zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pożyczka dla studenta a jego zdolność i historia kredytowa

wtorek, 31-03-2020 (00:00:00) | komentarze (3)


Wnioskując o kredyt, bank sprawdza naszą zdolność kredytową. Analitycy biorą wtedy pod uwagę wiele warunków, które student nie zawsze może spełnić. Najczęściej przyczyną jest młody wiek, brak umowy o pracę, a także brak historii kredytowej. Jak w takim razie zwiększyć swoją zdolność kredytową i skąd wziąć pieniądze na rozwój?
Pożyczka dla studenta a jego zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa – co to jest i od czego zależy? 

Wnioskując o kredyt, musimy liczyć się z tym, że bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Czyli najprościej rzecz ujmując – możliwość spłaty kredytu (wraz z odsetkami) w określonym umową czasie. Analizę, którą przeprowadza bank, możemy podzielić na dwie płaszczyzny – ilościową i jakościową.

W części ilościowej porównuje się nasze przychody i wydatki. Analitycy biorą pod uwagę:

 • dochody, które uzyskuje kredyto- lub pożyczkobiorca;
 • koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym;
 • zaciągnięte w chwili obecnej zobowiązania.

Ocena jakościowa polega na sprawdzeniu wszystkich informacji, które mogą mieć wpływ na spłacanie zaciągniętego zobowiązania. Analizuje się:

 • wiek, status mieszkaniowy oraz majątkowy, stan cywilny kredytobiorcy i liczbę osób, które są na jego utrzymaniu, a także wykształcenie, zawód, staż pracy i obecne stanowisko;
 • historię kredytową wnioskodawcy.

Na podstawie tych danych, bank może określić, czy będziemy w stanie spłacić kredyt na wnioskowaną przez nas kwotę, w określonym czasie. Aby zmniejszyć ryzyko, instytucja przygotowuje dokładny raport, wykorzystując przekazane przez nas dane, a także te uzyskane od Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Historia kredytowa studenta – jak ją budować będąc na studiach? 

Historia kredytowa to wszystkie zgromadzone informacje na temat zaciągniętych przez nas zobowiązań. Taki raport przygotowuje BIK, aby pomóc bankowi określić profil kredytobiorcy. Znajdują się w nim dane dotyczące naszych obecnych zobowiązań, ale także tych, które już spłaciliśmy. Najważniejszą informacją jest jednak fakt, czy spłacamy raty w terminie, co potwierdza naszą wiarygodność finansową. Jeśli bank przyzna nam kredyt, informacje dotyczące naszej regularności w spłacie zobowiązań, będą przesyłane do BIKu przynajmniej raz w miesiącu.

Bank pobiera raport naszej historii kredytowej z BIK, gdy tworzy analizę zdolności kredytowej. Dobra historia kredytowa pomoże nam uzyskać lepsze warunki spłaty kredytu, a także przyspieszy proces decyzyjny. Jak w takim razie zadbać o taki stan rzeczy?

Będąc na studiach, dysponujemy zazwyczaj niewielkim budżetem, co ogranicza nasze możliwości nabywcze. Możemy jednak zbudować dobrą historię kredytową, dzięki kilku prostym sposobom:

 • uruchomienie niewysokiego debetu na rachunku osobistym;
 • zakup niedrogiego sprzętu AGD na raty (np. 10 rat za 0%);
 • wzięcie niewielkiej pożyczki gotówkowej.

Trzeba jednak pamiętać o terminowych spłatach rat. Zaciągnięte zobowiązania powinny być nieduże i możliwe do comiesięcznego regulowania. Jeśli nie będzie nas stać na spłatę, fakt ten zostanie odnotowany w BIKu, co przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego.

Dlaczego studenci i młodzi ludzie mogą mieć problem ze zdolnością kredytową? 

Studenci i młodzi ludzie bardzo często  nie posiadają historii kredytowej, bo dopiero wkraczają w dorosłość. Po drugie – zazwyczaj nie mają umowy o pracę i zaświadczeń o zatrudnieniu. Niestety, może to zdecydowanie utrudnić uzyskanie kredytu w banku.

Zdolność kredytowa studenta a jego wiek 

Niestety wiek studenta nie działa na jego korzyść podczas zaciągania kredytu, a młodzi ludzie często określani są mianem ryzykownych klientów. Nie mają jeszcze historii kredytowej, stałej pracy, zobowiązań.

Zdolność kredytowa studenta a forma zatrudnienia 

Preferowaną przez bank formą zatrudnienia jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Gwarantuje to instytucji stabilizację studenta i stałe wpływy na konto bankowe. Niestety, umowa o dzieło lub zlecenie, nie będzie wpływała tak pozytywnie na zdolność kredytową. Warto postarać się więc o uzyskanie dodatkowych źródeł dochodów, które zasilą rachunek.

Zdolność kredytowa studenta a jego zarobki 

Zdolność kredytowa zależy od możliwości spłaty kredytu. Liczy się tu możliwa wysokość zobowiązania oraz czas, w którym student może je spłacić. Im wyższe zarobki i regularniejsze wpływy na konto, tym zdolność kredytowa studenta będzie wyższa.

Jakie źródła dochodów akceptują banki? 

Starając się o kredyt, musimy wykazać swoje źródła dochodów. Które z nich akceptują banki i jakie mają znaczenie? Najbardziej wartościowe źródło dochodów to umowa o pracę na czas nieokreślony. Jeśli pracujemy na umowie o pracę, ale na czas określony, wtedy bank może niechętnie podejść do naszego wniosku. Pojawia się ryzyko utraty stanowiska, zwłaszcza wtedy, gdy okres kredytu jest dłuższy niż okres na umowie. Umowa zlecenie i umowa o dzieło to źródła dochodu, do których często będziemy musieli dołączyć historię z 12, a nawet 24 ostatnich miesięcy.

Działalność gospodarcza będzie pożądanym źródłem dochodu, jeśli spełnimy dwa warunki:

 • kilkuletni staż działalności;
 • stabilne dochody w kilku ostatnich zeznaniach podatkowych i w okresie bieżącym.

Banki biorą również pod uwagę dochody uzyskiwane z umowy najmu, rent i emerytur, a także inne wpływy, takie jak: premie, prowizje, czy urlop macierzyński.

Akceptowane przez bank źródła dochodów studenta 

Student zazwyczaj nie prowadzi działalności gospodarczej i nie pracuje na umowie o pracę na czas nieokreślony. Jakie jeszcze w takim razie źródła dochodów zaakceptuje bank? Instytucja weźmie pod uwagę: umowę zlecenie, umowę cywilnoprawną lub rentę. Potrzebny będzie wyciąg z konta bankowego, który udokumentuje historię wpływów, co wyeliminuje konieczność przedkładania zaświadczeń z miejsca pracy. Jeśli student otrzymuje stypendium, zostanie ono zaliczone do dodatkowych źródeł dochodu, ale podstawą będą te wspomniane wcześniej.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę w dwie osoby? 

Możemy dzielić kredyt gotówkowy lub pożyczkę z inną osobą. Zobowiązanie możemy zaciągnąć z dowolnym współkredytobiorcą – bez względu na to, czy jest to osoba spokrewniona, czy nie. Niektóre banki dają możliwość dzielenia kredytu z więcej niż jedną dodatkową osobą, zależy to jednak od konkretnej instytucji.       

Skąd student bez historii kredytowej może pożyczyć pieniądze? 

Jeśli jesteśmy studentem i nie mamy jeszcze historii kredytowej, uzyskanie kredytu może być trudnym zadaniem. Możemy oczywiście skorzystać ze specjalnych produktów dla młodych osób, gdzie warunki będą nieco inne niż w przypadku standardowego kredytu. Wiąże się to jednak z szeregiem formalności oraz obostrzeniami, których być może nie będziemy w stanie spełnić.

· Pożyczka dla studenta od rodziny i znajomych 

Skąd w takim razie student może pożyczyć pieniądze? Najprostszym rozwiązaniem będzie pożyczka od rodziny lub znajomych – nie jest to jednak opcja preferowana przez osoby, które wolą zachować anonimowość w sprawie swoich finansów osobistych.

· Pożyczka online dla studenta bez historii kredytowej i zaświadczeń

Rozwiązaniem, które może okazać się pomocne, jest pożyczka dla studenta z instytucji pozabankowej. Nie wiąże się ona z żadnymi formalnościami i przedstawianiem zaświadczeń. Wniosek składa się przez Internet, a pożyczone pieniądze w krótkim czasie trafiają na konto. Procedura online skraca proces weryfikacji, a dzięki specjalnej platformie możemy dokładnie określić kwotę pożyczki i czas, w którym chcemy ją spłacić. W niektórych instytucjach pozabankowych istnieje możliwość wydłużenia czasu spłaty. 

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/Roman

Komentarze, opinie, wypowiedzi (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Konkurs stypendialny Fundacji En Arche [0]

  Fundacja En Arche organizuje konkurs dla dla studentów i doktorantów biologii i filozofii. Nagrodą jest stypendium pieniężne wypłacane co miesiąc od października 2020 r. do czerwca 2021 r. w wysokości 2500 zł lub 1200 zł. Więcej informacji o warunkach konkursu dostępne pod linkiem https://enarche.pl/stypendia-i-granty/#nagroda_2

  Fundacja En Arche , 2020-04-08, 13:41:41
 • Konkurs stypendialny Fundacji En Arche [0]

  Fundacja En Arche organizuje konkurs dla dla studentów i doktorantów biologii i filozofii. Nagrodą jest stypendium pieniężne wypłacane co miesiąc od października 2020 r. do czerwca 2021 r. w wysokości 2500 zł lub 1200 zł. Więcej informacji o warunkach konkursu dostępna pod linkiem https://enarche.pl/stypendia-i-granty/#nagroda_2

  Fundacja En Arche , 2020-04-08, 13:40:36
 • Konkurs stypendialny Fundacji En Arche [0]

  Fundacja En Arche organizuje konkurs dla dla studentów i doktorantów biologii i filozofii. Nagrodą jest stypendium pieniężne wypłacane co miesiąc od października 2020 r. do czerwca 2021 r. w wysokości 2500 zł lub 1200 zł. Więcej informacji o warunkach konkursu dostępna pod linkiem https://enarche.pl/stypendia-i-granty/#nagroda_2

  Fundacja En Arche , 2020-04-08, 13:39:35
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama