zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Student idzie do pracy. Ile może zarobić?

czwartek, 02-10-2014 (00:00:00) | komentarze (4)


40 procent studentów podejmuje pracę zarobkową w trakcie nauki – wynika z raportu „Przyszłe kadry polskiej gospodarki” realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Młodzi ludzie najczęściej zostają zatrudnieni w handlu i gastronomii. Nie zarabiają jednak kokosów, 90 procent studentów nie dostanie nawet 2000 zł miesięcznie.

Czytaj również:
Najgorsze prace. Na co narzekają studenci?>>

Wielu pracodawców w ogłoszeniach zastrzega, że chce zatrudnić wyłącznie osoby ze statusem studenta.  Umowy ze studentami nie podlegają bowiem przepisom dotyczącym ubezpieczeń społecznych,  a to duża oszczędność w prowadzeniu biznesu. - W adresowanych do studentów ofertach nie wymaga się specjalistycznej wiedzy i umiejętności, podkreśla za to możliwość pracy wieczorami i w weekendy, a nawet dostosowanie godzin zajęć do uczelnianych grafików – opowiada Marcin Sienkowski z serwisu OLX.pl, na którym znajduje się sporo ogłoszeń pracy dodatkowej.

Na roznoszeniu ulotek się nie wzbogacisz

Najprostszym zajęciem jest roznoszenie ulotek – stawki są zróżnicowane. W Białymstoku i Lublinie za godzinę można otrzymać 6 zł, w Poznaniu – 7 zł, we Wrocławiu 9 zł, ale już w Łodzi 10 zł, a w Koszalinie – 12 zł. W Krakowie w jednej z ofert obowiązuje stawkę za sztukę – 0,40 zł. Zdarzają się też oferty dla tzw. promotorów klubów i restauracji – tu oprócz stawki godzinowej można otrzymać prowizję od ulotek (2 zł za szt.), które klienci zwrócą przy okazji wizyty w lokalu. W zakres obowiązków promotora wchodzi nie tylko rozdawanie materiałów reklamowych, ale też zachęcanie do odwiedzin, udzielanie informacji itd.

Przy innych prostych zajęciach obowiązują podobne stawki godzinowe. Można ważyć cukierki w hipermarkecie (Kraków – 6,40 zł/h), pomagać przy transporcie w salonie meblowym (Lublin – 7 zł/h), zatrudnić się w ochronie sklepu (Gdańsk – 8,80 zł/h). Pracowników szukają salony tatuażu i solaria (Poznań, Wrocław - 7 zł/h). Studenci z zacięciem artystycznym mogą zarobić nawet 10 zł/h grawerując lub składając biżuterię z gotowych elementów bezpośrednio na stoisku w galerii handlowej (Wrocław). Pomocników szukają drukarnie (Poznań 7 zł/h) i punkty xero (Lublin, 1200 zł /m-c).

Najwięcej pracujących studentów spotkamy jednak w sklepach, galeriach handlowych oraz klubach i restauracjach. - Sklepy i galerie handlowe poszukują chętnych do wykładania towaru na półkach, inwentaryzacji, etykietowania produktów czy pakowania prezentów. Stawki wahają się od 6 do 8 zł/h. Z kolei branża gastronomiczna oferuje pracę w roli kelnerów, barmanów, baristów i pomocy kuchennych. Pizzerie i fast foody szukają dostawców. Stawki nieco wyższe niż w handlu: 9-10 zł/h. I często w ramach dodatkowego benefitu można liczyć na ciepły posiłek w godzinach pracy – wylicza Marcin Sienkowski.

40 zł dla tajemniczego klienta

Pojawia się też sporo ofert w branżach związanych ze sprzedażą i obsługą klienta, zwłaszcza dla  telefonicznych konsultantów, sprzedawców i ankieterów. Telecentra i infolinie płacą średnio 10-12 zł/h (Wrocław, Poznań, Kraków). Stała współpraca może przynieść nawet powyżej 2000 zł miesięcznie (plus prowizje, w przypadku prowadzenie sprzedaży). Dodatkowym atutem jest możliwość pogodzenia jej z grafikiem zajęć na uczelni (wieczorne lub weekendowe dyżury).  

Nieco mniej – 30-40 zł za jedną „akcję” -  można zarobić jako „tajemniczy klient” - wysłannik firm badawczych sprawdzających jakość obsługi w sklepach i punktach usługowych. Pracując ok 15 godzin tygodniowo można zarobić nawet 2000 zł miesięcznie. Z kolei 20 zł/h otrzyma student medycyny lub stomatologii, który podejmie się prowadzenia konsultacji w aptece. 150 zł dziennie może zarobić fundriser pozyskujący stałych darczyńców dla międzynarodowej fundacji, zaś 1000 zł miesięcznie osoba pozyskująca fundusze unijne w ośrodku kultury. Inne ciekawe dorywcze propozycje to pisanie artykułów na serwisy internetowe na temat (uwaga!) wędkarstwa, pokera i wykrywaczy metali, statystowanie w teledyskach dance i disco polo lub testowanie wchodzącej na rynek usługi „pralniomatów” (30 zł za test, minus koszt prania w wysokości 2 zł).

Bum na korepetytorów jeszcze przed nami

We wrześniu stosunkowo niewiele jest ofert pracy związanych z korepetycjami, ale można się spodziewać, że ta kategoria rozwinie się wraz ze zbliżaniem się terminów matur i egzaminów szkolnych. Oferowane na dziś stawki zaczynają się od 15 zł i sięgają nawet 50 zł za lekcję. Najpopularniejsze są oczywiście lekcje językowe (angielski, niemiecki, ale i rosyjski), ale poszukiwani są też korepetytorzy z fizyki, matematyki i chemii. Jedno z przedszkoli szuka studenta AWF do poprowadzenia zajęć sportowych dla dzieci. Z kolei w Łodzi jedna z instytucji edukacyjnych poszukuje studentów zagranicznych, do poprowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży o tematyce międzykulturowej. Sprawdź stawki korepetytorów>>

MAS/ip

Fot. flickr.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • :) [0]

  Mariuszz, 2017-04-25, 16:25:25
 • zarabianie na studiach [0]

  Mariusz, 2017-04-03, 11:12:55
 • można zarobić [0]

  Pewnie, że można się trochę wzbogacić, nawet jako student. Ja po liceum poszedłem do drukarni Ellert w Wiązownej i ani na pracę, ani na zarobki nie narzekam ;) Gdyby ktoś był ciekawy: https://www.facebook.com/DrukarniaEllert/?fref=ts

  Jarek, 2016-11-28, 11:19:48
 • można zarobić [0]

  Pewnie, że można się trochę wzbogacić, nawet jako student. Ja po liceum poszedłem do drukarni Ellert w Wiązownej i ani na pracę, ani na zarobki nie narzekam ;) Gdyby ktoś był ciekawy: https://www.facebook.com/DrukarniaEllert/?fref=ts

  Jarek, 2016-11-28, 11:19:31
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama