zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Kelnerowe dorabianie

poniedziałek, 16-11-2009 (00:00:00) | komentarze (0)


Kelnerowe dorabianie 


Zdecydowali się Państwo?

Zanim student wkroczy na ścieżkę wymarzonej kariery, często próbuje swoich sił w innych zawodach. Jednym z najpopularniejszych sposobów dorabiania w trakcie nauki jest praca w gastronomii. Młodych ludzi kusi zwłaszcza zatrudnienie jako kelner czy kelnerka. A dlaczego?

Niewątpliwie jest to praca, w której istotną zaletę stanowi możliwość uzyskania wyższej pensji niż ta przewidziana w umowie. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość napiwków bywa różna, a mogą zdarzyć się dni, kiedy nie będzie ich wcale. W poszczególnych restauracjach, kawiarniach obowiązują też odmienne zasady dzielenia się napiwkami. Są miejsca, gdzie kelner/-ka zabiera całą kwotę pozostawioną przez gościa, ale zdarza się, że pieniądze rozdzielane są między wszystkimi osobami pracującymi na danej zmianie.

Praca sprawdza się jako dorywcza również dzięki elastycznemu grafikowi, a ta kwestia szczególnie interesuje osoby studiujące dziennie. Jeśli trafimy na wyrozumiałego przełożonego, możemy zatrudnić się na przykład w weekendy lub pracować tylko wieczorami. Takie dopasowanie do młodego pracownika jest często spotykane w dużych sieciach typu fast food.

Niewątpliwym plusem jest tutaj to, że przeważnie większość współpracowników jest rówieśnikami. W tym wypadku potwierdza się slogan z ogłoszeń „praca w młodym, dynamicznym zespole”.

Co więcej, kelnerowanie jest na tyle uniwersalnym zajęciem, że sprawdza się zarówno w kraju jak i poza nim. W każde wakacje młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę (często również nad polski Bałtyk), aby pracować a jednocześnie zwiedzać nowe miejsca.

Jeśli jednak student podejmuje się pracy, musi zdawać sobie sprawę, że będzie to od niego wymagało dobrej organizacji nauki. Niezbędna jest umiejętność godzenia zajęć na uczelni z dodatkowymi obowiązkami. Zwłaszcza, że czasami wielogodzinne obsługiwanie gości, nie zawsze miłych i uprzejmych, jest niezwykle męczące i stresujące.

 

JD

Zdjęcia pochodzą z sxc.hu

 

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama