zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak rozwijać swoje zdolności programistyczne i gdzie szukać zatrudnienia w nowym roku. Analiza sektora IT

piątek, 12-02-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Rok 2020 upłynął nie tylko nam, ale całemu światu pod dyktando szalejącej pandemii koronawirusa. Już wczesną wiosną dochodziły do nas słuchy na temat tragicznego wpływu zamrożenia gospodarki na kluczowe dla Polskiej gospodarki wskaźniki - PKB czy stopa bezrobocia. Od wielu miesięcy napływają informacje na temat pogarszających się warunków zatrudnienia i dużych trudności ze znalezieniem pracy. Czy w branży IT obserwujemy podobny problem? Czy programiści powinni obawiać się o pracę w zawodzie? Jak w 2021 roku rozwinąć swoje umiejętności programistyczne, by z łatwością znaleźć zatrudnienie w tym, co jest naszą pasją?

praca w branży ITSytuacja sektora IT w 2021 roku

Już teraz z pewnością możemy stwierdzić, że branża IT jest odporna na kryzys związany ze światową pandemią koronawirusa. Co więcej, na ten moment wiele danych wskazuje na to, że sektor ten ma się lepiej niż kiedykolwiek. Już III kwartał minionego roku to wzrost ofert pracy o 25% w stosunku do kwartału II a poziom wynagrodzeń wzrósł aż o 10%. Choć dane za IV kwartał nie są obecnie dostępne, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że wartości te są jeszcze bardziej optymistyczne. Cały rok 2020 był dla programistów łaskawym okresem. Specyfika pracy w tej branży pozwala na przeniesienie praktycznie całej działalności na tryb home office, co dodatkowo sprzyja zwiększeniu motywacji i zaangażowania pracowników, którzy doceniają fakt pracy z domu. Jaki będzie rok 2021? Dla programistów, którzy poszukują nowych wyzwań w branży, będzie on jak najbardziej pozytywny pod warunkiem jednak, że spełnią oni wymagania stawiane przez pracodawców. Ofert pracy jest bardzo dużo, jednak myśląc o dobrze płatnych stanowiskach, programista musi wciąż rozwijać swoje umiejętności.

W jaki sposób programista może rozwijać swoje kompetencje?

Choć w branży IT nie brakuje ofert pracy, to swoją wymarzoną posadę będziemy mogli zdobyć w momencie, gdy pracodawca uzna nas za wartościowych specjalistów. Kim dokładnie jest wartościowy specjalista? To programista, który nie spoczywa na laurach i wciąż uczy się nowych rzeczy. Branża nowoczesnych technologii rozwija się tak błyskawicznie, a obowiązkiem programisty jest bycie w trybie ciągłego uczenia się nowych rzeczy, zbierania nowych doświadczeń, doskonalenia umiejętności w teorii oraz wykorzystywania ich w praktyce. Jak konkretnie możemy, jako programiści, rozwijać swoje zdolności programistyczne? Powinniśmy stawiać sobie wiele pytań, szukać problemów i próbować samodzielnie je rozwiązać. Dobrym pomysłem jest udzielanie się w społeczności blogosfery technologicznej lub popularnego Stack Overflow. Tam znajdziemy tonę pomysłów i inspiracji do pogłębiania swojej wiedzy.

Nie tylko umiejętności techniczne

Dla programisty nie tylko wiedza merytoryczna decyduje o zdobyciu nowego, bardziej atrakcyjnego stanowiska w branży. Programista z reguły pracuje w zespole, dlatego doskonałym uzupełnieniem będzie zestaw kompetencji miękkich, które zdecydowanie podniosą naszą wartość na rynku pracy. O jakich umiejętnościach mowa? Zdolności komunikacyjne i zespołowe pozwolą nam na odnalezienie się w zespole wielu osób o różnych charakterach. Co więcej, dzięki takim zdolnościom bez problemu porozumiemy się z klientem, który z reguły nie ma pojęcia o zagadnieniach z obszaru IT. Nie bez znaczenia są też umiejętności innowacyjnego myślenia, a także nastawienia do pracy, które pozwala nam na zyskanie sympatii zespołu oraz naszych przełożonych.

Gdzie szukać zatrudnienia w branży IT

Gdzie programiści mogą szukać zatrudnienia w swojej branży? Mindworkers to jedno z najatrakcyjniejszych rozwiązań. To właśnie dzięki specjalistom z dziedziny rekrutacji i outsourcingu znajdziemy pracę, której szukamy. Rekrutacja IT w Mindworkers.pl pozwala nam na wybór wymarzonej posady spośród wielu atrakcyjnych ofert, które są obecnie dostępne na rynku. Warto również zorientować się, jak wyglądają obecnie oferty na innych portalach z ogłoszeniami o pracę. Równie efektywnym sposobem na znalezienie zatrudnienia w IT jest aktualizacją swojego profilu na Linkedin. To właśnie tam często możemy natrafić na bardzo atrakcyjne oferty, które spełnią nasze wszystkie oczekiwania.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama