zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak mogę zostać wolontariuszem?

środa, 09-12-2009 (00:00:00) | komentarze (0)


Jak mogę zostać wolontariuszem?

Piąty grudnia został ustanowiony przez UNESCO dniem wolontariusza. Obchodzony jest, by podziękować osobom już działającym społecznie, ale również po to, aby zachęcić do tego innych.

Podjęcie się obowiązków wolontariusza musi być decyzją przemyślaną, zwłaszcza jeśli mamy uczestniczyć w projektach długoterminowych. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytania:

wolontariat studenta


Czy znajdę czas wolny na dodatkowe obowiązki? Jeśli tak, to ile godzin tygodniowo mogę przeznaczyć na pracę w danej organizacji?

Gdzie i komu chcę pomagać? Można angażować się w bezpośrednią pomoc podopiecznym lub zaoferować swoje umiejętności, na przykład w biurze instytucji.

Jeśli już uznasz, że nie brakuje ci motywacji i wytrwałości, to następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca pracy. Dobrym źródłem informacji jest tutaj oczywiście Internet. Na początku warto jednak rozejrzeć się przede wszystkim w najbliższej okolicy — świetlicach dla dzieci, domach kultury czy schroniskach dla zwierząt. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o działalności danej organizacji, fundacji oraz tego, czy potrzebuje wolontariuszy. Później pozostaje jedynie ustalenie szczegółów współpracy. Czasem konieczne jest również odbycie szkolenia.

Oczywiście można zaangażować się w zajęcia okresowe czy nawet jednorazowe. Są one równie ważne i ciekawe. Doskonale pokazuje, to niespadająca popularność corocznego kwestowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wolontariat z pewnością zaspokaja naszą potrzebę pomagania i sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na cierpienie innych. Ponadto może również przynieść całkiem pragmatyczne korzyści, zwłaszcza jeśli szukamy pracy, a brakuje nam doświadczenia zawodowego. Dla potencjalnego pracodawcy działalność społeczna stanowić będzie niewątpliwy plus, dlatego że stanowi ona dowód potwierdzający umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, zdolność efektywnego zarządzania czasem, a przede wszystkim aktywność i gotowość do podejmowania nowych inicjatyw.

JD

Źródło obrazków: sxc.hu

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama