zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Perfekcjonizm w pracy - wady i zalety

poniedziałek, 24-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Wiele osób w życiu zawodowym nieustannie próbuje dążyć do ideału. Bierzemy na siebie coraz więcej obowiązków i chcemy zaprezentować się w firmie jak najlepiej to tylko możliwe. Takie osoby określa się mianem perfekcjonistów. Kiedy perfekcjonizm przeszkadza, a kiedy pomaga w pracy?

Zobacz też: Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?

Perfekcjonizm w pracy - wady i zaletyPerfekcjonizm - co to jest?

Osoba, którą można nazwać perfekcjonistą, wykazuje się ciągłą pogonią za tym, by wszystkie powierzone jej zadania były wykonane idealnie. Często okazuje się, że taki pracownik pracuje ponad swoje możliwości. Stawia wysokie wymagania zarówno sobie, jak i swoim współpracownikom. Stara się, aby każdy element pracy był dopracowany, co może sprawiać wrażenie, że wykonuje zadania wolniej od innych. Perfekcjoniści są skupieni na celach i dokładnym wykonywaniu swoich obowiązków. Choć wydaje się, że efektywny i skoncentrowany pracownik to ogromna zaleta dla firmy, takie zachowanie może prowadzić do wielu niebezpieczeństw.

Zalety i wady perfekcjonizmu w pracy

W przypadku zdrowego perfekcjonizmu pracownik może przynosić firmie wiele korzyści. Osoba stawia sobie realne cele i dąży nich w pełnej koncentracji. Dzięki temu powierzone jej obowiązki są wypełnione bardzo starannie. Kiedy jednak nie uda się odnieść sukcesu, pracownik znajdzie inny sposób na jego osiągnięcie. Jest to osoba w pełni zaangażowana w swoją pracę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że między zdrowym a chorobliwym perfekcjonizmem istnieje bardzo cienka granica. Wielu z nas dziś ją przekracza i może mieć to negatywne konsekwencje. Ciągłe dążenie do ideału może sprawić, że pracownik będzie zestresowany. Skutkiem tego jest zazwyczaj pogorszenie atmosfery w zespole. Racjonalne myślenie zostaje zaburzone.

Pracownik stawia sobie cele, które przewyższają jego możliwości, co doprowadza do niedokładnego wypełniania obowiązków, częstych błędów, które wynikają z przemęczenia. U osób z nadmiernym perfekcjonizmem częściej pojawia się wypalenie zawodowe oraz nerwica. Efektywność znacznie spada. Mogą pojawić się również problemy ze zdrowiem, ze względu na obniżenie odporności, wynikające z braku regeneracji. Perfekcjonizm jest więc przydatną cechą w pracy, jednak trzeba zachować nad nim pełną kontrolę.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@lina/

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama