program kosztuje, z reguły oznacza to, iż praktykodawca oferuje stażyście wynagrodzenie. Płatne praktyki wiążą się też najczęściej z opieką na miejscu ze strony organizatora, umożliwieniem wyjazdu do kraju, w którym obowiązuje tzw. „ruch wizowy", czy też ubezpieczenie na czas trwania programu. Jeżeli skorzystanie z oferty praktyk odpłatne nie jest, to zwykle chodzi o praktykę w kraju, do którego wyjazd poza kosztami transportu nic nie kosztuje, praktyki są nieodpłatne lub płatne poniżej minimalnej stawki obowiązującej w danym kraju, a pomoc organizatora ogranicza się wyłącznie do skontaktowania praktykanta z praktykodawcą. To tylko reguły, od których oczywiście są również wyjątki. Szczegółowo możliwości praktyk za granicami kraju omówione zostaną w następnym odcinku, na który serdecznie zapraszam.

Krzysztof Pękala
krzysiek@yes.org.pl
www.yes.org.pl
  

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama