zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Zarobki w górę

wtorek, 31-01-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


 

Zarobki w górę

Pomimo spowolnienia gospodarczego i niepewnej sytuacji na rynku pracy, wynagrodzenia pracowników tymczasowych w 2011r. wzrosły w stosunku do 2010 roku. Jak wynika z danych agencji pracy Start People średnie stawki godzinowe brutto w najpopularniejszych pracach tymczasowych w 2011 roku wzrosły nawet do kilkunastu proc. w zależności od rodzaju pracy i regionu kraju.


Biorąc pod uwagę średnie stawki godzinowe w produkcji, wynagrodzenie pracowników tymczasowych w 2011r. wzrosło o 5,75 proc. Pracownicy zatrudnieni przy inwentaryzacjach mogli zarobić o 5,5 proc. więcej niż w 2010 roku, a osoby roznoszące ulotki zarobiły za godzinę pracy aż o 7,6 proc. więcej. Najniższy wzrost stawki godzinowej nastąpił w wynagrodzeniach hostess, bo tylko 3,3 proc. Należy tu jednak zaznaczyć, że to właśnie hostessy miały najwyższą stawkę godzinową spośród wszystkich wymienionych prac dorywczych, bo w 2011 roku ich zarobki przy promocjach w hipermarketach kształtowały się średnio na poziomie 11,75 zł brutto za godzinę pracy. Znacznie więcej, bo aż 35 zł brutto za godzinę pracy otrzymywały hostessy ze znajomością przynajmniej jednego języka obcego, zatrudnione przy obsłudze konferencji, eventów czy gal.

Z danych agencji Start People wynika, że na największe zarobki w 2011 roku mogli liczyć pracownicy produkcyjni zatrudnieni w województwach wielkopolskim oraz w łódzkim. W tych regionach średnia stawka za godzinę pracy wynosiła 10,70zł brutto. Z kolei przy pracach inwentaryzacyjnych w ubiegłym roku można było zarobić średnio 10,50 zł/1h brutto, w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu stawki dochodziły do 12 zł brutto. Powyżej średniej stawki zarabiali także pracownicy zatrudnieni w Gnieźnie, Poznaniu i Łodzi. Średnia stawka godzinowa za roznoszenie ulotek wynosiła 10,62 zł brutto i w każdym regionie Polski stawki te były bardzo zbliżone do siebie.
- „Od kilku lat obserwujemy tendencję wzrostową zarobków pracowników tymczasowych. Głównym powodem jest to, iż coraz więcej firm jest zainteresowanych taką formą współpracy. Biorąc pod uwagę lata 2008-2011, średnie wynagrodzenie hostess wzrosło o 17,5 proc., a średnia stawka godzinowa osób roznoszących ulotki wzrosła aż o 19,7 proc. Wraz ze wzrostem zarobków, obserwujemy coraz większą liczbę osób zainteresowanych wykonywaniem tego rodzaju pracy. Zauważalna jest także zmiana postrzegania pracy tymczasowej, która przestaje już kojarzyć się wyłącznie z prostymi zajęciami fizycznymi. Agencje pracy tymczasowej  poszukują także wysoko wykwalifikowanych specjalistów” – mówi Magdalena Błaszczyk-Moryń, Brand Manager General Temping Start People.
Agencja pracy Start People przyjrzała się także zarobkom przedstawicieli handlowych. W 2010r. przedstawiciel handlowy mógł miesięcznie zarobić w zależności od regionu kraju od 2500 do 4800zł brutto. W ubiegłym roku zarobki wzrosły do 5000 zł brutto. Najniższe stawki dla przedstawicieli handlowych zanotowano w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Toruniu i w Szczecinie.

Anna Tamborska
Vision Group

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama