zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zostać księgowym bez studiów?

środa, 19-02-2020 (00:00:00) | komentarze (1)


Zawód księgowego jest niezwykle przyszłościowy, bo na rynku pojawia się coraz więcej firm, które poszukują specjalistów odpowiadających za rozliczanie płac czy podatków. I, co ciekawe, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie nie trzeba ukończyć określonych studiów. To wolny zawód, więc wystarczy odbyć kurs księgowości, by móc ruszyć na rynek pracy.

kurs księgowości

Kurs księgowości – alternatywa dla studiów

Kurs księgowości albo kurs rachunkowości to bardzo dobra alternatywa dla tych osób, które nie chcą rozpoczynać wieloletnich studiów albo które z jakiegoś powodu nie miały okazji studiować pokrewnego kierunku, a dopiero z czasem odkryły talent lub sympatię do księgowości.

Na samym początku warto jednak jasno zaznaczyć – jeżeli zależy nam na pracy w naprawdę dużej firmie i satysfakcjonującej karierze, powinniśmy mieć dyplom uczelni (najlepiej na kierunkach związanych z ekonomią oraz finansami i rachunkowością). Sam kurs księgowości może bowiem nie wystarczyć do przekonania potencjalnego, renomowanego pracodawcy, że powinien zaufać właśnie nam. Dobrym pomysłem jest jednak zrobienie szkolenia, rozpoczęcie pracy, a następnie ukończenie studiów zaocznie, pracując w międzyczasie w zawodzie.

Kurs rachunkowości przygotuje każdego teoretycznie i praktycznie do rozpoczęcia pracy w księgowości – trwa o wiele krócej niż studia, jest mniej pracochłonny i pozwala objąć stanowisko księgowego, zarówno młodszego, jak i głównego. Oczywiście zalecane jest po ukończeniu kursu zgłoszenie się na staż lub praktyki do jakiejkolwiek firmy, by zdobyć pierwsze doświadczenie w zawodzie. Różne oferty kursów można najłatwiej znaleźć w Internecie - bezpośrednio na stronach firm szkoleniowych i uczelni wyższych, dodając zapytanie na Fixly lub przeglądając oferty na portalu z ogłoszeniami.

Ile zarabia księgowy i czy łatwo znaleźć pracę?

Zastanawiając się nad karierą, większość osób bierze pod uwagę potencjalne zarobki. Jak to wygląda w finansach i rachunkowości? Najniższy pod względem hierarchii, a więc młodszy księgowy, zarabia dzisiaj około 4-5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Pensja zwykle rośnie wraz z doświadczeniem i stanowiskami regularnego bądź starszego specjalisty. W przypadku głównego księgowego możemy mówić o kwotach rzędu 10-20 tysięcy zł brutto.

Na rynku nie brakuje ofert pracy dla księgowych. Szukając pierwszego stanowiska warto przejrzeć serwisy z ogłoszeniami o pracę lub sprawdzić strony internetowe firm. Dobrym pomysłem może okazać się staż w dużej firmie bądź korporacji, który będzie doskonałym przetarciem, a może zakończyć się uzyskaniem stałej pracy.

Nie tylko praca na etacie

Ukończenie kursu księgowości pozwala również myśleć o założeniu własnego biura rachunkowego. Jeśli nie chcemy pracować na etacie, a zamiast tego rozwijać własny biznes, to nic nie stoi na przeszkodzie, by po szkoleniu rozpocząć działalność gospodarczą. Warto na początku działać samemu, a dopiero wraz ze wzrostem liczby klientów rozważyć zatrudnienie pracownika. Własna firma to marzenie wielu osób, a kurs księgowości to dobra podstawa to założenia takowej działalności.

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Podyplomówka z księgowości [0]

    Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem niż kursy są studia podyplomowe. Przyjemniej ja tak zrobiłam. Chciałam się przebranżowić i zapisałam się na kierunek ekspert usług księgowych w WSKZ. Po ukończeniu studiów szybko znalazłam prace i już od roku pracuje w zawodzie.

    KlaudiaKu, 2022-04-28, 11:35:05

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama