zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Ważne zmiany w badaniach wstępnych dla pracowników

środa, 01-04-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


1 kwietnia zmieniają się zasady wstępnych badań lekarskich. Pracodawcy nie będą musieli wysyłać na nie nowych pracowników, którzy dostarczą ważne orzeczenie lekarskie z poprzedniego miejsca pracy. Konieczne jest, by warunki pracy na obu stanowiskach były podobne oraz by między rozwiązaniem jednej umowy a podpisaniem następnej nie minęło więcej niż 30 dni.

Od 1 kwietnia przepisy wprowadzają kolejny wyjątek od obowiązku przeprowadzania wstępnych badań lekarskich. Pracownicy, którzy dostarczą nowemu pracodawcy ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, a ten uzna, że warunki wskazane w orzeczeniu odpowiadają tym na nowym stanowisku, nie będą musieli podlegać wstępnym badaniom lekarskim – mówi agencji Newseria Biznes Paweł Lasota, ekspert prawa pracy z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Przed 1 kwietnia, zgodnie z art. 229 kodeksu pracy, obowiązkowym wstępnym badaniem lekarskim musieli poddać się wszyscy pracownicy przyjmowani do pracy z wyjątkiem osób, które były zatrudniane przez tego samego pracodawcę na tym samym bądź podobnym stanowisku i o tych samych warunkach pracy, o ile między rozwiązaniem umowy poprzedniej a zawarciem kolejnej nie minęło więcej niż 30 dni.

Utrzymany zostaje warunek, że między rozwiązaniem i podpisaniem nowej umowy nie może minąć więcej niż 30 dni. Na zwolnienie z badań lekarskich nie mogą liczyć osoby przyjmowane do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Ze wstępnych badań lekarskich zwolnione są także te osoby przyjmowane do pracy, które jednocześnie są zatrudnione u innego pracodawcy. Nie zmieniają się natomiast zasady, po jakim czasie pracownik musi przejść okresowe badania, czyli co 2, 3, 4 lub 5 lat, w zależności od warunków pracy.

Ekspert pozytywnie ocenia wprowadzone zmiany.

Z punktu widzenia pracodawcy wprowadzą one pewne uproszczenia. Na pewno zostaną ograniczone koszty związane z wysyłaniem pracowników na wstępne badania lekarskie, co ułatwi proces rekrutacji i przyjmowania do pracy. Będzie to też mniej uciążliwe dla pracowników – przekonuje Paweł Lasota.

Uproszczenia te są efektem zmian w ustawie o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie zmieniającym przepisy Kodeksu pracy dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników.



Źródło: newseria.pl


Fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama