zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Wolontariat trampoliną do wymarzonej pracy?

piątek, 26-05-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Magister z 5-letnim doświadczeniem poszukiwany!” – brzmi znajomo? Pewnie dlatego, że jesteś studentem, dla którego ważna jest nauka, ale chciałbyś też zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe. Tylko jak to zrobić? Odpowiedź może Cię zaskoczyć: wolontariat.


Szukają pracowników z doświadczeniem

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przebadało w 2013 roku bezrobocie wśród młodych ludzi. Z raportu wynika, że brak doświadczenia zawodowego i odpowiednich kwalifikacji to główny powód trudności w znalezieniu przez nich pracy. Pod koniec 2013 r. ponad połowa (52%) zarejestrowanych bezrobotnych do 25 lat nie mogła pochwalić się żadnym stażem pracy. Było to aż 209 tys. osób w całej Polsce! Te badania potwierdzają dane z raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w 2014 roku. Wynika z nich, że ponad 75% pracodawców miało kłopot ze znalezieniem odpowiedniego pracownika właśnie ze względu na brak doświadczenia kandydatów.

Magister z 5-letnim stażem pracy

Wszyscy znamy słynny, choć gorzki żart, że pracodawcy szukają pracowników po studiach z 5-letnim doświadczeniem. Dla wielu młodych ludzi jest to zadanie niewykonalne – choćby się chciało zdobywać doświadczenie to przy studiach dziennych nie jest się tak dyspozycyjnym, by móc chodzić na praktyki lub staże. Można oczywiście zmienić studia na zaoczne, ale wrastają wtedy koszty utrzymania. Studencka praca za barem, dzięki której student mógłby się utrzymać, nic mu nie daje w kwestii 5-letniego doświadczenia. Chcąc praktykować lub stażować w branży, zwykle trzeba się liczyć z pracą za darmo. I koło się zamyka. Jak z niego wyjść?

Bez doświadczenia, teraz Project Manager

– Kiedy zaczynałem studia, myślałem tak: może zacznę gdzieś dorabiać, ale raczej weekendami, bo w tygodniu trzeba się uczyć – mówi Damian Markowski, student 3 roku psychologii na SWPS. – Przez zupełny przypadek zostałem Liderem SZLACHETNEJ PACZKI. Wolontariat pokazał mi, jak wiele rzeczy można ze sobą pogodzić i że warto jak najszybciej zacząć zdobywać doświadczenie. Że nie tylko studia i studia, a potem jak już będę miał dyplom, to wszyscy mają mnie sami prosić o pracę – mówi Damian. Zaczynał jako nieopierzony student pierwszego roku, który nie miał żadnego doświadczenia zawodowego. Zostając Liderem rejonu SZLACHETNEJ PACZKI nauczył się pracy project managera – przez kilka miesięcy zarządzał kilkunastoosobowym zespołem, prowadził rozmowy biznesowe z lokalnymi władzami, zajmował się logistyką. Dzięki tak zdobytemu doświadczeniu dostał pracę jako project manager w firmie IT. – Moja praca daje mi wolność: pracuję zdalnie, gdzie i kiedy chcę. Mam czas na naukę, spotkania z przyjaciółmi i wędrówki po moich ukochanych górach. Niemożliwe? Też bym sobie to powiedział rok temu – przekonuje Damian.

Najprostsza droga do wymarzonej pracy

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wraz z partnerami zapytała 50 dużych i średnich firm o to, jakie kompetencje i kwalifikacje są najbardziej poszukiwane przez pracodawców wśród absolwentów szkół wyższych wchodzących na rynek pracy. Przedsiębiorcy wymienili wśród nich m.in.: efektywną komunikację, otwartość na uczenie się i stały rozwój, elastyczność i zdolność do adaptacji, umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność oraz umiejętność formułowania i rozwiązywania problemów. Z badań przeprowadzonych przez Youth Volunteering: Attitudes and Perceptions wynika, że wolontariat pozwala rozwijać umiejętności identyczne do tych, które potrzebne są w pracy. Chodzi przede wszystkim o efektywną komunikację, umiejętność pracy w zespole i otwartość. Wśród młodych ludzi wciąż panuje jednak przekonanie, że wolontariat to poświęcanie się, a nie szansa na zdobycie kompetencji ważnych dla własnej ścieżki kariery.

Zostań Liderem

Lider SZLACHETNEJ PACZKI to taki project manager. Dostajesz rejon - na przykład twoje rodzinne miasteczko - i musisz poprowadzić projekt o kryptonimie SZLACHETNA PACZKA. Cel? Pomóc rodzinom potrzebującym w twoim rejonie. Jak to zrobić? Zrekrutuj wolontariuszy i przeprowadź dla nich szkolenie. Poprowadź rozmowy z lokalnymi władzami i pozyskaj rodziny do projektu. Zorganizuj magazyn, zadbaj o logistykę, a przede wszystkim – pilnuj terminów.

– Te zadania trochę mnie przerażały, ale Paczka nauczyła mnie jednego: "Jeżeli czegoś się boisz, to nie uciekaj przed tym. Stań w obliczu wyzwania, zmierz się z nim, a później przyjdzie satysfakcja" – mówi Damian Markowski. – Może czytasz ten artykuł i stoisz na takim samym rozdrożu jak ja kiedyś: studiujesz dziennie i chciałbyś zdobyć doświadczenie, ale zastanawiasz się, skąd masz je wziąć, skoro wszystkie firmy wymagają dużej dyspozycyjności. To dlaczego nie zacząć właśnie od bycia liderem SZLACHETNEJ PACZKI? To praca tylko na kilka miesięcy. Sam decydujesz, kiedy będziesz wykonywał swoje zadania – możesz to robić w przerwie między zajęciami, rano albo wieczorem. Wyzwań nie zabraknie. Ile z nich wyciągniesz – to już zależy tylko od Ciebie.

Zostań Liderem SZLACHETNEJ PACZKI lub AKADEMII PRZYSZŁOŚCI i zrób pierwszy krok na ścieżce swojej kariery! Wejdź na www.superw.pl i wypełnij krótki formularz. Liczba miejsc ograniczona – nie zwlekaj!

ip

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama