zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Ponad 37% Polaków do 35 roku życia chce wyjechać do pracy za granicę

piątek, 24-12-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


W 2020 r. aż 400 tysięcy osób wpadło w "bierność zawodową", a 37% Polaków przed 35 rokiem życia poważnie rozważało emigrację, lecz przeszkodziła im w niej pandemia. Jaki wpływ na rynek pracy będzie miał koronawirus? Na to pytanie odpowiedział prof. Jacek Męcina podczas debaty: „Relacje w dobie COVID-u”, organizowanej przez UAM w Poznaniu.

Zobacz też: Studia za granicą - najpopularniejsze kierunki >>

Miany na Rynku Pracy, emigracja i nowy ład

Czym jest bierność zawodowa?

Po wybuchu pandemii ponad 500 tysięcy osób straciło pracę. Przyczyną tego zjawiska było zatrudnienie pół miliona ludzi na każdą inną umowę niż o pracę. Obecnie ponad 3/4 z nich znalazło wakaty, zwracając szczególną uwagę na typ umowy. Jednakże pozostała część została w strefie bierności zawodowej, czyli nie podjęła się pracy rejestrowanej przez urząd i oficjalnie jest bezrobotna.

Najprawdopodobniej osoby, które w pierwszej kolejności straciły zatrudnienie, wybrały bierność zawodową, bo były na tyle słabe, że nie potrafiły się przebić, albo obawiając się pandemii i zagrożenia dla własnego zdrowia - wybrały bierność zawodową. A to już jest niebezpieczne, bo jeśli spojrzymy na naszą strukturę zatrudnienia, to poziom tego niewykorzystanego potencjału nam wciąż rośnie – powiedział prof. Jacek Męcina.

Pocovidowe migracje najlepiej wykształconych Polaków

W tym samym czasie pozostałe firmy nie zdecydowały się na zwalnianie pracowników, lecz postawiły na wstrzymanie pakietu benefitów. Niestety cięcia kosztów dotknęły nie tylko część bonusową, ale i wynagrodzenia dla pracowników. Doprowadziło to do oczywistego spadku jakości zatrudnienia, często związanego ze spadkiem jakości wykonywanej pracy.

Pierwszy rok pandemii oznaczał ograniczanie bonusów, czasem ograniczanie wynagrodzeń, a przestoje spowodowały spadek dochodów. Z badań z pierwszej połowy 2021 r. wynika, że spadek jakości pracy jest na tyle odczuwalny, że większość pracowników myśli o zmianie zatrudnienia, a jedna trzecia młodych do 35 r.ż. myśli o migracji. Dziś przed migracjami młodych ludzi powstrzymuje pandemia, ale obawiam się, że jeśli nie poradzimy sobie z szybką poprawą jakości pracy, może się okazać, że najlepiej wykształceni wybiorą kilkuletnią migrację – powiedział prof. Męcina.

KK

Zobacz też: Dobre wykształcenie a sukces życiowy >>

fot. Joshua Woroniecki z Pixabay

źródło: naukawpolsce.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama