zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Leasing pracowników - to się opłaca!

piątek, 12-07-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Pracodawcy coraz chętniej korzystają z usług agencji pracy tymczasowej. Możliwość okresowego zatrudnienia pracowników to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli dany biznes ma charakter sezonowy lub dotyczy realizacji danego projektu. Jakie konkretne korzyści dla firm niesie taki system zatrudnienia? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Praca tymczasowa – kiedyś i dziś
Od momentu powstania tej formy pracy, czyli od początku XX wieku, praca tymczasowa funkcjonuje jako jedno z najlepszych rozwiązań w kontekście zatrudnienia okresowego. Zaczęło się od tego, że pracownicy tymczasowi zastępowali pracowników etatowych/stałych podczas ich nieobecności, dzięki czemu bez problemu wyrabiano założone normy produkcyjne. Obecnie w ramach tego systemu zatrudnia się pracowników do wykonywania prac sezonowych (zbiory, turystyka, hotelarstwo) lub do realizacji konkretnych projektów (branża budowlana, informatyczna). - Najwięcej ofert pracy tymczasowej pojawia się w branży budowlanej oraz hotelarsko-gastronomicznej. Są to głównie prace o charakterze fizycznym. Jednak coraz częściej powszechne staje się zatrudnianie pracowników tymczasowych w branżach wyższego szczebla, tj. informatyków i menadżerów, którzy zatrudniani są do realizacji danego projektu - wyjaśnia Agnieszka Smolnik, Specjalista ds. Marketingu w agencji pracy tymczasowej Poland Workforce. Coraz więcej branż korzysta z tego rozwiązania, ponieważ związane są nim spore profity.

Korzyści wynikające z zatrudnienia pracowników tymczasowych
Rynek pracy tymczasowej jest w fazie silnego wzrostu. W głównej mierze wynika to z aktualnej sytuacji ekonomicznej, która powoduje, że pracodawcy z niechęcią decydują się na  tworzenie nowych miejsc pracy, zwłaszcza dla  pracowników etatowych. Zatrudnianie tymczasowe, szczególnie w sezonie wiosna/lato, jest coraz bardziej popularne i przede wszystkim wysoce korzystne. Podjęcie współpracy z agencją pracy tymczasowej (APT) zapewnia szereg udogodnień: zarówno w kontekście samej rekrutacji, jak również wszelkich formalności związanych z zatrudnianiem pracowników.

- Przedsiębiorcy poszukujący pracowników tymczasowych chętnie korzystają z usług agencji pracy tymczasowej. Dzięki współpracy z nią, nie muszą zajmować się kwestiami związanymi z rekrutacją, zatrudnianiem, rozliczaniem za wykonaną pracę oraz odprowadzaniem należnych składek i podatków za pracownika. Kompletną realizacją tych spraw zajmuje się właśnie agencja pracy tymczasowej - wyjaśnia Agnieszka Smolnik. W ten sposób firma nie ponosi wydatków związanych z naborem nowych pracowników oraz wszelkich kosztów administracyjnych obejmujących obsługę kadrową. Leasing pracowniczy jest więc w pełni legalną formą optymalizacji kosztów zatrudnienia, która pozwala na dostosowanie liczby pracowników do bieżącego zapotrzebowania firmy. Warto także dodać, że w niektórych agencjach pracy tymczasowej, klient nie ponosi ryzyka związanego z zatrudnianiem nowych osób. Jeśli oddelegowany pracownik tymczasowy ostatecznie nie spełni wymogów klienta, to bez dodatkowych kosztów zostaje mu udostępniony nowy pracownik na to samo stanowisko.

Optymalizacja kosztów zatrudnienia oraz pracowniczych, a także pełne wykorzystanie czasu pracy oddelegowanych przez APT pracowników sprawiają, że praca tymczasowa jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw. Wszelkimi kwestiami związanymi z obsługą kadrowo-płacową, odprowadzaniem należnych składek i podatków za pracownika zajmuje się agencja pracy tymczasowej. Najczęściej to także ona bierze na siebie organizację zakwaterowania oraz dojazdu do miejsca pracy pracowników. Są to niekwestionowane korzyści finansowe i organizacyjne dla firm.  Jak widać, na linii współpracy: firma – agencja pracy tymczasowej, to agencja jest w pełni odpowiedzialna za wszelkie formalności związane z zatrudnianiem pracownika tymczasowego, zostając tym samym jego formalnym pracodawcą. Firma (klient APT), która w tej relacji nazywana jest pracodawcą użytkownikiem ma przede wszystkim pełnić nadzór nad wykonywanymi przez pracownika zadaniami, zapewniając mu bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Na co pracodawcy powinni zwracać uwagę wybierając do współpracy agencje pracy tymczasowej?
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana agencja jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Tylko agencje posiadające aktualny wpis w KRAZie prowadzonym przez marszałków województw, działają zgodnie z prawem i mogą świadczyć usługi w zakresie pracy tymczasowej, pośrednictwa pracy oraz doradztwa personalnego. Warto również zorientować się jak duża jest baza kandydatów wybranej agencji pracy tymczasowej oraz jak skuteczna jest przeprowadzana przez nią rekrutacja.

Leasing pracowniczy z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy czerpią dużo profitów z możliwości jakie daje zatrudnienie tymczasowe. Dlatego tak ważna jest selekcja i wybór najlepszej agencji pracy tymczasowej. Od jej praktyki, doświadczenia, metod rekrutacji pracowników tymczasowych i zasad współpracy z kontrahentami, zależeć będzie skuteczność systemu oraz w konsekwencji wydajność firmy.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama