zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Ścieżka kariery w firmie produkcyjnej

wtorek, 26-01-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Początek roku to czas, gdy chętniej myślimy o rozwoju – również tym zawodowym, w kontekście zdobywania pierwszych doświadczeń. Rozglądając się na rynku pracy, możemy z łatwością dostrzec, jak duże zapotrzebowanie jest na pracowników produkcyjnych. Wiele przedsiębiorstw szuka techników oraz inżynierów, którzy odpowiedzialni będą za procesy związane z produkcją oraz ich rozwój. Czy jednak rozpoczęcie pracy w takiej firmie jest jednoznacznie uzależnione od posiadanego wykształcenia technicznego albo bycia studentem politechniki? Niekoniecznie.

Ścieżka kariery w firmie produkcyjnejBrak wykształcenia kierunkowego to nie problem

Myśląc o osobach związanych z rozwojem przedsiębiorstw produkcyjnych, przed oczami mamy zwykle mechaników, automatyków czy energetyków. W związku z niewystarczającą liczbą absolwentów szkół zawodowych oraz studentów kierunków technicznych na rynku pracy, firmy takie często decydują się na zatrudnienie osób nieposiadających kierunkowego wykształcenia wyższego, stawiając na ich rozwój już po rozpoczęciu zatrudnienia. Dużo istotniejsze mogą być: chęć do rozwoju i nauki, motywacja do pracy, skrupulatność przy wykonywaniu codziennych obowiązków, otwartość na zmiany, elastyczność związana z godzinami pracy, a także komunikatywność.

Przykładem przedsiębiorstwa produkcyjnego, które od kandydatów nie wymaga ukończenia szkoły zawodowej ani kierunku technicznego w szkole wyższej, jest fabryka opon Bridgestone oferująca pracę w Poznaniu, której oferty znaleźć można tutaj: https://bridgestone-poznan.pl/kariera/. Cechami oczekiwanymi za to od kandydata aplikującego na stanowisko operatora maszyn do produkcji opon są m.in. motywacja do pracy na produkcji, zorientowanie na jakość, umiejętność współpracy w zespole, spostrzegawczość, umiejętności manualne i zdolność analizy informacji. Brak umiejętności technicznych nie skreśla więc aplikacji, a firma ta umożliwia rozpoczęcie pracy również studentom innych kierunków. Oferuje w zamian atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz system szkoleń pozwalających na stopniowe podnoszenie swoich kwalifikacji. 

Nauka pod czujnym okiem doświadczonych pracowników

Pracownicy bez wykształcenia kierunkowego zaczynają od stanowisk o niższym stopniu odpowiedzialności, obserwując to, w jaki sposób swoją pracę wykonują starsi stażem koledzy. Objęcie takiej pozycji wiąże się zwykle z szeregiem szkoleń czy kursów, które pozwolą poznać „od podszewki” wszystkie obowiązki służbowe, zasady panujące w danej firmie czy jej kulturę organizacyjną. Z czasem dobrze rokujący pracownicy zyskują własne doświadczenie, co pozwala ich przełożonym na przyznawanie im stanowisk np. operatorskich, o coraz większym poziomie samodzielności.

Sumienna praca nad rozwojem swoich kompetencji zawodowych oraz wykazywanie cech pożądanych na danym stanowisku może zaowocować – w postaci awansu na stanowiska liderskie, a następnie brygadzisty czy mistrza zmiany. Warte jednak podkreślenia jest to, że ścieżka zawodowa każdego pracownika jest indywidualna i zależy przede wszystkim od jego motywacji do pozyskiwania wiedzy i chęci pięcia się wyżej. Pracodawca, widząc potencjał danej osoby, może chcieć inwestować w jej rozwój poprzez dodatkowe zewnętrzne kursy doszkalające lub językowe czy nawet opłacenie studiów. Pracując na produkcji, można rozwijać się i awansować bez posiadania specjalistycznej wiedzy już na starcie, jednak otwartość na nowe doświadczenia i naukę oraz posiadana motywacja są niezbędne do tego, by odnieść w niej spektakularny sukces.

Artykuł Partnera


fot. stock.adobe.com/pressmaster

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama