zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Skuteczna nauka języków z fiszek

wtorek, 09-05-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Języki warto znać i każdy o tym wie. W codziennym życiu są coraz bardziej potrzebne, zarówno na stanowiskach pracy, jak i w podróży. Nie wszyscy jednak dysponują budżetem, który pozwoli na efektywną naukę z lektorem. Kursy językowe bywają drogie i pochłaniają mnóstwo czasu. Czy można nauczyć się języka samodzielnie w domu? Z pomocą przychodzą fiszki!

nauka języków z fiszek Prosty mechanizm, spektakularny efekt

Fiszki to sztywne kartoniki wielkości karty kredytowej, obustronnie zadrukowane. Na jednej stronie może znajdować się słówko lub fraza, na jej odwrocie natomiast odpowiednik w języku obcym. Zestaw fiszek skutecznie wspiera naukę języków jako sposób na nieproduktywne spędzanie czasu – na przykład w oczekiwaniu na danie zamówione w restauracji czy przyjazd autobusu na przystanek. Nie bez powodu zdobyły taką popularność – ich skuteczność jest potwierdzona, a nauka staje się przyjemnością.

Samodzielna praca

Kluczowym elementem nauki jest systematyczna i samodzielna praca. Aby nauka języków szła płynnie, warto całkowicie „zanurzyć” się w jednym z nich. Można to zrobić poprzez oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej. Rekomenduje się oglądanie bajek dla najmłodszych, gdzie zwykle padają łatwe i zrozumiałe słówka. Jak wykorzystać fiszki w takiej sytuacji? Warto zaopatrzyć się w zestaw kartoników do samodzielnego uzupełnienia. Wówczas nauka języków przyjmuje formę zabawy, a jak wiadomo – w taki sposób szybciej można je opanować.

Sprawdź ofertę na fiszki do nauki języków w serwisie naszego partnera: https://www.fiszki.pl/jezyki/ 

Nauka słówek na poziomie

Fiszki to doskonałe narzędzie wspierające naukę języka. Obecnie w sprzedaży znajdują się różne zestawy językowe na kilku poziomach zaawansowania. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z językiem obcym, powinny zdecydować się na tzw. starter. To zestaw fiszek zawierający podstawowe i kluczowe słowa, których opanowanie pozwoli na kontynuowanie nauki na wyższych poziomach.

Jakich języków można się nauczyć za pomocą fiszek? Rozpiętość językowa jest bardzo szeroka – od podstawowych języków, takich jak angielski, niemiecki, hiszpański czy francuski, aż po te z rzadszej grupy, tj. koreański, chiński, norweski, ukraiński czy włoski.

Bezbłędna nauka w domu

Samodzielna nauka języków może wzbudzać obawy, głównie ze względu na fakt, że uczeń nie ma pewności co do poprawności wymowy lub przyswajanych konstrukcji gramatycznych. W tej kwestii fiszki również się sprawdzają. Na niewielkich kartonikach mogą znajdować się nie tylko słówka. Nowoczesne zestawy zawierają również dłuższe zwroty (np. popularne w języku angielskim phrasal verbs), czasowniki, podstawy gramatyczne, kolokacje czy idiomy.

Fiszki dostępne są także w ciekawych wersjach tematycznych. Są na przykład specjalnie opracowane zestawy dla seniorów, maturzystów, fiszki zawierające przysłowia i cytaty czy takie, które przybliżają fakty i ciekawostki związane z danym krajem. Wszystkie wyrażenia zapisane w kartach zawierają transkrypcję fonetyczną i są dostępne w formie wypowiedzi nagranych na mp3. Dzięki temu uczeń może pozwolić sobie na bezbłędną naukę w domowym zaciszu.

Quiz, a może parowanie?

Naukę języka z fiszek można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli włączyć w to domowników lub członków rodziny, można zyskać ciekawe formy zabawy. Z fiszek można przygotować tradycyjny quiz, polegający na odpytywaniu z poszczególnych słówek. Inną rozrywką jest parowanie, czyli zabawa w tzw. matching cards. Należy zebrać kilka grup wyrazów, które w jakiś sposób się łączą, a następnie rozłożyć kartoniki na stole lub podłodze. Zadaniem ucznia będzie parowanie słówek pochodzących z tej samej grupy (np. pomarańczowy – niebieski, talerz – łyżka, samochód – skrzyżowanie itd.).

Fiszki jako wsparcie językowe

Kartoniki umieszczone w niewielkim pojemniku dają możliwość nauki setek, a nawet tysięcy nowych słówek, zwrotów i czasowników. Fiszki nie sprawdzą się jednak jako samodzielna forma nauki – ich przeznaczeniem jest głównie rozszerzenie słownictwa i konstrukcji gramatycznych, lecz nie można ich traktować jako kompletny kurs.

Fiszki znakomicie uzupełniają i utrwalają dotychczasową wiedzę, ale dla osób, które pragną zgłębić językowe tajniki, by biegle władać kolejnym językiem, poleca się naukę z doświadczonym lektorem lub kurs w szkole językowej.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama