zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak napisać profesjonalne CV? Jober.pl radzi studentom

środa, 08-02-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Stwórz dobre CV, które zwróci na siebie uwagę rekrutera i zaprezentuje Cię od najlepszej strony. Co powinno się znaleźć w tym dokumencie i co musisz sprawdzić, zanim wyślesz aplikację?

jak napisać dobre CVCV to dokument z pierwszej linii frontu. Jeśli zamierzasz zawalczyć o jakieś stanowisko, to właśnie on będzie Twoją wizytówką. Rekruter może dostawać codziennie dziesiątki zgłoszeń kandydatów i dokonywać wstępnej selekcji, poświęcając każdemu krótką chwilę, by ocenić, czy warto głębiej zaangażować się w rozpatrywanie danej kandydatury. To dlatego przygotowanie solidnego CV jest tak ważne.

Co powinno się znaleźć w CV?

Ze względu na fakt, że to skrócony opis Twojego życia zawodowego i zakresu kompetencji, musisz w nim umieścić:

  • dane osobowe - imię i nazwisko, adres mailowy, nr telefonu,
  • doświadczenie zawodowe - miejsca pracy, zajmowane stanowiska zgodnie z zasadą odwróconej chronologii. Można tu dodać zakres wykonywanych obowiązków i szczególne osiągnięcia.
  • wykształcenie - ukończone szkoły wraz z datami również w odwróconym porządku chronologicznym,
  • klauzula poufności RODO.

To niezbędne punkty, bez których Twoje CV mogłoby nie zostać uwzględnione w procesie rekrutacji. Są jednak jeszcze informacje "mile widziane", które możesz załączyć, by zwiększyć swoje szanse, lecz nie są obligatoryjne:

  • kursy oraz szkolenia,
  • znajomość języków obcych - wraz z określeniem poziomu,
  • kompetencje miękkie,
  • zainteresowania i hobby

Czy dobrym pomysłem jest załączenie swojej fotografii? Zdania są na ten temat podzielone. W polskich firmach może to być sposób na zapadnięcie rekruterowi w pamięć, przykucie jego uwagi. Pamiętaj tylko, by było to odpowiednie ujęcie, żaden wycinek zdjęcia z wakacji czy dyskoteki. W przypadku zagranicznych przedsiębiorców jednak lepiej zrezygnować z fotografii. Wielu z nich może nawet nie otworzyć takiego dokumentu w obawie przed oskarżeniem o dyskryminację.

O czym musisz wiedzieć, pisząc CV?

  • Wybierz tylko ważne punkty do swojego CV

Szanuj czas rekrutera i zwiększ swoje szanse, umieszczając w CV tylko to, co faktycznie ma znaczenie. Możesz pominąć zatrudnienie, które nie jest istotne z punktu widzenia danego pracodawcy. Zaleca się dostosowywanie swojego CV do określonej oferty pracy. Wymaga to poświęcenia dodatkowego czasu na przygotowanie, lecz zwiększa szansę na zaprezentowanie się, jako idealna osoba na dane stanowisko. Oczywiście wszystkie informacje zawarte w CV muszą być prawdziwe. Warto jednak dopilnować, by kluczowe umiejętności, doświadczenia, predyspozycje nie zginęły w gąszczu tych nieistotnych.

  • Co, jeśli nie masz doświadczenia i nie znasz języków?

Najtrudniej zacząć. Studenci i świeżo upieczeni absolwenci często boją się, że ich CV będzie puste. To, że nie masz w swoim dorobku pracy na etacie, nie znaczy, że nie możesz się niczym pochwalić. Wypisz odbyte praktyki, staż, wolontariat, wakacyjną pomoc w firmie wujka. Liczy się każde zaangażowanie, które mogło wzbogacić Twoje kompetencje. A co z językiem obcym? Obecnie trudno zdobyć wykształcenie bez kontaktu z angielskim lub innym językiem. Jeśli nie czujesz się pewnie, zaznacz znajomość podstawową. Być może dane stanowisko nie będzie się wiązało z mówieniem w żadnym innym języku niż polski.

  • Poprawność językowa i stylistyczna

Tak, jak na rozmowę kwalifikacyjną należy przyjść czysto i schludnie ubranym, a najlepiej w stroju biznesowym, tak samo należy odpowiednio zadbać o prezencję swojego CV. Przed wysłaniem aplikacji, koniecznie sprawdź, czy nie zawiera ono błędów ortograficznych, literówek i jest stylistycznie poprawna.

Przy współpracy z www.jober.pl

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama