zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Własna działalność? Tak, ale z głową

środa, 12-09-2012 (00:00:00) | komentarze (0)


Najważniejszą rzeczą w szukaniu swojego pomysłu na firmę jest unikanie rutyny i przetartych szlaków. Gdy raz pójdziesz do pracy inną drogą, niż zwykle, zwiększasz swoje prawdopodobieństwo na spotkanie nowych ludzi, czy spostrzeżenie czegoś nowego. Nie zawsze jednak do głowy ot tak wpadają nowatorskie pomysły.

By uprościć sobie ten proces, warto zastosować powielanie wzorów – wyjechać do innego miasta lub za granicę, przyjrzeć się życiu ludzi i temu, co ich otacza – może znajdą się tam produkty i usługi, których brakuje w twojej okolicy. Warto także przeanalizować życie sąsiadów – dowiedzieć się z jakimi produktami, bądź usługami mają problem, które są dla nich niewystarczającej jakości, zbyt drogie, bądź słabo dostępne. Warto również zastosować znaną technikę burzy mózgów, pamiętając o tym, że chcąc być nowatorskim, nie wolno bać się nawet szalonych z pozoru pomysłów.

Przed rozpoczęciem wprowadzania swojego pomysłu w życie, zastanów się, czy biznes, który chcesz otworzyć to na pewno to, co planujesz robić – nie tylko teraz, ale także za kilka lat. Zaangażowanie środków w otworzenie działalności oznacza utratę ich płynności, a co za tym idzie brak możliwości cofnięcia swojej decyzji bez konsekwencji. Pomyśl także
 - Czy chcesz mieć do czynienia z ludźmi z branży, w którą wchodzisz – klientami, kontrahentami?
 - Czy masz odpowiednio dużo energii i czasu, by z sukcesem wprowadzić swój plan w życie?
 - Czy jesteś w stanie pracować o nieregularnych porach, często dłużej, niż 8 godzin dziennie?
 - Czy twoja rodzina akceptuje twój plan na biznes?

Jednymi z najważniejszych zalet własnej działalności są z pewnością niezależność, prestiż i możliwość osiągnięcia dużo wyższych niż na etacie dochodów. Do wad można natomiast zaliczyć ryzyko utraty zainwestowanych środków, stres, niepewność, nienormowany czas pracy i konieczność posiadania wielu kompetencji. Osoba, która podejmuje się założenia własnej firmy musi zatem kierować się zdrowym rozsądkiem, posiadać zdolność uczenia się na własnych błędach, odpowiedzialność, wytrwałość i zaufanie do siebie. Przedsiębiorca to ktoś, kto by utrzymać się na rynku ciągle musi podejmować racjonalne ryzyko. Dlatego powinien posiadać chociaż podstawową wiedzę z zarządzania, technik sprzedaż, marketingu, finansów, planowania, gospodarki kapitałowej, księgowości, marketingu, prawa i controllingu.

Rozpoczynając prowadzenie działalności przygotuj się finansowo na wszystkie koszty związane z rozruchem firmy, najlepiej wzorując się na innych, działających już jednostkach. Jeszcze raz dokładnie zbadaj potencjał swojego pomysłu – określ rynek zbytu i jego wielkość, oraz docelową grupę klientów, do której skierujesz swój produkt lub usługi. Warto przyjrzeć się również dokładnie wielkości i strukturze konkurencji, by móc ocenić, czy twoje dzieło będzie w stanie się przez nią przebić, czy jesteś w stanie wypracować produkt unikatowy, posiadający subiektywne zalety względem innych, konkurencyjny cenowo i jakościowo.

Nie bez znaczenia jest również nazwa firmy i jej logo. Idealna nazwa firmy powinna:
 - Informować o rodzaju prowadzonej działalności,
 - Wzbudzać zaufanie,
 - Sugerować fachowość,
 - Pozytywnie odróżniać firmę od konkurencji,
 - Łatwo się kojarzyć i zapamiętywać.

Ważne jest również miejsce w którym usytuujemy siedzibę naszego przedsiębiorstwa. Wybierając lokalizację firmy warto zwrócić szczególną uwagę na:
 - Rynek zbytu
 - Możliwość zdobycia odpowiedniej kadry
 - Infrastrukturę
 - Dostęp do surowców
 - Lokalną politykę wobec biznesu
 - Możliwość wynajęcia, kupienia bądź zbudowania potrzebnych pomieszczeń

Gdy już wiesz, co i jak chcesz robić możesz przejść do rejestracji firmy. Wymaga ona dopełnienia kilku formalności - wpisu do ewidencji (można go dokonać w Urzędzie Miasta), złożenia wniosku o regon (Urząd Statystyczny) i NIP (Urząd Skarbowy), wyboru formy opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne), zgłoszenia ubezpieczenia społecznego i założenia rachunku bankowego, a także powiadomienia inspekcji pracy o przewidywanej liczbie pracowników oraz o spełnieniu wymogów bhp.

Na przyszłego przedsiębiorcę czekają również inne wymogi formalne do spełnienia, szczególnie w miejscu pracy - takie  jak wymogi sanitarne, przeciwpożarowe, bhp, ale również nabycie koniecznych do pracy koncesji i licencji oraz zapewnienie odpowiednich ubezpieczeń gospodarczych. W przypadku niektórych branż działalności regulowanej należy pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów związanych z tego typu działalnością. Bycie właścicielem firmy wiąże się z ciągłym trzymaniem ręki na pulsie w kwestii wielu formalności i nie tylko, warto jednak pamiętać, z jaką szansą się wiąże i jak wiele można zyskać dzięki dobrze przemyślanej i zarządzanej działalności.

Marcelina Szondelmajer
(marcelina.szondelmajer@dlastudenta.pl)

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama